Olen 19vuotias Nainen ja ajattelimme kumppanini kanssa yrittää lapsen hankintaa.
Olen käyttänyt normaalisti Yaz-merkkisiä e-pillereitä ja lopetin niiden oton kesken liuskan puolessa välissä 11pv kohdalla. Menkkojen pitäisi alkaa vasta 25pv tätä kuuta, mutta jostain syystä ne ovat alkaneet etuajassa. Olemme harrastaneet tässä välissä seksiä lapsen toivossa. Voiko menkat tulla nyt pillereiden lopettamisen takia etujassa ja onko se normaalia vai voiko se johtua jostain pahemmasta. Olin ajatellut tehdä raskaustestin kuun lopussa, jos menkat jäisivät pois.
Toiveena oma lapsi
8
91
Vastaukset
- Anonyymi
Ehkäisypillereiden lopettamisen jälkeen ovulatoriset kierrot palautuvat heti ja on todettu, että uusien munarakkuloiden kehitys palautuu jo seitsemän vuorokauden kuluttua pillereiden lopettamisen jälkeen. Näin ollen raskautta voi yrittää heti pillereiden lopettamisen jälkeen ilman mitään pitempiä taukoja. Kuinka kauan pillereitä on käyttänyt, ei vaikuta palautumiseen.
Voitte siis rauhassa jatkaa raskauden yrittämistä.
Miksi kuukautiset alkoivat etuajassa voi hyvinkin johtua pillereitten lopettamisesta. Mistään pahemmasta ei varmasti ole kyse. - Anonyymi
Miten olette ajatelleet lapsen hoidon ja elatuksen? Kuka koko lystin maksaa? Oletko sinä tai ainakin tuleva isä jo työssä ja siten ansiotulot riittävät koko perheen elatukseen? Vai ajatteletteko hankkia lapsen kokonaan yhteiskunnan kustannettavaksi? Pystyttekö tuossa iässä elättämään edes itsenne omilla ansioillanne?
Tiedän, et kysynyt näitä. Mutta minä kysyn.- Anonyymi
Puolisoni on 30vuotias(ikäero välillämme ei ole haitta, molemmat rakastamme toisiamme ja tuemme kaikessa mitä vastaan tulee) ja vakinaisessa työssä ja tulot ovat hyvät, itse olen vielä työttömänä, mutta koko ajan olen hakenut töitä, odottaen että jostain vaan paikka napsahtaisi.
Vanhemmat molempien puolelta eivät toimi tukiverkkona mutta molemmilla on todella läheisiä ja auttavia ystäviä jotka ovat tukena monessa asiassa ja puolisoni sukulaisia asuu melkein naapurissa. Olemme molemmat suunnitelleet laittavamme saastöön joka kuukausi rahaa jolla saamme hankittua tarvittavat tavarat lasta varten.
Tiedän että haluat kysyä ja varmistaa, että asia on suunniteltu varmasti lapsen parhaan mukaan ja sitä haluamme tulevina vanhempina myös. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Puolisoni on 30vuotias(ikäero välillämme ei ole haitta, molemmat rakastamme toisiamme ja tuemme kaikessa mitä vastaan tulee) ja vakinaisessa työssä ja tulot ovat hyvät, itse olen vielä työttömänä, mutta koko ajan olen hakenut töitä, odottaen että jostain vaan paikka napsahtaisi.
Vanhemmat molempien puolelta eivät toimi tukiverkkona mutta molemmilla on todella läheisiä ja auttavia ystäviä jotka ovat tukena monessa asiassa ja puolisoni sukulaisia asuu melkein naapurissa. Olemme molemmat suunnitelleet laittavamme saastöön joka kuukausi rahaa jolla saamme hankittua tarvittavat tavarat lasta varten.
Tiedän että haluat kysyä ja varmistaa, että asia on suunniteltu varmasti lapsen parhaan mukaan ja sitä haluamme tulevina vanhempina myös.Kyllähän se lapsi kannaataa tossa iässä hankkia koska tuleva isä kuitenkin sua huomattavasti vanhempi.
- Anonyymi
On hyvä hankkia lapsi ajoissa. Raskaaksi tulo on helpompaa, elimistö hyväkuntoisempi.
Tärkeintä on halu ja kyky hoitaa ja rakastaa lasta. Toivottavasti pian "tärppää". - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
On hyvä hankkia lapsi ajoissa. Raskaaksi tulo on helpompaa, elimistö hyväkuntoisempi.
Tärkeintä on halu ja kyky hoitaa ja rakastaa lasta. Toivottavasti pian "tärppää".Se on molempien suurena toiveena, mutta aika näyttää kuinka käy (toivottavasti pian)
- Anonyymi
Voi hyvää päivää, eihän 19v mikään lapsi enää ole. Toiset kasvatetaan fiksummin. Suomessa on alhainen syntyvyys ja se että nuorena haluaa lapsia, pitäisi olla vain positiivinen asia!
Aloittajalle tsemppiä ja toivottavasti tärppää pian! :)
- Anonyymi
"Miten olette ajatelleet lapsen hoidon ja elatuksen? Kuka koko lystin maksaa? Oletko sinä tai ainakin tuleva isä jo työssä ja siten ansiotulot riittävät koko perheen elatukseen? Vai ajatteletteko hankkia lapsen kokonaan yhteiskunnan kustannettavaksi? Pystyttekö tuossa iässä elättämään edes itsenne omilla ansioillanne?
Tiedän, et kysynyt näitä. Mutta minä kysyn"
Kukkahattu-täti heti elementissään :D :D "et kysynyt näitä. Mutta minä kysyn"
Kerropa arvoisa Sipulinuttura millä oikeudella tunget punaisen nenäsi kenenkään toisen asioihin?
Sinä aloittaja, tästä saatte hyvät naurut! Näihin välillä törmää. Itsenimettyjä moraalinvartijoita joilla oma elämä tyhjää ja tarkoituksetonta. Onnea ja iloa elämään, olette minkä ikäisiä tahansa ja muista ettet ole selitystä velkaa kenellekään!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 948201
- 403942
Lähetä terveisesi kaipaamallesi henkilölle
Vauva-palstalta tuttua kaipaamista uudessa ympäristössä. Kaipuu jatkukoon 💘1021916- 241400
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html351282Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,321132Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia121030Rakastuminenhan on psykoosi
Ei ihme että olen täysin vailla järkeä sen asian suhteen. Eipä olis aikoinaan arvannut, että tossa se tyyppi menee, jonk53857Olisinko mä voinut käsittää sut väärin
Nyt mä kelaan päässäni kaikkea meidän välillä tapahtunutta. Jos mä sit kuitenkin tulkitsin sut väärin? Se, miten sä käyt31832Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v29797