Asuntokysyntä romahti jo 44% Malagan alueella

Anonyymi

Ja hinnat romahtaa kohtapuolin perässä.
Ihmettelen kuka suomalainen ostaa näissä oloissa.
Espanjan talous tulee olemaan kuralla vuosia.

14

754

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      On järkevää ostaa silloin kun hinnat ovat alhaalla.
      Vai mitä?

      • Anonyymi

        Ei ei, kun nyt pitää odottaa nousukautta, että hinnat ovat tapissa. Tämän ohjeen saat niiltä, joilla ei ole paukkuja ostaa mihinkään aikaan.


    • Anonyymi

      Romahti keväällä siksi kun oli ulkonaliikkumiskielto. Kukaan ei päässyt katsomaan asuntoja. Kun Corona hellittää, niin patoutunut kysyntä purkautuu piikkinä.
      Taloudessa varmasti ongelmia, mutta elinkustannukset pysyy edullisena - erityisesti ruoka ja juoma. Suomesta eläkettä saavan ostovoima jopa kasvaa.

    • Anonyymi

      Hinnoissa ei ole juurikaan vielä näkynyt. Seuraan idealistaa joka sunnuntai ja katson viikon aikana tulleita uusia kohteita alueelta Torremolinos-Benalmadena-Fuengirola.
      Sitten olen valinnut muutamia kiinnostavia kohteita joita seuraan joka viikko. Aika hyvin ovat pysyneet tallella. Espanjan tavan mukaan välittäjiä tulee samoille kohteille lisää. Aika tavallista on, että samalla asunnolla on kolme eri myyjää. usein kuvat ovat samoja. Hinnoissa ja muissa tiedoissa pieniä poikkeavuuksia. Yleisesti voi sanoa, että ilmoitukset ovat ylimalkaisia ja jotkut erittäinkin huonoja. Samoin kuvat pääsääntöisesti ala-arvoisia. Tarkkoja osoitteita ei kerrota koskaan. Jopa aika usein katukin jätetään kertomatta. Ilmeisesti pelätään asunnonvaltaajia.
      Hintojen lasku tulee väistämättä, mutta pitkällä aikajänteellä. Pankkien haltuun jääneet asunnot eivät ole kiinnostavia. Ne ovat nin surkeita ja huonoilla paikoilla, ettei halvallakaan kannata ostaa.

      • Anonyymi

        Mäkin odotan, että romahtaisi torremolinoksessa tai fugessa asuntojen hinnat. Ovatkin muutamassa vuodessa nousseet älyttömästi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mäkin odotan, että romahtaisi torremolinoksessa tai fugessa asuntojen hinnat. Ovatkin muutamassa vuodessa nousseet älyttömästi.

        Tänään lehdessä että Espanjan talous romahtaa ihan ennätysvauhtia. Kyllä ne asuntohinnatkin tulee kohta perässä. Olkaa huoletta parin vuoden päästä saa 60 % halvemmalla. Palataan asiaan.


    • Anonyymi

      Kun katsoo espanjalaisen myyntisivuston fuengirola osastoa näyttää myyntihalukkuus aika runsaalta. Todella paljon myytävää ja aika kovalla hinnalla. Pidän paikasta ja hintojen perusteella en osta mitään.Hotellit ja lyhytvuokraus riittää mainiosti.

    • Anonyymi

      Uudessa marraskuun Ole-lehdessä päätoimittaja on sitä mieltä etteivät hinnat putoa. Rohkenen olla toista mieltä. Katsotaan onko Katia Maraa parempi ennustaja.

      • Anonyymi

        Ole lehdykän uutiset ovat valeuutisia. Vuokrausmarkkina on jo romahtanut ja omistusmarkkina romahtaa peräjälkeen. Kansainvälisen valuuttarahaston tuoreen arvion mukaan Espanjalla on edessä 10 vuoden lama. Revi siitä.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Ole lehdykän uutiset ovat valeuutisia. Vuokrausmarkkina on jo romahtanut ja omistusmarkkina romahtaa peräjälkeen. Kansainvälisen valuuttarahaston tuoreen arvion mukaan Espanjalla on edessä 10 vuoden lama. Revi siitä.

        Totta että Ole laittaa väliin omia mielipiteitään tai ideologioitaan. Vuokrahinnat alas mutta myyntihinnat ennallaan edelleen. Paluu nopea kannattaa siis ostaa nyt jos jotain etua etsii. Monet odottaa vuosikymmeniä sitä romahdusta.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Totta että Ole laittaa väliin omia mielipiteitään tai ideologioitaan. Vuokrahinnat alas mutta myyntihinnat ennallaan edelleen. Paluu nopea kannattaa siis ostaa nyt jos jotain etua etsii. Monet odottaa vuosikymmeniä sitä romahdusta.

