Metsärikoksesta ilmoittaminen

Anonyymi

Osaako joku neuvoa mihin voi ilmoittaa metsärikoksesta? Kyse on sellaisesta hakkuusta, jonka metsänhoitoyhdistys suunnitteli, teki metsänkäyttöilmoituksen, leimikonsuunnittelun ja oli joka lailla valtuutettu hoitamaan kaikki hakkuuseen liittyvät asiat. Lisäksi mhy:n kaveri kertoi kulkeneensa metsän läpi. Hakkuun jälkeen huomasimme, että kaksi metsälähdettä (toisen halkaisija yli 5 m) oli parturoitu rantaan asti ja lisäksi lähteet olivat täynnä hakkuujätettä. Mhy:n kaverille on kerrottu asiasta ja hän kävi hakkuun jälkeen merkkaamassa suoja-alueen, niin ettei muita metsänhoitotoimia enää alueella tehdä. Mutta vahinko on jo tapahtunut. Muuta vastuuta kaveri ei ota, vaikka lähteen vesi luultavasti on juomakelvotonta pitkään tämän jälkeen ja tietysti myös luonnon monimuotoisuutta tuhottu, joka tekee asiasta metsärikoksen.

Olisiko hyviä neuvoja? Jotain mättää nyt pahasti mhy:n prosesseissa, koska näin tärkeää asiaa ei tarkistettu metsäomistajilta.

8

127

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Vahinko sanalla selviää kaikesta.

      • Anonyymi

        Luultavastikin niin. Vahinko on kuitenkin niin suuri, ettei asiaa voi painaa villasella.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Luultavastikin niin. Vahinko on kuitenkin niin suuri, ettei asiaa voi painaa villasella.

        Vahinko on taikasana jolla vastuun välttää.


    • Anonyymi

      Onkohan tuon metsänhoitoyhdistyksen toiminta sertifioitua ?

    • Anonyymi

      Kysy asiaa Metsäkeskukselta. Siellä osaavat varmaankin neuvoa mitä pitäisi tehdä.
      Auttaisiko itse asiaa jos yrittäisi ne hakkuujätteet nostaa pois vedestä esim. haravan tapaisella mahdollisuuksien mukaan ? Pelkkä hakkuujäte ei ehkä pilaa vettä, luonnon tuotettahan ne on. Ajan mittaan lähteen reunalle kasvaa kuusentaimia, leppää, pajua tms. ja tilanne korjautuu.
      Se on tapahtunut mikä on tapahtunut, tekemättömäksi ei saa millään. Mutta tilannetta voi auttaa eteenpäin.

    • Anonyymi

      Uskomatonta tapahtuu. Minun viestini on poistettu. Kyse oli aloittajalle siitä, teittekö joimeksiannon yhteydessä tai jossain vaiheessa tiedettäväksi, että ns. lähteitä on suunnitellussa leimikossa. Kyllä teilläkin on vastuu, kun niistä tiedätte siellä olevan.

      Ei se juomakelpoisuus siitä huonone, kuin väliaikaisesti korkeintaan esim. väri vedessä saattaa olla tummaa ja sekin asia poistuu kun joku siivoaa hakkuujätteet sieltä pois.
      Lisäksi aik. viestissä ihmettelin, oikeinko siellä käydään isommissakin määrissä lähdevettä juomassa, jotta väliaikainenkin vahinko olisi merkittävä., vai keksitäänkö vain normaaliin tapaan erilaisia syitä, millä suurennella asiaa, jonka tapahtumiseen itsekin tekemättömyydellään on vaikuttanut.

    • Anonyymi

      Suomessa rikoksista ilmoitetaan poliisille.

      • Anonyymi

        Aiheettomista rikosepäilyistä kannattaa luopua. Selvittää asian ensin, myös ottaa huomioon oman osansa välinpitämärrömyyteen ko asiassa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      105
      5731
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      65
      2572
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      241
      1585
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1380
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1097
    6. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      901
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      65
      882
    8. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      857
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      75
      798
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      741
    Aihe