Helsingin poliisi on tehnyt päätöksen ettei esitutkintaa aloiteta.
https://www.hs.fi/kaupunki/art-2000006643526.html
Lipuntarkastajat ja järjestyksenvalvojat toimivat oikein.
7
162
Vastaukset
- Anonyymi
Ei sota vielä ole ohitse. Takuuvarmasti vihervasemmisto kantelee päätöksestä poliittiselle valtakunnansyyttäjä Raija Toiviaiselle, joka määrää poliisin aloittamaan esitutkinnan, aivan kuten Päivi Räsäsen, Ano Turtiaisen tapauksissa ja monissa muissa.
- Anonyymi
Tuon 17 vuotiaan nuoren miehen äiti on professorina Turussa ja se usutti somen ja lehdiston lipuntarkastajien ja järjestyksenvalvojien kimppuun rasismi ja pahoinpitely syytöksilään.
Saa nähdä mitä tapahtuu.
- Anonyymi
Sais olla enempi lipuntarkastajia erityisesti bussilinjoilla, joilla saa nousta kyytiin keskiovesta. Varmasti tarkastaja tienaisi päiväpalkkansa parissa tunnissa ja loput kaupungin kassaan. Siis tuottavaa työtä, josta on nykyään kova pula.
- Anonyymi
Mutta kun vihreät. Kaikki tuottava työ on tuomittavaa vihreiden piireissä.
- Anonyymi
Ei edes sinne päinkään. Kaupunki ei tienaa mitään. Suurin osa liputta matkustavista ja kiinni jääneistä on niitä, jotka nostavat rahat Kela-Gold kortilla seinästä. Tarkastajat kirjoittavat heille maksumääräyksen liputta matkustamisesta, mutta siihen se jää. Sosiaalitukien varassa elävillä ei ole mitään ulosmitattavaa, eikä Kela korvauksia saa ulosmitata.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei edes sinne päinkään. Kaupunki ei tienaa mitään. Suurin osa liputta matkustavista ja kiinni jääneistä on niitä, jotka nostavat rahat Kela-Gold kortilla seinästä. Tarkastajat kirjoittavat heille maksumääräyksen liputta matkustamisesta, mutta siihen se jää. Sosiaalitukien varassa elävillä ei ole mitään ulosmitattavaa, eikä Kela korvauksia saa ulosmitata.
Miten tällaiseksi sosisiaalipummiksi pääsisi vartijan palkat on huonot.
1800 kk - 1/4 veroa jää 1300-1400€ käteen saman saisi soskusta.
- Anonyymi
Iltalehdellä on tarkempi kuvaus tapahtumista.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/dfb6ab46-8e1e-461b-b11f-e700f0b855c6
"Kiinniotettu nuori mies sai lieviä vammoja ja hankki niistä lääkärinlausunnon. Poliisin mukaan vammat olivat sinänsä valitettavia, mutta eivät viitanneet ylimitoitettuun voimankäyttöön.
– Oikeutetussa voimakeinojen käytössä saattaa toisinaan syntyä kohteelle vammoja."
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IS: Väitöstutkimus - Pyöräilybuumi oli pelkkä kupla!
Pyöräilybuumista paljastui karu totuus Väitöstutkimuksen mukaan suuri suomalainen pyöräilyrenessanssi olikin vain pelkk181396Turussa Varissuolla bussikuski ajoi lapsen yli lapsi kuoli
Poliisi " Epäilee " kuskia törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta ja törkeästä kuolemantuottamuksesta.2141367Milloin bikineistä
Tuli juhla tai esiintymis asu? Pikkasen harkintaa vois käyttää. Bikinit kuuluvat uimarannalle. No, mitä maailman tähdet1451189Mene perheinesi arkkiin - kasteelle !
Juutalaiset oli hyvin lapsirakkaita, mitään ehkäisyä ei käytetty. Perheissä oli paljon lapsia. Viiden koko perheen kast4701017- 135971
Olimmeko molemmat
ujoja ja hankalia, vai minä vain? Mietin, oliko se silloin epävarmuutta vai kiinnostuksen puutetta.73923Johanna Tukiainen ei suostu muuttamaan pois vuokra-asunnosta!
Seiska kertoi tänään, että Johanna Tukiainen ei ole suostunut poistumaan Helsingin Munkkisaarenkadun vuokra-asunnostaan.66857Mun on ikävä sua J ,
Mun on ikävä sua J, haluaisin tutustua paremmin (vaikka tämä aivan älytöntä onkin). Voitaisiinko nähdä ja jutella ihan47832- 68794
Apostolit kastoivat eri tavalla kuin kirkko
Raamatussa on kaksi ristiriitaista kastekaavaa. Toinen ei voi olla oikea. Kumpi on alkuperäinen? "Menkää siis ja tehkää397786