Eli mulla todettiin ristipurenta ja sanottiin että raudat tulee,mutta ei vielä kerrottu millaset ne on. Joten millaset raudat yleensä saa ristipurennan takia?
Hammasraudat
4
251
Vastaukset
- Anonyymi
Tähän en osaa vastata mutta mulla on kas kysymys raudoista. Eli jos ihan vaan ulkonäkösyistä ottaa raudat ni millaset ne raudat yleensä on? Siis jos haluaa vain suorat hampaat
- Anonyymi
Ulkonäkösyistä rautoja ei saa. Raudat on muuttuneet ajan kanssa ja riippuu millä tavalla sinulla on ristipurenta, koska se on aika laaja käsite. Joten se minkälaiset raudat tulee on jonkin verran yksilöllistä, mutta hyvä hoitaa nyt niin ei aikusena tule harmia. Silloin on monesti liain myöhäistä enää hoitaa.
Hyvä puoli ristipurennassa on, että yleensä ei tarvitse yhtään hammasta ottaa pois. Omalla kohdalla alahampaat meni liian taakse, joten piti tehdä isompia korjauksia. Ristipurennassa harvemmin mitään niin suurta tarvitsee tehdä, jos vain seuraa kärsivällisesti hoito ohjeita.- Anonyymi
Paikkaan hieman tuota ulkonäkö syy osuutta. Myöhemmin aikuisena kun on yksityiselle varaa voi suoristaa hampaitaan, mutta ne voivat kasvuvaiheessa muutenkin vielä suoristua, koska leukasi ei välttänättä ole kasvaneet täyteen kokoonsa.
Lapsena/Teininä/nuorena raudat saa vain, jos purenta on virheellinen ja haittaa elämää sillätavoin. Ulkonäkö korjauksia ei tehdä, ellei hampaat/leuat vaikuta todella pahasti ulkonäköön. Mielellään odotetaan niiden kohdalla, että leuat ja hampaat saa kasvaa rauhassa.
Kannattaa pitää huolta hammashygieniasta niin se auttaa siihen, että jos myöhemmin korjataan vaikka ihan ulkonäkösyistä, niin ikenet yms. paranee. Hammaslääkäri ei välttämättä edes voi tehdä joitain korjauksia, jos hampaat ja ikenet eivät ole tarpeeksi terveet. Hyvä nyt aloittaa siitä huolehtimaan, että hampaat pysyy hyvänä.
- Anonyymi
Riippuu pitkälle siitä, kuinka rautahampaita on suussa. Siis ristiasento, mutta sitähän ei voi ansaita. Hehe.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2892671- 1981021
- 62855
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti146801- 59692
Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?18581- 41571
- 51555
- 55505
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52504