Kuka valittaa ja hidastaa Kannuksen keskustan katutöitten aloitusta. Millä perusteella. Hänelle voi lähettää laskun kaikista kuoppien ym. aiheuttamista vahingoista ja luonnollisesti myös kalliista oikeudenkäyntikuluista.
Kuka valittaa?
14
863
Vastaukset
- Anonyymi
Oisko taas joku Uunon nimellä katkerana tai voihan se olla joku tontin tai kiinteisomistajakin.
- Anonyymi
Joku tietää...onko tuo julkista tietoa?
- Anonyymi
Kaikkihan sen tietää kuka valittaa Kokkolasta asti kuuluu.
- Anonyymi
Kokkolan kaupungin asiantuntijat siellä parhaiten tietävät mikä tieosuus kannuksesa pitää aurata ja missä voidaan säästää,sellaista se on isosa maailmassa.Aikanaan jenkeisä oli jo rakennuksilla niin kiire että naulat lyötiin puuhun vaikka poikittain voima korvaa älyn:) Joskus myös iloinen mieli,
- Anonyymi
Eikös se ole se ent. Kenkäliike omistaja.
- Anonyymi
Voitais täällä itekkin jotain tehdä. Halpahallin ja osuuspankin edessä katu ala arvoisessa kunnossa. Mitä siinäkin odotellaan
Tai odoteltu jo vuosia.- Anonyymi
Osuuspankin ja R-kioskin välillä rajakiista kaupungin ja ent.kenkäliike omistajan kanssa. Joka valittaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Osuuspankin ja R-kioskin välillä rajakiista kaupungin ja ent.kenkäliike omistajan kanssa. Joka valittaa
Ei ole todellakaan entinen kenkäkaupan omistaja, joka valittaa. Hän ei omista ko. tonttia, eikä hänellä ole mitään tekemistä valituksen kanssa. Väärien tietojen levittäminen on asiatonta.
- Anonyymi
On vaan sama sukunimi valittajilla ja kenkäkauppiaalla.
- Anonyymi
Toisen tontille ei saa rakentaa edes kaupunki.
Vuonna 1991 on tehty kaupat, jossa Kirkonvieren alueesta on luovutettu 500 neliötä kaupungille ja kaupunki oli luovuttanut samalla 400 neliön suuruisen määräalan kiinteistöstä Tori. Lisäksi tuolloin oli sovittu välirahan maksamisesta 100 neliön yleisen alueen osalta 370mk/neliö eli 37000 markkaa, kuitenkin niin, että lopullinen kauppahinta määräytyy lohkomistoimituksessa todetun pinta-alan mukaan. Välirahan maksaminen oli sovittu vaihdettujen määräalojen omistusoikeuden siirtymisen ehdoksi. Syystä tai toisesta kaupunki ei ole tuolloin lohkonut alaa ja hakenut lainhuutoa.
Aikooko kaupunki hakea valituslupaa korkeimmalta hallinto-oikeudelta, jos siihen annetaan valituslupa?
– Sellaista ei ole vielä mietitty.
Jos valituslupa irtoaisi, olisi hyvin todennäköistä näillä tiedoin, että kaupunki ei sitä voittaisi. Joka tapauksessa kiista olisi hyvä saada päätökseen, sillä alue on keskellä Kannusta näköpaikalla, tehtiin sitten Tapulikujaa tai ei. - Anonyymi
Kiitos. Kaupunki siis töpeksinyt aiemmin ja nyt vain rahaa maapohjan omistajille niin asia ratkeaa.
- Anonyymi
Jätetään tontti alkuperäiselle omistajalle, vaikka se on jo kertaalleen maksettu. Jää valittaja ja perikunta nuolemaan näppejään.
- Anonyymi
Kaupunki häviää, kannattaisi maksaa, saadaan kaava valmiiksi ja töihin heti.
- Anonyymi
Näin kannattaa toimia.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310328Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-739887Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056869Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2155332- 1735019
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1684211- 822711
- 1702671
Kokoomusnuoret: Sosiaalitukien työvelvoitteen tulisi koskea kaikkia
Riikka Purra on esittänyt, että maahanmuuttajilta tulisi edellyttää palkatonta työtä sosiaalitukien vastineeksi. Kokoom572540Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1662501