... varmasti kunnostettu kelkkareittejä pelkästään?
Kuka valvoo tätä rahan oikein käyttöä?
Ihmettelen vaan miten yhtäkkiä on alettu kaivaa kaapeleita joka tienvierustaan ja mitä kaapelia se on?Vai onko Kajaven hommaa? Kylttejä ei ainakaan, näy mikä kertoisi.
Onko kelkkareittien kunnostusrahoilla...
13
98
Vastaukset
- Anonyymi
Se on kelekkareittien lämmityskaapelia. Pysyy reitit kunnossa läpi talaven, nythän ne ovat totella huonossa kunnossa.
- Anonyymi
Ihan sama miten laitetaan kelkkareitit kunhan raha mitä on haettu menee kans niihin. Eikä paikata köyhän kunnan muita työkohteita ilmasella rahalla kunnan ylläpitämiseksi pystyssä.
Voihan käydä niin että kunnan hyvä palkka en työ poistuu pakkoliitoksen seurauksena. Eikä jää kunnan rappeuttajille enään muuta tekemistä kun sosiaalisessa mediassa "hyviä" neuvoja antaa.
- Anonyymi
Millä rahalla riisikunta yhtäkkisesti ostelee Suomussalmen kuntouttavan työtoimiman?
Viime vuonna kirjoitin tänne jossa ihmettelin miten Hyrynsalmella voi olla varaa teetättää työtä siellä ja täällä ja ennustin tämän kriisin tulemaksi. Työt loppu seinään.Johtotähti lähti.
Johtotähti tuli ja niin työtä riittää joka kadun kulmaan ja niemen notkelmaan,tyhjän nyhjäämistä osa.
Ennustan:
Ei hyvin käy edelleenkään. Kohta ollaan lööpeissä. - Anonyymi
Hyrynsalmelle on aikomus perustaa liikennevalvontakamerapuistoa toloppia tulisi joka tienvarteen Suomussalmelle, Kajaniin ja Moesseeseen päi ja keskustaan myös usseempia ja sitten vielä kerran päivässä pysäytetään amisviiksien autot ja mitataan tesipelit ja jos ylittää niin rekisteri ylös ja kolomannen kerran kun kärähtää niin käy kuin sille rattijuopon mersulle eli isolla kouralla nostetaan korkealaitasen kyytiin ja paaliin siinä on sitten turha enää runkun vikistä kun basson jytke loppuu ei jää kuin sätkän kääriminen jälelle.
- Anonyymi
Lissää bassoo!!!!
- Anonyymi
Tuleeko hyryn ja ristijärven välille kelekkareitti??
- Anonyymi
Tulee, Kirnukosken sillalla ovat remonttimiehet tulossa...
- Anonyymi
Jos tulee niin etukäteen voi jo sanoa että on totella huonossa kunnossa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tulee, Kirnukosken sillalla ovat remonttimiehet tulossa...
Mee sieltä päenkää..
- Anonyymi
Kuulin, että Hyrynsalmen ja Ristijärvelle Saukkovaaraan välille tulee köysirata sieltä jatketaan betonista ränniä myöten puisilla kelekoilla aina Kajaaniin asti ja näille antavat alakuvauhdin tuulimyllyt, Kajaanista jatketaa söhkökäyttöisillä tervavenneillä suoraan Ouluun. Etelän vetelille on linja-auto ja lentokone kyytiä ja kerran viikosa myös juna kulukee helssinkin ja kajjaanin välillä
- Anonyymi
Juu! Samaa kuulin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Juu! Samaa kuulin.
Minä runkkasin just mällit
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Minä runkkasin just mällit
Håmåt!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään
Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää1604215Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa
Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri4163196Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla
Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt142108Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."
Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa141770Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?
Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja51168- 741013
Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan
Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar691005Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan
Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat24921- 54896
- 71869