Olen nyt itse työskennellyt "sesonkityöntekijänä" kohta 10vuotta Lapissa sijaitsevassa, yhdessä suomen suurimmista matkailukeskuksista (Levillä) ja sinä havainnut hyvin tiettyjä matkailuun liittyviä Trendejä (Venäläisten väheneminen, Aasialaisten- sekä keskieurooppalaisten huima lisääntyminen yms.), mutta yksi selvästi havaittava asia on ollut pyöräilyn lisääntyminen kesä/syksyaikaan aivan huimasti.
Nyt olin juuri vajaan kolmen viikon työjaksolla (huomenna kotiin lähtö Etelä-Suomeen) ja ikin en ole nähnyt alueella niin paljoa polkupyöriä kuin mitä nyt on ollut. Etenkin sähköavusteisten pyörien määrä on moninkertaistunut parin vuoden sisällä.
Pyörävuokraamoilla on vaikeuksia saada vuokrattavaa kalustoa sitä määriä mitä sille on kysyntää (tunnen muutamia vuokraamoissa työskeneteleviä henkilöitä ja heidän kanssaan jutellut).
Itselläni nyt tullut omalla (sähköavusteisella)maastopyörällä ajettua tämän työpätkän aika noin 350km. tuolla maaston puolella (mm. Ylläs-Levi maastopyöräreitti) ja erityisen ilahduttavaa on nähdä että maastossa on liikkeellä pyörillä henkilöitä joita ei siellä ole aikaisemmin pyörillä näkynyt (esim. vanhempia 60v. pariskuntia).
Valitettavaa on kyllä esim. Levin kannalta katsottuna, että nuo maastopyöräreitistöt eivät ole siinä kunnossa kuin mitä muutamassa muussa keskuksessa on (esim. ylläksen puolella on reitistö moninkertaisesti laajempi).
Uskon että hyvälla markkinoinnilla ja asiaan panostamalla pyöräilystä voisi tulla uusi vetovoimatekijä Lapin matkailuun hiljaisemmalle Kesä/syksy ajalle.
Pyöräily Lapin matkailussa
4
163
Vastaukset
- Anonyymi
Älä mene Lappiin pyöräilemään. Tuhoat arvokasta maastoa.
Kyllä muuten menen...
Nyt noista maasto kilometreistä mitä tuli ajettu, niin lähes kaikki oli merkityillä MTB-reiteillä, latupohjilla, moottorikelkkareittien pohjilla, voimalinjojen vieressä, taikka muuten valmiilla poluilla. Hyvin vähiin jäi "neitseellisessä" maastossa ajaminen. Muutamia reittien välisiä siirtymiä tuli ajettua, mutta niiden siirtymien yhteispituus ei montaa kilometriä ollut koko reissun aikana.
- Anonyymi
Pyörällä ja varsinkin sähköpyörällä liikkuminen todella mukavampaa kuin lähteä kävellen maastoon, varsinkin kovin lämpimällä kelillä. Pyörällä ajaessa se ilmavirta aina viilentää niin että jaksaa paremmin kuin kävellen eikä muutenkaan ole yhtä rasittavaa ja sähköpyörällä ajaminen hellii niveliäkin kun ei ole niin raskasta kuin normaalilla pyörällä, silti kunto kohenee kohisten, kokemusta sähköpyörällä ajosta n. 3000 kilometrin verran, tosin lähinnä maantieajosta. Itselläkin tekisi mieli kokeilemaan tunturireiteille ja ehkä syksyllä pääsenkin ruskareissulla kokeilemaan jos reissu toteutuu.
- Anonyymi
Lisäyksenä että olen jo yli 60v :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k512264Hyvä että lähdit siitä
Ties mitä oisin keksinyt jos oisit jäänyt siihen, näit varmaan miten katoin sua.... 😘🤭😎💖251078Aavistatko että moni tietää
Vai ollaanko hyvin vedätetty pokerinaamalla. No kun vähiten odotat niin yllätämme sinut82992Yritin saada
Vastauksia mutta et voinut olla rehellinen ja kaiken kannoin yksin. Halusin kovasti ymmärtää mutta en voi enää ymmärtää.11914Koronarokotus sattui oudon paljon nyt sairaanhoitaja Tanja 46 istuu pyörätuolissa
Pitkä piina piikistä Kun Tanja Vatka käy suihkussa, tuntuu kuin ihoa revittäisiin raastinraudalla irti. Hän on kärsinyt54893- 68873
Olisitko mies valmis?
Maksamaan naisellesi/vaimollesi/tyttöystävällesi elämisestä syntyvät kulut, ruokailun, vuokran ja muut välttämättömät me126853Kronikat..
Mikä hele… on tää yks kronikat mikä suoltaa facessa kaikkea julkaisua ja AINA samoista firmoista imatralla??? Eikö ne mu10783vieläkin sanoa voin...
💖💛💖💛💖💛💖💛💖 💛 Beijjjbeh 💛 Kaks vuotta tänään täällä. Miten hitossa jotkut on jaksaneet kymmeniä vuos22773Täällä istun ja mietin
Miten paljon haluaisin katsoa sinua juuri niin kuin haluaisin katsoa sinua. Rakastavin silmin. Näkisit vihdoin senkin pu49759