Hammasraudat

Anonyymi

Eli mulla todettiin ristipurenta ja sanottiin että raudat tulee,mutta ei vielä kerrottu millaset ne on. Joten millaset raudat yleensä saa ristipurennan takia?

4

141

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tähän en osaa vastata mutta mulla on kas kysymys raudoista. Eli jos ihan vaan ulkonäkösyistä ottaa raudat ni millaset ne raudat yleensä on? Siis jos haluaa vain suorat hampaat

    • Anonyymi

      Ulkonäkösyistä rautoja ei saa. Raudat on muuttuneet ajan kanssa ja riippuu millä tavalla sinulla on ristipurenta, koska se on aika laaja käsite. Joten se minkälaiset raudat tulee on jonkin verran yksilöllistä, mutta hyvä hoitaa nyt niin ei aikusena tule harmia. Silloin on monesti liain myöhäistä enää hoitaa.

      Hyvä puoli ristipurennassa on, että yleensä ei tarvitse yhtään hammasta ottaa pois. Omalla kohdalla alahampaat meni liian taakse, joten piti tehdä isompia korjauksia. Ristipurennassa harvemmin mitään niin suurta tarvitsee tehdä, jos vain seuraa kärsivällisesti hoito ohjeita.

      • Anonyymi

        Paikkaan hieman tuota ulkonäkö syy osuutta. Myöhemmin aikuisena kun on yksityiselle varaa voi suoristaa hampaitaan, mutta ne voivat kasvuvaiheessa muutenkin vielä suoristua, koska leukasi ei välttänättä ole kasvaneet täyteen kokoonsa.
        Lapsena/Teininä/nuorena raudat saa vain, jos purenta on virheellinen ja haittaa elämää sillätavoin. Ulkonäkö korjauksia ei tehdä, ellei hampaat/leuat vaikuta todella pahasti ulkonäköön. Mielellään odotetaan niiden kohdalla, että leuat ja hampaat saa kasvaa rauhassa.

        Kannattaa pitää huolta hammashygieniasta niin se auttaa siihen, että jos myöhemmin korjataan vaikka ihan ulkonäkösyistä, niin ikenet yms. paranee. Hammaslääkäri ei välttämättä edes voi tehdä joitain korjauksia, jos hampaat ja ikenet eivät ole tarpeeksi terveet. Hyvä nyt aloittaa siitä huolehtimaan, että hampaat pysyy hyvänä.


    • Anonyymi

      Riippuu pitkälle siitä, kuinka rautahampaita on suussa. Siis ristiasento, mutta sitähän ei voi ansaita. Hehe.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. rakastan jotakin

      en uskalla sanoa sitä täällä ääneen
      Ikävä
      11
      3868
    2. Vedonlyöntiä .

      Olen valmis lyömään ison vedon , että homma kaatuu . Jos kerta Sivonen ei lähde mukaan , niin ei tuoho usko kukaan muuka
      Ähtäri
      44
      3626
    3. Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?

      Mikä on sun mielestä suurin kusetus maailmassa?
      Ikävä
      155
      3437
    4. Mikä on pahinta, mitä kaivatullesi

      pelkäät tapahtuvan? Jos kuolemaa, vakavia sairauksia yms. ei lasketa?
      Ikävä
      103
      2735
    5. Turvaan tulleet lähettävät omia lapsiaan vaaraan - hullua

      MOT-ohjelman jakso ”Loma vaihtui kahleisiin” kertoi, kuinka Suomessa ja muualla Euroopassa asuvat somaliperheet lähettäv
      Maailman menoa
      76
      2651
    6. Hei Antti. Minähän varoitin jo 2 v sitten, ettei sinusta tule pääministeriä, vaikka kuinka

      voittaisit vaalit. Vasurit ovat aina puukottaneet toisiaan selkään, eivät koskaan edestäpäin. Marinistit varsinkin IL t
      6
      1848
    7. Minkä tunteen tunnet

      juuri nyt? ap kiitollisuuden.
      Tunteet
      44
      1455
    8. Päivi Räsänen sai kutsun kongressiin todistajaksi.

      Pystyykö Päivi pysymään totuudessa ja kertomaan kongressille, että raamattu ei ole lakikirja jota pitäisi noudattaa poli
      Maailman menoa
      403
      1198
    9. Minkä kouluarvosanan (4-10) annat Thank God, sä tulit! sarjalle?

      Katsoitko Thank God, sä tulit!? Uusi viihdeohjelma ei ollut kaikkien makuun, mutta jotkut tykkäsivät. Minkä kouluarvos
      Tv-sarjat
      59
      1175
    10. Uusnatsien ilkivalta Joensuussa jatkuu.

      Saavat mellastaa persujen suojissa miten haluavat. Särkevät ja tuhoavat toisten omaisuutta, tähän on johtanut persujen m
      Joensuu
      12
      1118
    Aihe