Maksaako kunta kuulolaitteen patterit?

Onko Suomessa kuntia, jotka maksavat kuulolaitteen patterit? Meillä ei kait maksa, tai en ole kysynyt. Entäs jos on kuulonalenema työstä johtuva? Korvaako sitten?
2232
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Paljonko nuo patterit maksavat ja kuinka usein ne pitää vaihtaa?

Äänestä

Paristoja saa edullisestikin.
Itselläni kuulokojeet molemmissa korvissa. Ostan vuoden paristot kerralla muutamalla kympillä. Paristo (koko 312) kestää noin viikon, kun kojeet on käytössä joka päivä noin 11 tuntia.

Kalliimmat paristot saa CityMarketista.

En ole kuullut, että jossain saisi paristoja maksutta. Huonokuuloisuuttako?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko Suomessa kuntia, jotka maksavat kuulolaitteen patterit? Meillä ei kait maksa, tai en ole kysynyt. Entäs jos on kuulonalenema työstä johtuva? Korvaako sitten?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu