Norwegian lennon maksun palautus

Anonyymi

Onko kukaan saanut rahojaan takaisin Norwegianin lennon peruuntumisesta?
Suomenkielisen palvelun saaminen puhelimitse mahdotonta.

16

4656

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Norwegianin omien sivujen kautta reklamaatio, lennon tiedot, omat tiedot yms. Palautus tuli meille parissa päivässä.

    • Anonyymi

      En ole saanut valittavat ruuhkaa.

      • Anonyymi

        Meilläkin sisässä Hki-Teneriffa -lentoja koko porukalle eli lälhes 1300 euroa eikä senttiäkään ole vielä tullut, vaikka monta viikkoa sitten on peruttu. Saapa nähdä jäävätkö porukan lomaunelmat Norskin käsiin. Aikaisemmin palautus toimi hyvin.


    • Anonyymi

      Olen tosi kiitollinen siitä, että Norwegian on toiminut asiakasystävällisesti ja vastuullisesti tässä taloudellisesti hankalassa tilanteessa ja palauttanut kaikki lentoni hinnat täysimääräisinä niistä lennoista, jotka ovat koronan vuoksi jättäneet/jättämässä lentämättä. Kuulin, että monet yhtiöt eivät palauta, mutta Noregian siis palauttaa.
      Heidän toimintansa lentoyhtiönä oli samanlaista eli vastuullista ja asiakasystävällistä. Tulisipa taas Norwegian takaisin Suomen lentomarkkinoille !

    • Anonyymi

      Suomenkielistä palvelua ei ole ollut pitkään aikaan. Yritin ruotsinkieliseen, mutta sekin meni englanninkieliseen. Paska homma!

    • Anonyymi

      Minulla oli paljon lentoja varattuna ja alkuaikoina sainkin palautukset Norskin perumista lennoista, mutta nyt ei ole enää palautukset toimineet. Lisäksi peruivat lennon Malagaan mutta ei paluumatkaa. Rahoja ei ole kuulunut!!!!

    • Anonyymi

      Norvegian lopettaa lennot ja vain norjan sisäisiä lentää tästälähtien oli juuti uutisissa NRK:n sivuilla.Konkassa on.

      • Anonyymi

        Totta se on! Ja silti myy koko ajan lentoja Helsingistä! Aikoo palauttaa rahat, mutta ainakin minulla on sisällä kolmen Helsinki-Malaga välin 2 hengen matkojen rahat eli sievoinen summa. Olen kysellyt rahojeni perään heidän sivustonsa kautta, mutta hehän ovatkin siellä ovelia, kun lomakkeessa kerrotaan, että kyselyn tekeminen hidastaa käsittelyä! Just niin!

        Lisäksi olen kysellyt korvauksia Bank Norwegianilta, koska se on rahalaitos, jonka VISA-kortilla olen matkani maksanut. Mutta siellähän lukee jo etusivulla, että he eivät voi vastata Norwegianin matkoja koskeviin kyselyihin/asioihin. Mistä sen VISA-korvauksen sitten voi saada kun ei Bank Norwegianilta???

        Olen ollut ahkera Norwegianin ja Bank Norwegianin käyttäjä, mutta palaan kotimaisiin palveluihin molemmilla saroilla. Niissä saa vastauksen kysymyksiinsä - suomeksi ja nopeasti!


    • Anonyymi

      On luvattu maksaa rahat takaisin kesä-heinäkuun vaihteessa 2020.Ei ole näkynyt ja nyt eletään jo huhtikuun loppua 2021.Reklamaatiot tehty asian mukaisesti .Lennot kolmelle henkilölle Roomaan piti olla 3.s olla päivä Toukokuuta 2020.Ei enää Norveigenin lentoja tulevaisuudessa j.

    • Anonyymi

      Onko muille tullut sähköpostia (englanniksi tietenkin) peruuntuneiden lentojen korvauksiin liittyen ?

      • Anonyymi

        Kyllä tuli kahdesta varauksesta. Hemmetin pitkä sposti. En tarkalleen päässyt perille miten toimitaan. Spostissa ollut ohje kirjautua websivusto dnb:lle ei tuottanut tulosta. Siellä käsittääjseni piti olla vaatimuslomake, johon pitää laittaa spostissa ollut koodinumero valituksista. Summat kyllä pitivät paikkansa, mutta sivustolta ei löytynyt pääsyä millekään lomakkeelle. Laitoin kyselyn Euroopan kuluttajakeskukselle Suomessa, josko osaisivat neuvoa.
        Kuuntelin velkojien kokousta joku aika sitten ja sain käsityksen, että palauttavat 5% rahoista. 4% osakkeina ja prosentti rahana! Tuosta spostista sai kyllä eri käsityksen.


      • Anonyymi

        Iltalehdessä oli maaliskuussa tieto, että yrityssaneeraiuksen takia Norski ei saa maksaa mitään enää takaisin. 98% kuulemma maksettu. Tuskin. Itse koko viime syksyn tein vaatimuksia. Ihmettelen tätä viime viikon spostia jos ei voida mitään maksaa. Jos Norski olisi asialinjalla, niin tarjoaisi edes ilmaista tai puolihintaista lentoa jatkossa jos kerran lentävät edelleen.


      • Anonyymi

        Sain Euroopan kuluttajalautakunnalta selvityksen tuosta viestistä. Jos ei halua mitään osakkeita, niin ei tarvitse tehdä mitään ja rahapalautus tulee joskus myöhemmin. Tosi pieni osuus, varmaan muutama prosentti saatavasta.


    • Anonyymi

      1200 euroa saatavia ja "dividend amount" -lomakkeella saisi n. 65 euroa takaisin. V.... Mitä touhua. Kannattaakohan lomaketta alkaa täyttämään? Rahat siis jäävät ainakin meiltä suomalaisilta saamatta. Varmasti norjalaisille ovat maksaneet.

      • Anonyymi

        Mietin samaa, mutta siinä se toinekin vaihtoehto, en vaan ymmärrä täysin, mitä se meinaa?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      46
      3108
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      46
      2901
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      51
      2525
    4. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      51
      2514
    5. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      32
      2106
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      58
      1860
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      45
      1779
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      43
      1636
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      48
      1572
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1381
    Aihe