Mihin kuntaan Uurainen olisi parasta liittää?

Anonyymi

Uuraisten kunnan liittämistä harkittiin vakavasti jo 1960-luvulla. Kunta järjesti tuolloin jopa kuntalaisten kuulemistilaisuuksia kuntaliitokseen liittyen. Muistan, että ainakin SDP kannatti tuolloin liitosta.

1960-luvun jälkeen kuntien tehtävät ovat moninkertaistuneet. Uuraisten kokoisella kunnalla on suuria vaikeuksiaa tehtäviensä hoitamisessa. Siksi jo piankin voi tulla eteen kysymys mihin kuntaan Uuraisten olisi parasta liittyä.

Varteenotettavia ehdokkaita ovat ainakin Jyväskylä, Saarijärvi, Laukaa ja Äänekoski. Petäjävesi ja Multia eivät ilmeisestikään tule kysymykseen. Kissa on syytä nostaa pöydälle. Ottakaapa rohkeasti kantaa liitosasiaan.

10

870

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ainakaan Jyväskylään. Käy kuin Korpilahdelle - unohtuu kokonaan. En kannata Äänekoskenkaan suuntaa - sekin on levinnyt jo ihan tarpeeksi (Konginkangas, Suolahti, Sumiainen). Laukaa on liian sivussa. Joten Saarijärvi jäisi vaihtoehdoksi. Ja kyllähän tätä kuntaa nyt johdetaan niin perseellä, että pankrotti tulee väistämättä!

      • Anonyymi

        Uuraisten, Multian ja Petäjäveden yhteenliittymä saattaisi olla paras vaihtoehto.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uuraisten, Multian ja Petäjäveden yhteenliittymä saattaisi olla paras vaihtoehto.

        Uuraisten Multian ja Petäjäveden yhteenliittymästä tulisi 9 000 asukkaan suurkunta keskelle Keski-Suomea. Sillä kunnalla olisi poweria.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Uuraisten Multian ja Petäjäveden yhteenliittymästä tulisi 9 000 asukkaan suurkunta keskelle Keski-Suomea. Sillä kunnalla olisi poweria.

        Joitakin vuosia sitten Pylkönmäki liittyi Saarijärveen. Nyt pylkönmäkeläiset ovat tulleet katupäälle. Pylkönmäki pitäisi ottaa mukaan Petäjäveden, Uuraisten ja Multian liittoon nejäntenä kuntana.


    • Anonyymi

      Ei tarvi liittää kohta mihinkään kun kunnanjohtaja saadaan kaupattua Laukaaseen!

    • Anonyymi

      Noiden runsaiden murremielipiteiden perusteella voisi liittää etäpaikkakunnaksi johonkin savoon ja pohjanmaahan ja tehtäisiin Uuraisten ympärille vielä Berliinin muuri, jonne ei pääse muutoin, kuin lentämällä noista maakunnista. Vielä kun osaisivat venäjää, niin valinta on varma.

    • MIELENKIINTOINEN KYSYMYS UURAINENHAN VAIKUTTAA AIKA RAUHALLISELTA PAIKALTA

    • Anonyymi

      Uuraisten olisi parasta liittyä Jyväskylään. Liitoskunnilla ei tarvitse olla välttämättä edes yhteistä rajaa. Uurainen voisi liittyä näin ollen vaikka Tampereeseen.

    • Anonyymi

      Uurainen kannattaisi liittää Äänekosken maalaiskuntaan. Ensin pitäisi vaan Äänekosken mlk itsenäistyä uudestaan. Uuden Niinividen kunnan kunnantalon voisi sijoittaa Spektriin tyhjiin tiloihin.

    • Anonyymi

      kyllähän se on petäjävesi.rauhankonttorin lähin toimipiste on uurainen.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      464
      8350
    2. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      119
      5740
    3. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      242
      4679
    4. Siviilipalvelusmies Halla-aho normalisoi rasismin perussuomalaisissa

      SMP:n tuhkille perustettu puolue ei ollut ihmisiä vastaan, vaan instituutiokriittinen. "Missä EU - siellä ongelma", oli
      Perussuomalaiset
      41
      4545
    5. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      62
      4062
    6. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      160
      3900
    7. SDP:n kansanedustaja Marko Asell: Suomen myönnettävä maahanmuuton ongelmat

      Hänen mielestään Suomen pitää pyrkiä rajoittamaan jyrkästi turvapaikanhakijoiden pääsyä maahan ja hän arvioi, että maaha
      Maailman menoa
      161
      3680
    8. Sinun ja kaivatun nimikirjaimet

      Mitkä ne on ? Meillä H❤️M 👩‍❤️‍👩
      Ikävä
      90
      1647
    9. Onko sinulla ja kaivatulla

      joku yhteinen tärkeä paikka?
      Ikävä
      83
      1042
    10. Mikä on viimeisin asia

      mitä olen sinulle kertonut?
      Ikävä
      41
      799
    Aihe