Kuka valittaa?

Anonyymi

Kuka valittaa ja hidastaa Kannuksen keskustan katutöitten aloitusta. Millä perusteella. Hänelle voi lähettää laskun kaikista kuoppien ym. aiheuttamista vahingoista ja luonnollisesti myös kalliista oikeudenkäyntikuluista.

14

825

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Oisko taas joku Uunon nimellä katkerana tai voihan se olla joku tontin tai kiinteisomistajakin.

      • Anonyymi

        Joku tietää...onko tuo julkista tietoa?


    • Anonyymi

      Kaikkihan sen tietää kuka valittaa Kokkolasta asti kuuluu.

      • Anonyymi

        Kokkolan kaupungin asiantuntijat siellä parhaiten tietävät mikä tieosuus kannuksesa pitää aurata ja missä voidaan säästää,sellaista se on isosa maailmassa.Aikanaan jenkeisä oli jo rakennuksilla niin kiire että naulat lyötiin puuhun vaikka poikittain voima korvaa älyn:) Joskus myös iloinen mieli,


    • Anonyymi

      Eikös se ole se ent. Kenkäliike omistaja.

    • Anonyymi

      Voitais täällä itekkin jotain tehdä. Halpahallin ja osuuspankin edessä katu ala arvoisessa kunnossa. Mitä siinäkin odotellaan
      Tai odoteltu jo vuosia.

      • Anonyymi

        Osuuspankin ja R-kioskin välillä rajakiista kaupungin ja ent.kenkäliike omistajan kanssa. Joka valittaa


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Osuuspankin ja R-kioskin välillä rajakiista kaupungin ja ent.kenkäliike omistajan kanssa. Joka valittaa

        Ei ole todellakaan entinen kenkäkaupan omistaja, joka valittaa. Hän ei omista ko. tonttia, eikä hänellä ole mitään tekemistä valituksen kanssa. Väärien tietojen levittäminen on asiatonta.


    • Anonyymi

      On vaan sama sukunimi valittajilla ja kenkäkauppiaalla.

    • Anonyymi

      Toisen tontille ei saa rakentaa edes kaupunki.

      Vuonna 1991 on tehty kaupat, jossa Kirkonvieren alueesta on luovutettu 500 neliötä kaupungille ja kaupunki oli luovuttanut samalla 400 neliön suuruisen määräalan kiinteistöstä Tori. Lisäksi tuolloin oli sovittu välirahan maksamisesta 100 neliön yleisen alueen osalta 370mk/neliö eli 37000 markkaa, kuitenkin niin, että lopullinen kauppahinta määräytyy lohkomistoimituksessa todetun pinta-alan mukaan. Välirahan maksaminen oli sovittu vaihdettujen määräalojen omistusoikeuden siirtymisen ehdoksi. Syystä tai toisesta kaupunki ei ole tuolloin lohkonut alaa ja hakenut lainhuutoa.


      Aikooko kaupunki hakea valituslupaa korkeimmalta hallinto-oikeudelta, jos siihen annetaan valituslupa?

      – Sellaista ei ole vielä mietitty.

      Jos valituslupa irtoaisi, olisi hyvin todennäköistä näillä tiedoin, että kaupunki ei sitä voittaisi. Joka tapauksessa kiista olisi hyvä saada päätökseen, sillä alue on keskellä Kannusta näköpaikalla, tehtiin sitten Tapulikujaa tai ei.

    • Anonyymi

      Kiitos. Kaupunki siis töpeksinyt aiemmin ja nyt vain rahaa maapohjan omistajille niin asia ratkeaa.

    • Anonyymi

      Jätetään tontti alkuperäiselle omistajalle, vaikka se on jo kertaalleen maksettu. Jää valittaja ja perikunta nuolemaan näppejään.

      • Anonyymi

        Kaupunki häviää, kannattaisi maksaa, saadaan kaava valmiiksi ja töihin heti.


    • Anonyymi

      Näin kannattaa toimia.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      Kun niissä ei enää käy satuolentoihin uskovat hihhuIit eivätkä persut. Asiakaskunta on huomattavasti siistiytynyt muutam
      Maailman menoa
      272
      14501
    2. Riikka runnoo! Uutta velkaa tänä vuonna 17 mrd. euroa

      Tirsk. Nyt kyllä hihityttää kuin pientä eläintä. Riikka takoo maailmanennätyksiä tasaiseen tahtiin. " [Riikka] joutuu
      Maailman menoa
      71
      7342
    3. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      211
      7171
    4. Kela maksoi etuuksia 17,3 mrd. eur, yritykset sai 10,6 mrd.

      Tuohon päälle vietiin vielä palkansaajilta työeläkeloisille 27,5 miljardia euroa. Etenkin Suomen Sosialistiset Yrittäjä
      Maailman menoa
      66
      5186
    5. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      115
      4900
    6. Näin tyhmä vasemmistolainen on: "S-kaupoissa on nykyään ihanaa käydä

      kun siellä ei ole hihhuleita eikä persuja." Vain tyhmä eli heikkoälyinen vasemmistolainen voi tehdä noin lapsellisia ju
      Maailman menoa
      75
      4734
    7. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      101
      4525
    8. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      24
      4459
    9. Suomessa on ollut suurtyöttömyyttä ennenkin, ja lääkäriin pääsee nykyäänkin

      Täällähän oli jonkun sekopään(vas.) juttu, että ennen ei ollut työttömyyttä ja lääkäriin pääsi. Siihen alkoi tietysti ko
      Maailman menoa
      78
      4187
    10. Kysymys: Kuinka moneen maahan neuvosto-venäjä on hyökännyt

      viimeisten 90-vuoden aikana? Ja lähinnä on siis kyse neuvosto-venäjän naapurimaista - kuten Suomesta. Lista on huomatta
      Maailman menoa
      102
      3978
    Aihe