Mitä mieltä olette kyseisestä herrasta? Itse pidän hänen äänestään paljon. Olen nyt viime aikoina kuunnellut hänen Bad Companyn aikaista musiikkiaan. Hän on ehkä kaikkein eniten säilyttänyt lauluäänensä vielä vanhemmilla päivilläänkin. Vielä vähän yli kuuskymppisenä hän lauloi lähes samalla tavalla kuin nuorena. Kuuntelin Tubesta liveversion kappaleesta "Shootin star" (Bad Companyn konsertti joskus oiksko 2010-luvulla) ja hän lauloi sen lähestulkoon samalla tavalla kuin 1975.
Arvostan kyllä myös herroja Robert Plant, Rob Halford ja Bruce Dickinson, mutta heillä ääni ei ole säilynyt ihan yhtä hyvin kuin Rodgersilla. Halford tosin kyllä vielä hieman yli kuuskymppisenä lauloi kuin viimeistä päivää, mutta ei enää päässyt korkeimpiin säveliin ja Plantilläkään ei ole ääni enää ihan samassa kuosissa kuin ennen, mutta hän pystyy yhä laulamaan ja ääni kuulostaa yhä nuorekkaalta (jos ei tietäisi, että Plant vanhempana on äänessä, niin voisi joskus jopa luulla että joku häntä nuorempi laulaa). Dickinson taas yhä hyppii ja heiluu, eikä moni 60-70 -vuotias pysty samaan kuin hän ja kyllä hänestä ääntäkin lähtee. Kuitenkin ehkä kaikkein parhaiten tuon P Rodgersin lisäksi äänensä melkein muuttumattomana on säilyttänyt 2000-luvulla ehkä Geddy Lee.
Ja olihan Paul Rodgers vielä ihan hyvännäköinenkin nuorena =) Tykkään etenkin hänen ulkonäöstään niinä aikoina, kun hänellä oli Jimmy Page -tyylinen pitkä tukka. Ja ihan charmantti mies on vielä nykyäänkin ja hyvässä kuosissa ikäisekseen.
Paul Rodgers
3
157
Vastaukset
Tosin pidän myös Brian Howen äänestä (tuli Bad Companyn laulajaksi Paul Rodgersin jälkeen 1986 ja oli laulajana vuoteen 1994). Pidän hänen laulamastaan BC:n kappaleesta "If you need somebody". Hieno laulaja hänkin. Kuitenkin mulle BC:n ääni on aina ja ikuisesti Paul Rodgers. Samalla tavalla kuin mulle Priestin ääni on Rob Halford, Led Zepin Robert Plant, Maidenin Bruce Dickinson, Queenin Freddie Mercury(tosin Adam Lambert laulaa tosi hyvin Queenin biisejä), Sladen Noddy Holder, Journeyn Steve Perry jne.
Sanonpa vielä tämän, että Paul Rodgersin ensimmäinenkin bändi, Free on hyvä. Tämäkin on mestariteos koko bändi niin kuin tuo Bad Companykin.
Näin Paul Rodgers lauloi nuorena. Ladies and gentlemen, Freen kappale "Be my friend" olkaa hyvä.
https://www.youtube.com/watch?v=P00-KBLqPwI
Ja tässä mahtavia bassosaundeja. Seuraa Freen "Mr Big".
https://www.youtube.com/watch?v=uyle6hZLxRc
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 921135
Sinkkumiehet hukkaavat tärkeän ässän hihastaan kun
...eivät suostu kavereiksi naisten kanssa. Mikä voi olla heillä syynä? Hyväksyvät vain naisen, joka suorastaan anelee sa116958- 125906
- 78694
"Kaikkien miesten asia" - kampanja on alkanut
Miehillä on naisiin kohdistuvan väkivallan lopettamisessa merkittävä rooli. Ei riitä, ettei itse tee väkivaltaa. Miesten282694Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä
Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait74631Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla:
Lautakunta käsittelee Iisalmen kulttuuri- ja vapaa-aikajohtajan virkasuhteen purkua koeajalla: "Aina valinta ei mene nap54586Lienee aika luopua siitä kaikesta
mitä meillä ikinä olikaan. Hassua, koska juuri mitään ei ole edes ollutkaan. En vaan jaksa tätä mahdotonta juttua enää j64582Kun kohtaatte rakkauden, tarttukaa siihen
Toimisinko jälkiviisaana toisin? Varmasti. Vaikka silloin kuvittelin tekeväni, niin kuin on oikein. Mahdollisimman siist48559- 72483
