Puhelin ilman puhetta (?)

Inhoan puhelimen käyttöä ja nimenomaan sitä, että minun odotetaan puhuvan siihen ja kuuntelevan toisten pölötystä.

Hyväksyisi kyllä puhelimen, jolla voi lähettää tekstiviestejä mutta ei puhetta.. Jotta nimessäkään ei olisi puheen käsitettä, sitä voitaisiin kutsua telehvooniksi.
2076
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

Valintasi on omasi. Älä soita äläkä vastaa.

1Äänestä

Eipä taida olla puhelimia,joissa olisi pelkästään tekstiviestien lähettäminen ja vastaanottaminen.
Siinä tapauksessa voisi hyvin kuvitella käyttöön taskukokoista tietokonetta, joka olisi tablettia pienempi. Se olisi siis älypuheliimen kokoa, mutta sitä yksinkertaisempi, koska puhelimen vaihtoehtoa ei olisi.

Äänestä

Jos ihmisellä ei muuta itkun aihetta ole maailmassa niin olis jättänyt tämänkin väliin-

1Äänestä

Kaikilla puhelimilla voi käsittääkseni lähettää tekstiviestejä tai muita pikaviestejä esim. Whatsapp. Ei ole niihin äänipuheluihin pakko vastata, laittaa vaikka puhelinvastaajaan vakioterveyhdyksen " hei en vastaa puheluihin lähetä asiasi tekstiviestillä."

Äänestä

Sitten vaan tietokone. Sillä voi viestitellä.

Äänestä

On peräti outoa, että et tykkää puhelimen soimisesta!
Minulle se on aina ihana asia, joku läheiseni haluaa jutella kanssani, mikä sen mukavempaa!

No, lehtikauppiaat ja niiden soittaminen onkin erijuttu.
Yleensä myynti alkaa, että olet voittanut jotain ja kun olet tilannut tämän lehden niiiiin....!

Äänestä
  • Puhelimeen voi helposti laittaa suoramarkkinointieston. Ei soittele kauppiaat enää
    tai jos joku "pääsee läpi" voi heti kertoa, että minulla on suoramarkkinointiesto
    ja he lopettavat puhelun siihen.

    Äänestä

Meikäläinen taas on sanellut puhelimeen ilmoituksen, jonka kuulee jokainen soittaja, tyttöystävää lukuunottamatta.
Teksti kuuluu:
"Otan vastaan puheluita kello 8-8.30, kello 13-13.30 sekä 21-21.30. Jokainen puhelu katkeaa automaattisesti kestettyään kolme minuuttia. Tekstiviestejä saa lähettää milloin tahansa."

Äänestä

Panen usein puhelimesta pois soittoäänen.
Väliin puoliso tiukkaa, miksen vastannut. Sanon sen olleen hiljaisella housun taskussa pesuhuoneessa, jääneen parvekkeelle tai jotakin vastaavaa

Äänestä

Panen usein puhelimetta väliin puolison tiukkaa joskus se on hiljaisella housunlahkeessa ja pesuhuoneessa

Äänestä
  • Juuri niin pitääkin. Järkevästipä teet.

    Äänestä

Voihan puhelinta kuljettaa mukana ja olla vastaamatta siihen.
Joka tapauksessa siinä on kantamista. Tuntuvat vain suurenevan koko ajan.
Ulos lähtiessäni jätän puhelimen usein kotiin. Haluan väliin olla yksin.
Ennenkin tultiin toimeen ilman taskussa kuljetettavaa puhelinta.
Itse soittelen aniharvoin.
Saamistani puheluista 90 prosenttia on sellaisia, että niiďen sisältämä tieto on minulle nollan arvoista.

Äänestä

On olemassa introverttejä ja ekstroverttejä. Voitte miettiä, kumpaan aloittaja kuuluu.

Äänestä

Minä olen noita intovertteja. En muista, koska olisin puhelimessa puhunut viimeksi. Whatsapp-viestit sukulaisten kanssa. Ystäviä ei ole. Ns. "ystävät" on karsinut vuosien varrella. Tuntemattomiin numeroihin en vastaa.
Erakkous on luksusta ilman häiriötekijöitä.

Äänestä

No niiinpä. Kommunikointi ON maailman vaikein laji. - Nm. Tuppisuita on paljon

Äänestä

Ainoastaan tyttöystävän soittaessa vastaan aina

Äänestä
  • Se onkin fiksua. Minäkin vastaan aina kun poikaystävä soittaa. Näyttöön tulee sanat
    ❤️KULTSI SOITTAA.❤️

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Se onkin fiksua. Minäkin vastaan aina kun poikaystävä soittaa. Näyttöön tulee sanat
    ❤️KULTSI SOITTAA.❤️

    Varmuuden vuoksi ilmestyy tyttöystävän soittaessa teksti: TAVARAN KAUPPAAJA! EI VASTATA! Tietenkin vastaan siihen.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Varmuuden vuoksi ilmestyy tyttöystävän soittaessa teksti: TAVARAN KAUPPAAJA! EI VASTATA! Tietenkin vastaan siihen.

    Hyvä ratkaisu. On tosiaan otettava huomioon se seikka, että puoliso pitää johtaa harhaan.

    Äänestä

Muuta Afganistaniin , siellä odotellaan puhelimen kieltoa .

Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Inhoan puhelimen käyttöä ja nimenomaan sitä, että minun odotetaan puhuvan siihen ja kuuntelevan toisten pölötystä.

Hyväksyisi kyllä puhelimen, jolla voi lähettää tekstiviestejä mutta ei puhetta.. Jotta nimessäkään ei olisi puheen käsitettä, sitä voitaisiin kutsua telehvooniksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu