Metsärikoksesta ilmoittaminen

Anonyymi

Osaako joku neuvoa mihin voi ilmoittaa metsärikoksesta? Kyse on sellaisesta hakkuusta, jonka metsänhoitoyhdistys suunnitteli, teki metsänkäyttöilmoituksen, leimikonsuunnittelun ja oli joka lailla valtuutettu hoitamaan kaikki hakkuuseen liittyvät asiat. Lisäksi mhy:n kaveri kertoi kulkeneensa metsän läpi. Hakkuun jälkeen huomasimme, että kaksi metsälähdettä (toisen halkaisija yli 5 m) oli parturoitu rantaan asti ja lisäksi lähteet olivat täynnä hakkuujätettä. Mhy:n kaverille on kerrottu asiasta ja hän kävi hakkuun jälkeen merkkaamassa suoja-alueen, niin ettei muita metsänhoitotoimia enää alueella tehdä. Mutta vahinko on jo tapahtunut. Muuta vastuuta kaveri ei ota, vaikka lähteen vesi luultavasti on juomakelvotonta pitkään tämän jälkeen ja tietysti myös luonnon monimuotoisuutta tuhottu, joka tekee asiasta metsärikoksen.

Olisiko hyviä neuvoja? Jotain mättää nyt pahasti mhy:n prosesseissa, koska näin tärkeää asiaa ei tarkistettu metsäomistajilta.

8

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vahinko sanalla selviää kaikesta.

      • Anonyymi

        Luultavastikin niin. Vahinko on kuitenkin niin suuri, ettei asiaa voi painaa villasella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luultavastikin niin. Vahinko on kuitenkin niin suuri, ettei asiaa voi painaa villasella.

        Vahinko on taikasana jolla vastuun välttää.


    • Anonyymi

      Onkohan tuon metsänhoitoyhdistyksen toiminta sertifioitua ?

    • Anonyymi

      Kysy asiaa Metsäkeskukselta. Siellä osaavat varmaankin neuvoa mitä pitäisi tehdä.
      Auttaisiko itse asiaa jos yrittäisi ne hakkuujätteet nostaa pois vedestä esim. haravan tapaisella mahdollisuuksien mukaan ? Pelkkä hakkuujäte ei ehkä pilaa vettä, luonnon tuotettahan ne on. Ajan mittaan lähteen reunalle kasvaa kuusentaimia, leppää, pajua tms. ja tilanne korjautuu.
      Se on tapahtunut mikä on tapahtunut, tekemättömäksi ei saa millään. Mutta tilannetta voi auttaa eteenpäin.

    • Anonyymi

      Uskomatonta tapahtuu. Minun viestini on poistettu. Kyse oli aloittajalle siitä, teittekö joimeksiannon yhteydessä tai jossain vaiheessa tiedettäväksi, että ns. lähteitä on suunnitellussa leimikossa. Kyllä teilläkin on vastuu, kun niistä tiedätte siellä olevan.

      Ei se juomakelpoisuus siitä huonone, kuin väliaikaisesti korkeintaan esim. väri vedessä saattaa olla tummaa ja sekin asia poistuu kun joku siivoaa hakkuujätteet sieltä pois.
      Lisäksi aik. viestissä ihmettelin, oikeinko siellä käydään isommissakin määrissä lähdevettä juomassa, jotta väliaikainenkin vahinko olisi merkittävä., vai keksitäänkö vain normaaliin tapaan erilaisia syitä, millä suurennella asiaa, jonka tapahtumiseen itsekin tekemättömyydellään on vaikuttanut.

    • Anonyymi

      Suomessa rikoksista ilmoitetaan poliisille.

      • Anonyymi

        Aiheettomista rikosepäilyistä kannattaa luopua. Selvittää asian ensin, myös ottaa huomioon oman osansa välinpitämärrömyyteen ko asiassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

      Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
      Maailman menoa
      133
      2299
    2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

      Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
      Maailman menoa
      62
      2227
    3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

      Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
      Maataloustuki
      50
      1895
    4. EK: Suomi tarvitsee vuosittain 45 000 maahanmuuttajaa

      Senpä takia Riikkakin laulaa sen lauluja kenen leipää syö. Viime vuonnahan Suomeen muutti 50 tuhatta ulkomaalaista. htt
      Maailman menoa
      66
      1586
    5. Topi osti Askon

      Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
      Maailman menoa
      97
      1451
    6. Mitä kirjainta kaipaat?

      Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
      Ikävä
      94
      1427
    7. Oliko se oikeasti epäselvää

      sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
      Ikävä
      111
      1299
    8. Uskomatonta touhua!

      Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
      Haapavesi
      31
      1190
    9. Kastaa ja upottaa on eri sanat

      Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
      Kaste
      219
      1171
    10. Miten hän sinua katsoi?

      😊😊😊😊😊😊
      Ikävä
      69
      1040
    Aihe