        Romahdus tulkoon. Ostin asunnnon jo v. 2012 järkihinnalla. Ei oo enää paljoa maksettavaa jäljellä. Odotttakaa sitä romahdusta vuosikymmenet, jos teillä on ikuinen elämä. Olen asunut Torremolinosissa yli 30 vuotta, nauttinut auringosta ja halvoista hinnoista. Odottamalla muutaman vuosikymmenen, elät räntäsateessa ja loskassa pimeässä. Verorahoillasi tuet pyyhepäiden orgioita, alaikäisten suomalaisten pikkutyttöjen kanssa. Maksan veroni Espanjaan ja ilomielin, koska kohtuuverotuksella elän turvallisesti ja mukavasti. Suomessa asuisin oikein leveästi ja veronmaksajat maksaisivat kuluni, jos nimeni olisi esim. AHMED. No minulla on ihan suomalainen nimi, joten en tule veroja maksamaan synnyinmaahani, koska AHMED ei saa verorahoistani nauttia. AHMED tuli Suomeen töitä hakemaan,joten nyt on Suomessa taas työvoimatoimistossa yksi vuohipaimenen vapaa paikka vähemmän. Ei Espanjassa kaikki ole täydellistä, mutta elämä pirusti mukavampaa, kuin Suomessa. turha kadehtia, sillä rajat on tänne auki. Kadehtijat, ostakaa lentolippu ja lopettakaa muutoksen pelkääminen.


    • Anonyymi

      Alkanut näkyä hyviä alennuksia
      https://spainforsale.com/results/#?discounted=1
      Vaikea sanoa, koska korona on ohi, mutta pitäisi vähän ennen sitä hetkeä ehtiä hankkia, koska kaiken järjen mukaan luulisi siitä kohtaa hintojen taas lähtevän nousuun, kun lennot alkaa pyöriä normaalisti ja ostajat palaavat markkinaan.

    • Anonyymi

      Romahdusta odotellaan edelleen ei ole tullut

      • Anonyymi

        Ei ole, mutta myyntiajat ovat selvästi pidentyneet ja hintoja on laskettukin.
        Olen seurannut Fuengirolassa muutamaa asuntoa jo vuoden ja edelleen ovat myymättä. Seuraan niitä edelleen ja jossain kohtaa kun tauti lievenee menen tekemään tarjouksen.
        Kyllähän siellä kauppaakin tehdään, mutta verkkaisesti. Suomalaisvälittäjät tietysti hehkuttavat suomi-medioissa, mutta todella vähän saavat kauppoja tehtyä.
        Mitään nopeaa romahdusta ei tule, ehkä maltillista laskua pikku hiljaa.
        Sama trendi Gran Canarialla. Seuraan kerran viikossa Fuengirolan lisäksi Playa del Inglesin tilannetta. On sielläkin hinnat laskeneet hivenen, eikä kauppa oikein käy.
        Odotellaan rauhassa!


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Sannan kirja USA:n bestseller!

      "Congratulations to Sanna Marin's HOPE IN ACTION, officially a USA TODAY bestseller!" Kertoo Scribner. Mitäs persut tä
      Maailman menoa
      39
      10563
    2. Yritystuet 10 mrd. vuodessa, eli yrittäjäriski valtiolla kuten kommunismissa

      Pelkästään Viking Linen viinanhakuristeilyitä sponsoroidaan 20 miljoonalla eurolla vuosittain. Dieselin verotukikin on
      Yrittäjyys
      126
      10132
    3. Oikeistolainen luki Med mod att leda : en biografi

      ...ei tykänny Sanna Marinista
      Maailman menoa
      21
      7921
    4. Sture Fjäder haluaa tuensaajien nimet julki

      Kokoomuspoliitikko haluaa yli 800 euroa kuukaudessa tukia saavien nimet julki. Ehkä olisi syytä julkaista myös kuvat? h
      Maailman menoa
      177
      6334
    5. Metsäalan rikolliset

      Jokohan alkaa vähitellen kaatua kulissit näillä ihmiskauppaa harjoittavilla firmoilla.
      Sotkamo
      30
      4912
    6. Milloin viimeksi näit kaivattusi?

      Toimisitko nyt toisin kuin siinä tilanteessa teit?
      Ikävä
      55
      4727
    7. Ruotsalaistoimittaja: "Sanna Marinin saunominen saa minut häpeämään"

      Sanna Marinin kirja saa täyslaidallisen ruotsalaislehti Expressenissä perjantaina julkaistussa kolumnissa.....voi itku..
      Maailman menoa
      117
      4066
    8. Maahanmuuttajat torjuvat marjanpoiminnan - "emme ole rottia"

      Ruotsalaisen journalistin selvitys paljasti, miksi maahanmuuttajat kieltäytyvät työstä. Taustalla vaikuttavat kulttuuris
      Maailman menoa
      124
      3423
    9. Missä vaiheessa

      Päätit luovuttaa suhteeni?
      Ikävä
      62
      3137
    10. Adonikselle

      Kuvittelitko oikeasti, että ootan sua? Kuvittelitko, että voit noin vain vetäyttä ja kun tulet takaisin, kaikki on niin
      Ikävä
      224
      3071
    Aihe