Scania lopettaa Lahdessa, kertoo lehtemme Iltasanomat. Satoja duunareita lähtee kalppimaan. Riittääkö Marinilla rahat, vai otetaanko lisää velkaaaaaaaaaaaa?
Valtioko auttaa?
Anonyymi
18<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Suurlama on tuloillaan.
Scanialla lähes 350 työntekijää. Ei niistä kaikista voi tulla puhelinmyyjiä. Linjat ruuhkautuisivat!
Kyllä Marinilla rahat riittää!
Tämä on ihan hyvää koulimista "liian hyvinvointiSuomen" veltoille kansalaisille.
Olen jo pitkään toivonut että tulisi jokin kriisi ja nyt se toteutui, tämä on kuitenkin helpompi kriisi kuin mitä olisi täysimittainen sota. Tämä kriisi tappaa ja käännyttää hitaasti mutta varmasti. Nyt saa pumpulissa kasvatetut tuta jotain aivan muuta kuin pumpulissa elämistä. Ajat sen kun kovenee tästä eteen päin ja toivottavasti hallitus päättää toimeenpanna jossain vaiheessa poikkeuslakeja jotta laiskimmatkin luuserit joutuisi töihin kuten sotien jälkeen kun maksettiin sotakorvauksia, nyt sitten keksittäisiin töitä...kuten vaikkapa Ruotsissa nyt..lukekaa uutisista kuinka.
No annappa pikku neuvo miten IHAN KAIKKI työkykyiset saadaan työn syrjään kiinni. Ehkä säälit sentään invalidejä ja kuolemansairaita, ettet heitä lähetä risusavottaa , mutta koko muu joutoväki sinne joutaa,ole hyvä,pistä asiat rullaamaan.
No tämä muita luuseriksi haukkuva on juuri itse näitä kotonaan kattoon sylkeviä loisijoita jotta töppöstä toisen eteen ja risuja mättämään.
Muistakin tehdä nättejä kasoja
Ikuisuuskusymys: Miksi tehdä töitä jos on omaisuutta niin paljon että tulee töittä toimeen? Toinen kysymys: Miksi hakeutua töihin jos laki velvoittaa yhteiskuntaa elättämään?
Vihje: Tulee äänestää vaalaissa sellaista puoluetta joka lupaa työllistää kaikki kykenevät.
Lisäkysymys: Onko sellaista puoluetta tai tuleeko sellaista?
Summa summarum, näillä mennään.
Hallitus on yhtä kuin hupiukkojen temmellys kenttä eestaas vatvotaan yhtä ja samaa asiaa.
En todellakaan äänestä tyhjän saa pyytämättäkin
Tässä vuosien varrella on todellakin tullut selväksi ettet sinä äänestä, etkä tee paljon muutakaan. Jotkut muut sentään saattavat äänestää.
"Helsingissä ja Turussa aletaan pian liikkua kiinalaisilla sähköbusseilla. Liikennöitsijä Nobina Oy on solminut kiinalaisen BYD:n kanssa kaupan yli sadasta sähkölinja-autosta, jotka otetaan käyttöön vuoden 2021 aikana, uutisoi Iltasanomat."
No mitä niitä Suomessa tekemään, viedään rahat Kiinaan.
Mikä firma suomessa valmistaisi sähköbusseja ruotsalaiselle Nobina Oy:lle ??
Scanialla olisi täydet valmiudet. Kukaan ei vain pyytänyt tarjousta. Tottakai Kiina tekee halvalla halkeilevilla akuilla varustettuja kevutkuoribusseja joilla voi talvipakkasilla ajaa ainoastaan alamäkeä.
Jos tiedät varmasti että Nobina Oy ei kilpailuttanut hanketta, tee rikosilmoitus.
Se on kyllä ihme juttu jos isot firmat aiko lopettaa niin valtio tulee apuun, jos hldityisyrittäjä tekee samoin min kukaan ei korvaansa lotkauta, verottaja vaan iskee kyntensä kiinni ja kyylää mitä firman tavaroille.
Juuri näin. Pelkkää vittuilua saa vain kuunnella.
Scanialla on Scania Citywide LF Electric- bussi jota olisi voinut valmistaa lahdessa.
Ei hätää, Haatainen on teidän tukena.
Myös työministeri Tuula Haatainen (sd) totesi illalla Twitterissä, että alueen työllisyystilanne on jo valmiiksi vaikea.
– Olemme Lahden tukena. Hämeen TE-toimistolla on valmius käynnistää tukipalvelut mahdollisesti irtisanottavien uudelleentyöllistämiseksi, hän sanoi.
Mutta missä loikkii Pupu-Jussi?
Oikeistopuolueet ovat erittäin tyytyväisiä siitä että saavat olla tämän globaalin kriisin ajan oppositiossa .