onks kellään ollu/ on ongelmia ryhdin kanssa ja kärsii siitä hirmuisesti , minne ootte menny hakee apuu ryhtivirheeseen??? ja onko mitään kotikonsteja parantaa ryhtiä???? vastatkaa please!! "kiitos
voisitteko auttaaa
mua
7592
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
fysioterapeutti osaa auttaa ryhtivirheiden kanssa kaikista parhaiten, ite olen käynyt kuusi vuotiaasta asti säännöllisesti fysioterapeutilla tarkastuksessa, kun on ollut ryhdin kanssa hankaluuksia. nyt sitten pääsin viime vuonna eroon tuosta siellä ravaamisesta, kun ryhti on kunnossa taas.
jos kotikonsteja kaipaat, niin urheilu parantaa ryhtiä. Hyvä kuntoiset lihakset pitävät ryhdin hyvänä.
eli kyllä se fysioterapeutti osaa parhaiten ryhdin kanssa auttaa, mutta koti konsteja on esim. lihaskunto harjoitteet. eli keskivartalon liikkeet; mutta muista vahvistaa tasapuolisesti sekä selkä että vatsa lihaksia!
itsellänikin oli vähän pienempänä vähän ongelmia ryhdin kanssa, mutta olen pienestä asti harrastanut urheilua niin sen avulla parani ryhtikin :) nyt 16-vuotias olen
ja aina kun istut niin istu ryhdikkäästi selkä suorana eläkä vain lohota huonossa asennossa selkänojaa vasten. Ja urheilu on eritäin hyvä apu, niin ei pääse lihakset kokonaan surkastumaan.
Syö SUKLAATA
kaikkiin vaivoihin :)
Aivan varmasti.
tee selkälihasliikkeitä ja ns. staattisia pitoja se auttaa!!!
KIITOS kaikille vastanneille=)