Kaikilla on varmastikin omat käsityksensä oppilaitosten paremmuudesta, mutta kysynpä silti. Eli jos opiskelet tai sulla on tietoa tai edes mutu-tuntuma koulujen paremmuudesta, niin mihin järjestykseen laittaisit Laurean(Vantaa tai Espoo), Stadian ja Diakin sosionomilinjat ja vähän perusteluja? Kiitos :)
Sosionomi
Hilkka
8781
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Savonia instituutti Iisalmessa Pohjois-Savossa on paras. Saanut kehittämisen laatupalkinnon juuri sosionomikoulutuksen kehittämisestä.
Niin että ei kun sinne hakemaan.
Siellä opiskelin itse ja olen tyytyväinen. Töitä sain heti.
Tara kerrotko koulutuksesta lisää? Mihin sinä "erikoistuit"? Millaista työtä teet? Kiinnostaa, olen ehkä hakemassa opiskelemaan Iisalmeen. Kiitos =)
Palveluohjauksen suunt. vaihtoehto.
Työskentelen projektityössä nuorisopuolella.Syrjääntymisen ennakointia ja ehkäisyä pienessä(köyhässä) kunnassa. Lapsi ja nuorisotyö kiehtonut aina,ei kuitenkaan ihan päiväkotityö,johon taas olisi ollut eri suunt.vaihtoehto.
Minulla on pohjalla aikaisempi terv.huollon tutkinto ja reilusti työkokemusta. Ehkä siksi osaan arvostaa koulutustani ja olen saanut töitä heti kohtuullisen hyvällä palkalla.
Iisalmi saanut paljon hyvää mainetta sosionomikoulutuksen puitteissa.Ei tosiaankaan ole mikään takapajula! Etelässä ihmiset luulee, että vain siellä on elämää ja muka parhaat koulutuspaikat. Kannattaisi tsekata myös muita amk mahdollisuuksia, jos perhe tms. ei ole esteenä lähteä opiskelemaan vähän kauemmas.
IISALAMESTA IHMEEN HYVVÄÄ!!!
REPPU SELEKÄÄN JA IISALAMEEN!!!
( SAVON MURTEELLA SANOTAAN NÄIN:::=)
yhtään. Se laatupalkinto on myönnetty siitä, että opettajat ottavat kaksi kertaa vuodessa pienen oppilasryhmän keskustelemaan keskenään siitä, että miten on koulussa mennyt. Se siitä kehittämisestä. Itse vaihdoin Savoniasta pois, sillä jos se on laadukkainta sosionomikoulutusta, niin eipä ole kovin häävit rahkeet Suomen AMK:illa sosionomilinjoilla. En suosittele ensinnäkään Iisalmea kellekään, jos ei tykkää asua talvella jääkylmissä opiskelija-asunnoissa kohtuuttoman korkealla vuokralla, eikä tykkää asua kaupungissa, vaan kyläpahasessa. Vaihdoin Ouluun ja voin sanoa, että kyllä täällä on huomattavasti parempi ja laadukkaamman tuntuinen opetus kuin Savoniassa.
Opiskelen Iisalmessa ja viihdyn hyvin.En asu kaupungissa,joten siitä en tiedä,viihtyisinkö. Meillä aikuisilla ja perheellisillä ihmisillä on tietysti vähän eri kriteerit joilla opiskelua arvioidaan. Ei kiinnosta enää bilettäminen ja sen puoleen sama,missä asuu. Opiskelija-asuntolan elämästä en tiedä,kun perheen kanssa elelen.
Mielestäni opetus on ollut tähän asti laadukasta ja olen tyytyväinen. Tällä iällä sitä osaa jo poimia kaiken sen, mitä tietää tarvitsevansa ja ottaa kevyemmin ne osa-alueet, jotka jo tuntee perustutkinnon jälkeen työelämässä vuosia oltuaan.
Olen kyllä huomannut,että monelle nuorelle Iisalmi on pettymys,menomestoja on vähän ja kaupunki on ankea. Mutta opiskeluantia ei sillä perusteella voi moittia. Sitä saa,mitä tilaa! Mahdollisuus seurata omia kiinnostuksenkohteitaan ja olla yksilöllinen opintie.
Eipä jääty sinua kaipaamaan!
Savoniasta vaihtaa/lopettaa joka vuosi huomattavan monta sosiaalialan opiskelijaa toisaalle, joten muistaminen on mahdotonta. Käy oph:n tilatoilla, niin näet itsekin.
ainakin uudenmaan alueella tuntuuvat työnantajat tietävän, että järvenpään diakista valmistuu laadukasta tavaraa, siellä opiskelevana olen tällaiseen arvostusilmiöön törmännyt. mutta enpä nyt sitten tiedä onko joku parempi ku toinen... toki kouluilla on omat painotuksensa jotka saattaa sitten näkyä.