Onko kukaan saanut rahojaan takaisin Norwegianin lennon peruuntumisesta?
Suomenkielisen palvelun saaminen puhelimitse mahdotonta.
Norwegian lennon maksun palautus
16
4656
Vastaukset
- Anonyymi
Norwegianin omien sivujen kautta reklamaatio, lennon tiedot, omat tiedot yms. Palautus tuli meille parissa päivässä.
- Anonyymi
Lentojen Korvaukset - https://tonzes.com/compensairfi.htm
Nopeasti saimme korvauksen myöhästyneestä lennosta. Hyvä palvelu.
- Anonyymi
En ole saanut valittavat ruuhkaa.
- Anonyymi
Meilläkin sisässä Hki-Teneriffa -lentoja koko porukalle eli lälhes 1300 euroa eikä senttiäkään ole vielä tullut, vaikka monta viikkoa sitten on peruttu. Saapa nähdä jäävätkö porukan lomaunelmat Norskin käsiin. Aikaisemmin palautus toimi hyvin.
- Anonyymi
Olen tosi kiitollinen siitä, että Norwegian on toiminut asiakasystävällisesti ja vastuullisesti tässä taloudellisesti hankalassa tilanteessa ja palauttanut kaikki lentoni hinnat täysimääräisinä niistä lennoista, jotka ovat koronan vuoksi jättäneet/jättämässä lentämättä. Kuulin, että monet yhtiöt eivät palauta, mutta Noregian siis palauttaa.
Heidän toimintansa lentoyhtiönä oli samanlaista eli vastuullista ja asiakasystävällistä. Tulisipa taas Norwegian takaisin Suomen lentomarkkinoille ! - Anonyymi
Suomenkielistä palvelua ei ole ollut pitkään aikaan. Yritin ruotsinkieliseen, mutta sekin meni englanninkieliseen. Paska homma!
- Anonyymi
Minulla oli paljon lentoja varattuna ja alkuaikoina sainkin palautukset Norskin perumista lennoista, mutta nyt ei ole enää palautukset toimineet. Lisäksi peruivat lennon Malagaan mutta ei paluumatkaa. Rahoja ei ole kuulunut!!!!
- Anonyymi
Norvegian lopettaa lennot ja vain norjan sisäisiä lentää tästälähtien oli juuti uutisissa NRK:n sivuilla.Konkassa on.
- Anonyymi
Totta se on! Ja silti myy koko ajan lentoja Helsingistä! Aikoo palauttaa rahat, mutta ainakin minulla on sisällä kolmen Helsinki-Malaga välin 2 hengen matkojen rahat eli sievoinen summa. Olen kysellyt rahojeni perään heidän sivustonsa kautta, mutta hehän ovatkin siellä ovelia, kun lomakkeessa kerrotaan, että kyselyn tekeminen hidastaa käsittelyä! Just niin!
Lisäksi olen kysellyt korvauksia Bank Norwegianilta, koska se on rahalaitos, jonka VISA-kortilla olen matkani maksanut. Mutta siellähän lukee jo etusivulla, että he eivät voi vastata Norwegianin matkoja koskeviin kyselyihin/asioihin. Mistä sen VISA-korvauksen sitten voi saada kun ei Bank Norwegianilta???
Olen ollut ahkera Norwegianin ja Bank Norwegianin käyttäjä, mutta palaan kotimaisiin palveluihin molemmilla saroilla. Niissä saa vastauksen kysymyksiinsä - suomeksi ja nopeasti!
- Anonyymi
On luvattu maksaa rahat takaisin kesä-heinäkuun vaihteessa 2020.Ei ole näkynyt ja nyt eletään jo huhtikuun loppua 2021.Reklamaatiot tehty asian mukaisesti .Lennot kolmelle henkilölle Roomaan piti olla 3.s olla päivä Toukokuuta 2020.Ei enää Norveigenin lentoja tulevaisuudessa j.
- Anonyymi
Onko muille tullut sähköpostia (englanniksi tietenkin) peruuntuneiden lentojen korvauksiin liittyen ?
- Anonyymi
Kyllä tuli kahdesta varauksesta. Hemmetin pitkä sposti. En tarkalleen päässyt perille miten toimitaan. Spostissa ollut ohje kirjautua websivusto dnb:lle ei tuottanut tulosta. Siellä käsittääjseni piti olla vaatimuslomake, johon pitää laittaa spostissa ollut koodinumero valituksista. Summat kyllä pitivät paikkansa, mutta sivustolta ei löytynyt pääsyä millekään lomakkeelle. Laitoin kyselyn Euroopan kuluttajakeskukselle Suomessa, josko osaisivat neuvoa.
Kuuntelin velkojien kokousta joku aika sitten ja sain käsityksen, että palauttavat 5% rahoista. 4% osakkeina ja prosentti rahana! Tuosta spostista sai kyllä eri käsityksen. - Anonyymi
Iltalehdessä oli maaliskuussa tieto, että yrityssaneeraiuksen takia Norski ei saa maksaa mitään enää takaisin. 98% kuulemma maksettu. Tuskin. Itse koko viime syksyn tein vaatimuksia. Ihmettelen tätä viime viikon spostia jos ei voida mitään maksaa. Jos Norski olisi asialinjalla, niin tarjoaisi edes ilmaista tai puolihintaista lentoa jatkossa jos kerran lentävät edelleen.
- Anonyymi
Sain Euroopan kuluttajalautakunnalta selvityksen tuosta viestistä. Jos ei halua mitään osakkeita, niin ei tarvitse tehdä mitään ja rahapalautus tulee joskus myöhemmin. Tosi pieni osuus, varmaan muutama prosentti saatavasta.
- Anonyymi
1200 euroa saatavia ja "dividend amount" -lomakkeella saisi n. 65 euroa takaisin. V.... Mitä touhua. Kannattaakohan lomaketta alkaa täyttämään? Rahat siis jäävät ainakin meiltä suomalaisilta saamatta. Varmasti norjalaisille ovat maksaneet.
- Anonyymi
Mietin samaa, mutta siinä se toinekin vaihtoehto, en vaan ymmärrä täysin, mitä se meinaa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia
"Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoainetukijärjestelmän, kun energianhinnat nousi463108Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta
🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs462901100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman
Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es512525Iso poliisioperaatio Lapualla
Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo512514Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin
Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks322106Olen aika varma
että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa581860- 451779
Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys
Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä431636- 481572
- 261381