Toyotaan pettynyt

Lisävarusteiden asennuksessa viimeistään auto pilataan, ainakin Rovaniemellä,todella törkeää työnjälkeä, ja yritetään petkuttaa pirattivanteilla, aliarvioidaan asiakasta.
5<50
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Huh huh! No ei kannata skoodaan sekaantua.

Äänestä
  • Tojotero taas vauhdissa ja suoltaa @askaa. Hankkikaa volsu nii loppuu valitukset.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Tojotero taas vauhdissa ja suoltaa @askaa. Hankkikaa volsu nii loppuu valitukset.

    Eurooppalainen automalli kannattaa ostaa usean vuoden tuotannon jälkeen, jolloin ensimmäiset kiusalliset viat on saatu korjattua. Eurooppalaisten olisi syytä ottaa oppia japanilaisista: Toyota on saanut monimutkaisen hybridinkin pysymään kunnossa useita satoja tuhansia kilometrejä, kuten luotettavuusraportit osoittavat.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Eurooppalainen automalli kannattaa ostaa usean vuoden tuotannon jälkeen, jolloin ensimmäiset kiusalliset viat on saatu korjattua. Eurooppalaisten olisi syytä ottaa oppia japanilaisista: Toyota on saanut monimutkaisen hybridinkin pysymään kunnossa useita satoja tuhansia kilometrejä, kuten luotettavuusraportit osoittavat.

    Japinilaiseen ajattelutapaan ei kuulu virheiden tekeminen. Olen tehnyt projekteja ja toimittanut koneita japanilaiselle asikkaalle. Tarkempaa saa hakea. Kaikki yksityiskohdat on selitettävä ja referenssit on käytävä tarkasti läpi. Virheisiin ei ole varaa. Asikkaan edustaja on vastuussa omalle esimiehelleen virheettömästä työstä ja pitää huolen, ettei toimittaja toimita jotakin, mikä ei toimi ja mistä hän itse joutuu vastuuseen.

    Sama on tilanne autoteollisuudessä. Markkinoille lasketaan vain varmasti toimivia ratkaisuja. Toki vahinkoja sattuu kaikille ja pitkissä toimitusketjuissa saattaa virhe päästä pujahtamaan eteenpäin tarkasta seulasta huolimatta. Mutta siitä vastataan ja korjataan se lupausten mukaiseksi.

    Kyllä saksalaisetkin ovat tarkkoja ostamiensa ja valmistamiensa tuotteiden laadusta. Mutta vastuu virheellisestä tuotteesta on löysempi. Aina parempi, jos keksitään selitys, jolla asikas saadaan vastaamaan valmistajan virheistä.

    Aloittajan tapauksessa, jos se totta on, vastuu on suomalaisella jälleenmyyjällä. Asiakas on tyytymätön myyjäliikeeseen. Automerkillä ei ole asian kanssa kovin paljon tekemistä. En voi ottaa tarkemmin kantaa, koska en tiedä, mitä on sovittu ja luvattu. Onnistuneen autokaupan tunnistaa siitä, että sekä asiakas että myyjä ovat tyytyväisiä tekemäänsä kauppaan.

    Äänestä

Osta kunnon laatuauto Skoda niin joudu pettymään.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Lisävarusteiden asennuksessa viimeistään auto pilataan, ainakin Rovaniemellä,todella törkeää työnjälkeä, ja yritetään petkuttaa pirattivanteilla, aliarvioidaan asiakasta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu