Hammasraudat

Anonyymi

Eli mulla todettiin ristipurenta ja sanottiin että raudat tulee,mutta ei vielä kerrottu millaset ne on. Joten millaset raudat yleensä saa ristipurennan takia?

4

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tähän en osaa vastata mutta mulla on kas kysymys raudoista. Eli jos ihan vaan ulkonäkösyistä ottaa raudat ni millaset ne raudat yleensä on? Siis jos haluaa vain suorat hampaat

    • Anonyymi

      Ulkonäkösyistä rautoja ei saa. Raudat on muuttuneet ajan kanssa ja riippuu millä tavalla sinulla on ristipurenta, koska se on aika laaja käsite. Joten se minkälaiset raudat tulee on jonkin verran yksilöllistä, mutta hyvä hoitaa nyt niin ei aikusena tule harmia. Silloin on monesti liain myöhäistä enää hoitaa.

      Hyvä puoli ristipurennassa on, että yleensä ei tarvitse yhtään hammasta ottaa pois. Omalla kohdalla alahampaat meni liian taakse, joten piti tehdä isompia korjauksia. Ristipurennassa harvemmin mitään niin suurta tarvitsee tehdä, jos vain seuraa kärsivällisesti hoito ohjeita.

      • Anonyymi

        Paikkaan hieman tuota ulkonäkö syy osuutta. Myöhemmin aikuisena kun on yksityiselle varaa voi suoristaa hampaitaan, mutta ne voivat kasvuvaiheessa muutenkin vielä suoristua, koska leukasi ei välttänättä ole kasvaneet täyteen kokoonsa.
        Lapsena/Teininä/nuorena raudat saa vain, jos purenta on virheellinen ja haittaa elämää sillätavoin. Ulkonäkö korjauksia ei tehdä, ellei hampaat/leuat vaikuta todella pahasti ulkonäköön. Mielellään odotetaan niiden kohdalla, että leuat ja hampaat saa kasvaa rauhassa.

        Kannattaa pitää huolta hammashygieniasta niin se auttaa siihen, että jos myöhemmin korjataan vaikka ihan ulkonäkösyistä, niin ikenet yms. paranee. Hammaslääkäri ei välttämättä edes voi tehdä joitain korjauksia, jos hampaat ja ikenet eivät ole tarpeeksi terveet. Hyvä nyt aloittaa siitä huolehtimaan, että hampaat pysyy hyvänä.


    • Anonyymi

      Riippuu pitkälle siitä, kuinka rautahampaita on suussa. Siis ristiasento, mutta sitähän ei voi ansaita. Hehe.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      432
      6158
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      87
      5470
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      51
      4467
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      54
      3986
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      74
      3934
    6. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      3
      3606
    7. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      192
      3541
    8. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      121
      3264
    9. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      71
      3251
    10. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      43
      2299
    Aihe