Hei,
olen ihastunut peippolintuihin. hankkisittekö lintuja yksiöön. Pääosin ne tietenkin olisi sopivan kokoisessa häkissä, mutta miten sulkasato ja pölyäminen häiritsee yksiössä? entä miten hajut? ovatko linnut isosta pieneen saman hajuisia? entä uloste?:/
uusi harrastaja kysyy
3
326
Vastaukset
- -M-
Loistopeipothan ovat mainioita asukkaita yksiöönkin, eivät yleensä pidä pahaa ääntä ja sopivat vähän pienempäänkin tilaan. Minimikoko häkille niilläkin on kuitenkin noin 70x45cm(pohjan ala). Minimikokoisessa häkissä majailevia lintuja tulee myös lennättää vapaana säännöllisesti jotta saavat tarpeeksi liikuntaa. Jos tilaa löytyy yli metrin levyiselle häkille ei peippoja välttämättä tarvitse enää erikseen lennättää.
Roskaahan linnuista tulee aina, sitä ei voi välttää, mutta muutamalla peipolla määrä pysyy kyllä vielä kohtuuden rajoissa eikä se sulkasatokaan ole kuin kerran-pari vuodessa. Oikealla häkin valinnalla ja sijoittelulla voi myös vähän asiaa helpottaa. Mitä korkeampi pohjalaatikko häkissä on, sitä paremmin roskat pysyvät sisällä. Täysravintopellettien syöttäminen siementen sijaan vähentää lentelevistä siemenenkuorista tulevaaa roskaa.
Itse voi myös rakentaa laatikkomallisen häkin, jossa vain etuseinä ja katto ovat verkkoa, mikä myöskin pitää roskaa hallinnassa. Ilmansuodatin auttaa pitämään kurissa hienoimpia lintupölypartikkeleita, jotka kyllä voivat aiheuttaa jopa terveyshaittoja jos lintuja kovin iso lauma on pienessä tilassa ja jatkuvasti nenän alla. Lintujen säännöllinen kylvettäminen/suihkuttaminen pitää vähän lintupölyäkin hallinnassa.
Lemmikkilinnut eivät juurikaan haise, ja ulosteissakin on yleensä vain tuoreena pieni tuoksahdus joka katoaa nopeasti sen kuivuessa. Peippohäkissä alkaa ei-toivottuja aromeja yleensä ilmaantua vasta jos häkin siivousta on laiminlyöty jo pidemmän aikaa.
Kylpiessä vettä voi roiskua ympäristöön ja kostunut pohjapaperi voi hetken taas tuoksahtaa voimakkaammin mutta eipä yleensä haitaksi asti ja jos pohjapaperia vaihtaa tarpeeksi usein on lintu käytännössä hajuton lemmikki.
Lähinnä paljon tuoreravintoa käyttävien hyönteis/hedelmänsyöjien uloste on kosteampaa ja siten myös haisee helpommin. Joillakin papukaijoilla on myös voimakkaampi myskimäinen ominaishaju, mutta se ei yleensä mitenkään epämiellyttävä ole.- peippoja
ja perusteellinen. suurkiitos!
- -M-
peippoja kirjoitti:
ja perusteellinen. suurkiitos!
Eipä kestä.. ;)
Lisää tietoa peipoista ja lemmikkilinnuista ylipätään löytyy muuten esim myös sivustolta http://www.papukaijayhdistys.fi
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kalajoen hukkuneet pojat olivat tummaihoisia
Jälleen kerran, hukkuneet tai heikon uimataidon vuoksi vaaraan joutuneet olivat muita kuin suomalaisia. Turha viisastell3096682Kysymys muille miehille
Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss653719- 2033066
Kohta katson sun kuvaasi
ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa242737- 741912
- 1461652
Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan
Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a2041630Minkä asian haluaisit muuttaa kaivatussasi?
Mikä kaivattusi luonteessa tai ulkonäössä ärsyttää sua?1201518Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi
jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?1631511- 891398