Mihin häipyivät uudet asunnot?

Anonyymi

Keuruun Wegeliuksentielle oli tulossa uusi kerrostalo, jonka asuntoja tarjottiin etuovi.comissa.
Nyt nuo ovat tarjonnasta poistuneet. Miksi? Tuskin kaikkia yhtäkkiä myyty.

Olisiko rakentaja pelästynyt koronaa. Sehän voi viedä äkisti hautaan mahdolliset

14

124

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      ...mahdolliset eläkeasuntojen ostajat.
      Vai kieltäytyikö kaupunki ostamasta tavanmukaista yhtä asuntoa rakentajan tukemiseksi? Kaupungin rahathan menevät hotelliin ja Juurikan purkamiseen.

      • Anonyymi

        Keuruulle on kova muuttobuumi.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Keuruulle on kova muuttobuumi.

        ...ulos.


      • Anonyymi

        Ja olohuoneeseen kirjaston rantaan. Olisi kiva tietää kenen idea sekin oli.


    • Anonyymi

      No mitäpä luulet? Keuruulla on jatkuvasti 150 asuntoa myynnissä ja ellei talo ole omarantaisella tontilla, niin kauppa ei käy tai sitten hinta pitää olla todella halpa. Hinnankiroissa eivät asunnot muutoinkaan ole sillä kun asukaat vähenevät jopa 150:llä vuodessa vuosikymmeniä, niin onhan se selvää, että aina edes mitättömällä hinnallakaan kaupaa ei tule.

      • Anonyymi

        Matuille kunnon asuntoja, makso mitä makso.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Matuille kunnon asuntoja, makso mitä makso.

        Miksi Keuruulla on niin hirvee asuntopula?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Miksi Keuruulla on niin hirvee asuntopula?

        Vain ilmaisista narkkariasunnoista on puutetta.
        Rahalla vuokrattavia ja myytäviä on runsaasti.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Matuille kunnon asuntoja, makso mitä makso.

        Vaikka asunnot ovat halpoja ja matuille ilmaisia, niin keuruulainen veronmaksaja maksaa asunnot ja heidän elättämisensä. Vai oletteko nähneet heidät aamulla töihin menossa tai myöhemmin työpaikalla. Kaupungintalolla varmaan hihkaistiin Jyrki Kataisen (Kok) tapaan "hei, me tienataan tällä".


    • Anonyymi

      Ei ole tarpeeksi varauksia, niin ei rakenneta. Siinä syy, asuntoja näyttää Keuruulla olevan myynnissä vaikka kuinka.

      • Anonyymi

        Mihin häipyivät ihmiset Keruulta?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Mihin häipyivät ihmiset Keruulta?

        Viimeinen lähtijä sammuttaa valot ja sulkee ovet.


    • Anonyymi

      Näyttää siis siltä, että rakentaja on luopunut hankkeesta. Ihan ymmärrettävää.
      Kaupunkisuunnittelijoilla on nyt edessään seuraava pulma.
      Satoja ehkä tuhansia keuruulaisia asuu 1960-80 rakennetuissa kolmikerroksisissa elementtitaloissa.
      Niissä ei ole hissiä ja korjausvelka kaatuu syliin.
      Asukkaat vanhenevat ja tulot vähenevät. Ei löydy maksajia putki- sähkö- katto- julkisivu- ikkuna- ja parvekeremonteille ym.
      Kaupungin vesijohto- ja viemäriverkostokin on kuulemma rapautumassa.

      Nyt pitäisi tehdä suunnitelma, miten romahdus tehdään hallitusti.
      Mitä osia kaupungista tulee korjata ja mitä jättää lahoamaan.

      Pitäisi löytyä muitakin ratkaisuja kuin kj-n palkankorotus MP-n perusteelliset urheiluselostukset.

      • Anonyymi

        Hyvin olet asian kuutioinut. Näin se tietenkin pitäisi hoitaa mutta eipä taida virkamiehillä ja poliittisilla puolueilla olla minkäänlaista mielenkiintoa muuhun kuin menojen lisäämiseen, veronkorotukseen ja lisävelkaantumiseen. Kuitenkin on täysin selvää, että ellei tehdä mitään muuta, niin Keuruu on tuhon tiellä. Mikään ei kuitenkaan anna viitettäkään suunnan muutoksesta ja vaikuttaa siltä, että menojen vähentäminen on politikoille kuin käärmettä tarjoaisi. Puolueet ja tulevat vaaliehdokkaat ovat kuin eivät olisikaan eli hiljaa kuin se keltainen neste sukassa. Äänestäjillä ei ole muita vaihtoehtoja kuin rutto tai kolera, hullusti käy kummankin kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. SDP jo 100 % suositumpi kuin persut

      Kertoo Hesarin uusin kannatuskysely. Demareiden kannatus on miltei tuplat verrattuna persuihinl. Suomen kansa ei selväst
      Maailman menoa
      209
      14122
    2. Ikävä sinua mies

      Vuosia kuluu, mutta tunteet ei ole hävinnyt. Tasoittuneet toki, kun ei olla nähty. Järki palannut päähän kuitenkin. Se i
      Ikävä
      55
      5417
    3. Mikä tämä henkilö mahtaa touhuta Parkanossa

      Kamalaa https://www.ylasatakunta.fi/teksti/pirkanmaan-karajaoikeus-vangitsi-koiran-tappamisesta-epaillyn-6.68.127794.b58
      Parkano
      65
      4782
    4. Orpo: Velkajarrua vastustavaa puoluetta vaikea ajatella hallitukseen

      No Minja Koskelan kommunistipuolue jäi ulos tuosta. Kaikki eduskuntapuolueet vasemmistoliittoa lukuun ottamatta sopivat
      Maailman menoa
      257
      3839
    5. PS ylivoimainen nousija myös HS:n gallupissa, SDP laskee taas

      https://www.verkkouutiset.fi/a/hs-gallup-sdpn-suosio-laskee-ps-nousussa/#0a7d2507 Ylivoimainen viime kuukausien nousija
      Maailman menoa
      113
      3594
    6. Valtavasti suomalaisia asunnottomina, mutta ei yhtään somalia

      tai muuta kehitysmaalaista. Mites tässä näin kävi? Tiedän hyvin, että esim. somaleita lentää ulos mm. Hekan asunnoista,
      Maailman menoa
      133
      3576
    7. Hienoa! Eduskunta luopui käteisen käytöstä

      Nyt tuo sama muutos pitää saada myös muuhun yhteiskuntaan. Käteistähän ei tarvitse tänä päivänä enää kuin rikolliset.
      Maailman menoa
      85
      2120
    8. Maajussi-Ville herättää kysymyksiä - Etsiikö oikeasti rakkautta vai mainostaako oliiviöljyä?

      Mitä mieltä olet: etsiikö Ville rakkautta vai mainostaako oliiviöljyään? Maajussille morsian -ohjelmassa yksi maajusseis
      Maajussille morsian
      17
      1457
    9. Kovia syytöksiä Stefan Thermaninsta.

      Jättänyt taas maksamatta kohuliikemies, hupparit ja muita ostamiaan tavaroita. On soiteltu liikkeestä ja Stefan iskenyt
      Kotimaiset julkkisjuorut
      158
      1231
    10. Totuuspuolueen johtaja Jaana "prinsessa Leia" Kavonius on vangittu

      Kavonius määrättiin jo keväällä 2024 poissaolevana vangittavaksi todennäköisin syin epäiltynä 13 vainoamisesta ja 24 kun
      Maailman menoa
      300
      1165
    Aihe