Tähtikolmiokytkin

Anonyymi

En tiedä oikestaan tästä asiasta yhtään mitään. Mutta koneessa on tuollainen kytkin. Kun kääntää sen tähteen, lähtee kone hiljalleen ottamaan kierroksia. Kun kierroksia on tarpeeksi, käännän sen kolmioon. Silloin sen kuulee ja tuntee että moottorissa on enemmän voimaa. Näin meille on opastettu.

Mitä haittaa on jos käyttää pelkkää tähteä? Ja mitä seuraa jos käyttää konetta heti kun se käynnistyy, kun se kerää vielä kierroksia? Nimittäin kun osa porukasta käyttää konetta näin ja sen kuulee kun se yrittää kerätä kierroksia.
Osa heittää heti kolmioon ja koneesta menee sulake.

3

590

    Vastaukset 3

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tähti-kolmiokäynnistys on kehitetty aikanaan juuri isojen käynnistysvirtojen rajoittamiseksi. Moottori kytketään ensin ns. tähtikytkentään, jolla saadaan kone pyörimään, mutta sitä ei tässä asennossa kannata kuormittaa, sillä siitä ei saada silloin täyttä tehoa. Kun pyörimisnopeus on noussut lähelle normaalia, voidaan käynnistyskytkin kääntää kolmioon, jolloin moottorin käämeihin saadaan täysi virta ja täysi teho. Jos koneen heittää kolmioon liian nopeasti, kun kone on vielä käynnistysvaiheessa, niin se imaisee paljon virtaa, ja seurauksena on - kuten aloittajakin totesi - yleensä sulakkeen palaminen. Tämä kaikki noin niinkuin kansanomaisesti selvitettynä.

    • Anonyymi

      Moottori ei anna tähtiasennossa kuin kolmasosan tehostaan. Jos moottoria aletaan kuormittamaan tähdessä, sen saa helposti palamaan ylikuorman vuoksi. Moottorit joilla on kuorma heti perässä, ovat vaarassa, kuten puhaltimet jms.

    • Anonyymi

      Kiitos vastauksista. Noin sen olen selittänyt koneen käyttäjille. En siis ole ainakaan kauheasti valehdellut.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra on mukana Suomen huutokauppakeisari -sarjassa

      Suomen huutokauppakeisari on tavallisten suomalaisten ohjelma. Sarjan suosiosta kertoo se, että nyt alkaa jo 19. kausi t
      Maailman menoa
      76
      981
    2. Kuuleppas

      ensimmäiset naissuhteet toimii miehelle eräänlaisena oppikouluna, mutta hän ei välttämättä itse ymmärrä oppineensa mitää
      Ikävä
      227
      823
    3. Paljonko on etäisyytesi kiinnostavaan naiseen km?

      Kaipailen tärkeää miestä ja pohdin hänen ajatuksiaan... ❤️
      Ikävä
      71
      801
    4. Mitä näät

      Siinä miehessä?
      Ikävä
      49
      664
    5. On meillä harvinaisen törkeä valtuuston puheenjohtaja

      Ja tyhmä! Kannattaisi googlettaa "julkisuuslaki" ja nojata siihen vasta sitten. Samalla voisi googlettaa muiden kuntien
      Kemijärvi
      60
      605
    6. Olet mieleni päällä edelleen, J

      En voi sille mitään. Ja olen yrittänyt voida, monen monta kertaa. Miten jäinkin näin kiinni sinuun... 😞
      Ikävä
      34
      564
    7. Mikko Leppilampi loi TTK:ssa ankaran tavan - Jatkaako Veronica Verho haastavaa perinnettä?

      Suorien lähetysten juontaminen vaatii rautaista ammattitaitoa ja kovaa työtä. Tanssii Tähtien Kanssa -ohjelmassa on näh
      Kotimaiset julkkisjuorut
      28
      538
    8. Olet aika julma minua kohtaan

      Antaisit vähän armoa.
      Ikävä
      46
      517
    9. Olisitko valmis

      Siihen?
      Ikävä
      36
      512
    10. Oletko miettinyt

      Mikä minusta tekee sinulle niin erityisen? Onko se samanlaiset lapsuusmaisemat? Työpaikan liian pitkät katseet? Selvittä
      Ikävä
      29
      509
    Aihe