uusi harrastaja kysyy

peippoja

Hei,

olen ihastunut peippolintuihin. hankkisittekö lintuja yksiöön. Pääosin ne tietenkin olisi sopivan kokoisessa häkissä, mutta miten sulkasato ja pölyäminen häiritsee yksiössä? entä miten hajut? ovatko linnut isosta pieneen saman hajuisia? entä uloste?:/

3

362

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -M-

      Loistopeipothan ovat mainioita asukkaita yksiöönkin, eivät yleensä pidä pahaa ääntä ja sopivat vähän pienempäänkin tilaan. Minimikoko häkille niilläkin on kuitenkin noin 70x45cm(pohjan ala). Minimikokoisessa häkissä majailevia lintuja tulee myös lennättää vapaana säännöllisesti jotta saavat tarpeeksi liikuntaa. Jos tilaa löytyy yli metrin levyiselle häkille ei peippoja välttämättä tarvitse enää erikseen lennättää.

      Roskaahan linnuista tulee aina, sitä ei voi välttää, mutta muutamalla peipolla määrä pysyy kyllä vielä kohtuuden rajoissa eikä se sulkasatokaan ole kuin kerran-pari vuodessa. Oikealla häkin valinnalla ja sijoittelulla voi myös vähän asiaa helpottaa. Mitä korkeampi pohjalaatikko häkissä on, sitä paremmin roskat pysyvät sisällä. Täysravintopellettien syöttäminen siementen sijaan vähentää lentelevistä siemenenkuorista tulevaaa roskaa.

      Itse voi myös rakentaa laatikkomallisen häkin, jossa vain etuseinä ja katto ovat verkkoa, mikä myöskin pitää roskaa hallinnassa. Ilmansuodatin auttaa pitämään kurissa hienoimpia lintupölypartikkeleita, jotka kyllä voivat aiheuttaa jopa terveyshaittoja jos lintuja kovin iso lauma on pienessä tilassa ja jatkuvasti nenän alla. Lintujen säännöllinen kylvettäminen/suihkuttaminen pitää vähän lintupölyäkin hallinnassa.

      Lemmikkilinnut eivät juurikaan haise, ja ulosteissakin on yleensä vain tuoreena pieni tuoksahdus joka katoaa nopeasti sen kuivuessa. Peippohäkissä alkaa ei-toivottuja aromeja yleensä ilmaantua vasta jos häkin siivousta on laiminlyöty jo pidemmän aikaa.
      Kylpiessä vettä voi roiskua ympäristöön ja kostunut pohjapaperi voi hetken taas tuoksahtaa voimakkaammin mutta eipä yleensä haitaksi asti ja jos pohjapaperia vaihtaa tarpeeksi usein on lintu käytännössä hajuton lemmikki.

      Lähinnä paljon tuoreravintoa käyttävien hyönteis/hedelmänsyöjien uloste on kosteampaa ja siten myös haisee helpommin. Joillakin papukaijoilla on myös voimakkaampi myskimäinen ominaishaju, mutta se ei yleensä mitenkään epämiellyttävä ole.

      • peippoja

        ja perusteellinen. suurkiitos!


      • -M-
        peippoja kirjoitti:

        ja perusteellinen. suurkiitos!

        Eipä kestä.. ;)

        Lisää tietoa peipoista ja lemmikkilinnuista ylipätään löytyy muuten esim myös sivustolta http://www.papukaijayhdistys.fi


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      408
      3025
    2. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      68
      2352
    3. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      78
      2009
    4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      117
      1727
    5. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      141
      1590
    6. Minkä ikäinen

      on kaipaamasi ihminen? Minä vuonna syntynyt?
      Ikävä
      71
      1223
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      1039
    8. Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!

      Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li
      Euroviisut
      12
      1022
    9. Raiskaukset loppumaan?

      Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön
      Sinkut
      268
      1003
    10. 40
      874
    Aihe