LAITURI

Kivi&Käpy

Haluaisimme mökkimme saunarantaan laiturin, koska ranta on kivinen ja matala mutta jo muutaman metrin päässä syvenee. Emme suunnittele sellaista isotöistä ja pitkää laituria, jossa on iso työ pystyttää ja purkaa. Sellainen helppo tehdä ja purkaa olisi omiaan.
Mitä ehdotatte. Olemme neuvoista kiitollisia.

7

9844

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • fsdfsd

      Ponttoonilaituri. Ostakaa kaksi tynnyriä tai muoviponttoonia ja naputelkaa kyllästetystä laudasta ympärille laituri. Ei vaikea tehdä eikä kovin paljon tarvitse euroja uhrata.

      • löytyy kirjoista

        Moni nikkaroinnin opaskirja neuvoo helppoja malleja piharakennelmien tekemiseen kotikonstein. Näissä olen nähnyt myös erilaisten uimalaitureiden malleja.

        Yksi nyrkkisääntö näissä ohjeissa on, että rannan, pohjan ja vesistön tyyppi asettaa omat vaatimuksensa laiturimallille. Esimerkiksi vilkkaasti virtaavaan jokeen ei kannata ponttoonilaituria tehdä, vaan pylväslaituri voi olla tukevampi. Vastaavasti pehmoisella pohjalla ponttooni on pylväitä parempi, ellei taas vesi virtaa liikaa. Jos vesistössä on vaikka juoksutusten takia suuria veden pinnan korkeuseroja, on ponttooni taas paikallaan.

        Laiturifirmojen nettisivuilta kannattaa myös käydä katselemassa malleja, josko löytyisi valmiiksi mieleinen, tai hyvä esikuva omalle nikkaroinnille.

        Jos teet itse ponttoonilaiturin, tutkaile nikkarointimalleja ja vaikka tehdastekoisia laitureita ja huomaa, että niissä on yleensä kyllä enemmän kellukkeita kuin vain kaksi tynnyriä tai pari styroxlevyä. Liian pienillä ja vielä väärin sijoitetuilla kellukkeilla ponttoonilaiturista tulee viheliäinen ja jopa vaarallinen kiikkulauta.

        Jos aiot nostaa laiturisi talveksi maihin, mieti nostoa jo rakennusvaiheessa, josko keksit jonkinlaisen laiturin pohjaan jo valmiiksi asennettavan telan tai rullan. Jos jätät laiturin veteen talveksi, älä aliarvioi jäiden voimaa, vaan tee riittävän vankka laituri tai varaudu rakentamaan joka kevät uusi.


    • mökkiläinen

      Meillä on kokemusta kahdenlaisesta ratkaisusta matalarantaisella mökillä
      Toisella mökillä rakensimme laiturin sorapohjaiseen rantaan asettamalla kolme 80 cm kaivonrengasta järveen kuorittujen kuusiropsinpätkien (3 kpl/rengas ja hieman renkaita pitemmät)päälle ja aivan rantaan hieman kaivautumalla kolme betonista noin metrin mittaista jalkakäytävän reunakiveä rannan suuntaisesti, kaivonrenkaiden linjaan. Näiden reunakivien ja kaivonrenkaiden päälle ankkuroimme vanhat sähköpylväät rannan päästä proppaamalla teräspannoilla ja renkaiden päästä lyömällä 14x1000mm harjateräspätkät pylvään läpi renkaiden sisään. Kaivonrenkaat täytimme kivillä jotka löytyivät vedestä laiturin ympärysalueen uintikuntoiseksi perkaamisen yhteydessä.
      Pylväiden päälle naulasimme koolingeiksi 50x100 k 800 painekyllästetyt juoksut "syrjälleen" ja kanneksi ruuvasimme 28x100 höylätty lauta "timpurinkynää" rakotulkkina käyttäen.
      Näin syntyi noin 6mx4m tukeva laituri vaikka tanssien pitoon.
      En osaa sanoa oliko tämä helpoin tapa rakentaa, mutta laituri on nyt kymmenisen vuotta palvellut ja kertaalleen olemme joutuneet kevätjäiden voimannäytön jälkeen laiturin kärkeä korottamaan kampeamalla pylväiden kärkiä lankun pätkällä ja asentamalla kaivonrenkaiden ja pylväiden väliin noin 100x100 parrunpätkät. Remonttia helpotti se, että olimme ankkuroineet pylväiden kärjet renkaisiin noilla harjateräspuikoilla, jolloin pylväät noudivat kivutta teräksien liukuessa kivien välissä.
      Toisella mökillämme on ranta myös matalaa, mutta pohja pehmeä mutapohja. Sinne ostimme valmiin ponttoonilaiturin, joka on ollut nyt kuusi vuotta ja on aivan verrattoman huoltovapaa vaikkakaan ei aivan yhtä reunakantava ja vakaa kuin tuo pohjasta tuettu laiturimme.

    • matti

      Jotkut kehuu käyttävänsä finnfoamia ponttooneina. Ei ole kokemusta, mutta jos toimii, niin ei laiturille pitäisi hirveitä hintoja tulla.

      • Kokemusta

        Rakensin parikymmentä vuotta sitten ponttoonilaiturin mökille, joka on pienen järven rannalla. Sinne laitoin tyroksista ponttoonit, ovat kestäneet ongelmitta toistaiseksi. En ole kertaakaan nostanut laituria talveksi ylös, mutta pinessä järvessähän ei jäät liiku.


    • VTe
      • Koitettu on

        Nuo palapelilaiturit on ihan kamalia laitoksia. Tietysti kaytön mukaan, mutta kun ei sellasella huonojalkaisella edes kävely onnistu. Eri asia siiten on, jos on tarkoius ajaa jetillä suoraan ponttooneille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ootko nainen jotenkin

      Epävarma ulkonäöstäsi
      Ikävä
      219
      5963
    2. Minun rakkaani.

      Haluaisin käden mitan päähän sinusta. Silleen, että yltäisin koskettamaan, jos siltä tuntuu. Olen tosi huono puhumaan, m
      Ikävä
      26
      3724
    3. Koska näet seuraavan kerran

      Kaivattusi? Onko päivä tiedossa vai sattumasta kiinni?
      Ikävä
      82
      2577
    4. Ootko nainen jotenkin

      itseäs täynnä? Mars laihduttamaan. 🫵🏽 K
      Ikävä
      39
      2111
    5. Hyvästi.....

      En vain enää jaksa.....
      Ikävä
      33
      1892
    6. Hyvää yötä

      Mm❤️
      Ikävä
      45
      1868
    7. Ongelma Ibizalla

      Mistä saada triatleetin jalkaan mahtuva kenkä häitä varten?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      107
      1765
    8. Eelle

      Huomenta,ajattelen sua..
      Ikävä
      21
      1656
    9. Hauskaa nimipäivää rakkaalle!

      On kova ikävä. Rakastan sua ikuisesti ❤️🤗😘
      Ikävä
      27
      1502
    10. Tappajamanne kiinni

      Herätys koko Mikkeli! Nyt tietoa kehiin, että saadaan tämä tappaja kiinni!
      Mikkeli
      33
      1448
    Aihe