Pyöräily Lapin matkailussa

Olen nyt itse työskennellyt "sesonkityöntekijänä" kohta 10vuotta Lapissa sijaitsevassa, yhdessä suomen suurimmista matkailukeskuksista (Levillä) ja sinä havainnut hyvin tiettyjä matkailuun liittyviä Trendejä (Venäläisten väheneminen, Aasialaisten- sekä keskieurooppalaisten huima lisääntyminen yms.), mutta yksi selvästi havaittava asia on ollut pyöräilyn lisääntyminen kesä/syksyaikaan aivan huimasti.
Nyt olin juuri vajaan kolmen viikon työjaksolla (huomenna kotiin lähtö Etelä-Suomeen) ja ikin en ole nähnyt alueella niin paljoa polkupyöriä kuin mitä nyt on ollut. Etenkin sähköavusteisten pyörien määrä on moninkertaistunut parin vuoden sisällä.
Pyörävuokraamoilla on vaikeuksia saada vuokrattavaa kalustoa sitä määriä mitä sille on kysyntää (tunnen muutamia vuokraamoissa työskeneteleviä henkilöitä ja heidän kanssaan jutellut).
Itselläni nyt tullut omalla (sähköavusteisella)maastopyörällä ajettua tämän työpätkän aika noin 350km. tuolla maaston puolella (mm. Ylläs-Levi maastopyöräreitti) ja erityisen ilahduttavaa on nähdä että maastossa on liikkeellä pyörillä henkilöitä joita ei siellä ole aikaisemmin pyörillä näkynyt (esim. vanhempia 60v. pariskuntia).
Valitettavaa on kyllä esim. Levin kannalta katsottuna, että nuo maastopyöräreitistöt eivät ole siinä kunnossa kuin mitä muutamassa muussa keskuksessa on (esim. ylläksen puolella on reitistö moninkertaisesti laajempi).

Uskon että hyvälla markkinoinnilla ja asiaan panostamalla pyöräilystä voisi tulla uusi vetovoimatekijä Lapin matkailuun hiljaisemmalle Kesä/syksy ajalle.

4

191

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Älä mene Lappiin pyöräilemään. Tuhoat arvokasta maastoa.

      • Kyllä muuten menen...

        Nyt noista maasto kilometreistä mitä tuli ajettu, niin lähes kaikki oli merkityillä MTB-reiteillä, latupohjilla, moottorikelkkareittien pohjilla, voimalinjojen vieressä, taikka muuten valmiilla poluilla. Hyvin vähiin jäi "neitseellisessä" maastossa ajaminen. Muutamia reittien välisiä siirtymiä tuli ajettua, mutta niiden siirtymien yhteispituus ei montaa kilometriä ollut koko reissun aikana.


    • Anonyymi

      Pyörällä ja varsinkin sähköpyörällä liikkuminen todella mukavampaa kuin lähteä kävellen maastoon, varsinkin kovin lämpimällä kelillä. Pyörällä ajaessa se ilmavirta aina viilentää niin että jaksaa paremmin kuin kävellen eikä muutenkaan ole yhtä rasittavaa ja sähköpyörällä ajaminen hellii niveliäkin kun ei ole niin raskasta kuin normaalilla pyörällä, silti kunto kohenee kohisten, kokemusta sähköpyörällä ajosta n. 3000 kilometrin verran, tosin lähinnä maantieajosta. Itselläkin tekisi mieli kokeilemaan tunturireiteille ja ehkä syksyllä pääsenkin ruskareissulla kokeilemaan jos reissu toteutuu.

      • Anonyymi

        Lisäyksenä että olen jo yli 60v :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen

      Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot
      Maailman menoa
      53
      3532
    2. Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"

      Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe
      Maailman menoa
      31
      2949
    3. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      28
      2594
    4. onko kaivattusi

      vaarallinen? :D
      Ikävä
      76
      2534
    5. Olisiko sinulla

      Jonossa vaihtoehtoja, ehkä
      Ikävä
      52
      2232
    6. Haluaisin rakastaa sinua

      Ja olla sinulle se oikea... Rakastan sinua 💗💗💗
      Ikävä
      18
      2231
    7. Pieni galluppi

      Mitäs lahjaa odotat joulupukilta.
      Ikävä
      56
      1901
    8. Oletko uhriutuja?

      vaikka itse olet rääkännyt toista ja aiheuttanut ties mitä toiselle.
      Tunteet
      58
      1706
    9. KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!

      Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola
      Suomalaiset julkkikset
      11
      1603
    10. Kenet molemmat

      Sä haluat mies?
      Ikävä
      17
      1515
    Aihe