Hammasraudat

Anonyymi

Eli mulla todettiin ristipurenta ja sanottiin että raudat tulee,mutta ei vielä kerrottu millaset ne on. Joten millaset raudat yleensä saa ristipurennan takia?

4

234

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Tähän en osaa vastata mutta mulla on kas kysymys raudoista. Eli jos ihan vaan ulkonäkösyistä ottaa raudat ni millaset ne raudat yleensä on? Siis jos haluaa vain suorat hampaat

    • Anonyymi

      Ulkonäkösyistä rautoja ei saa. Raudat on muuttuneet ajan kanssa ja riippuu millä tavalla sinulla on ristipurenta, koska se on aika laaja käsite. Joten se minkälaiset raudat tulee on jonkin verran yksilöllistä, mutta hyvä hoitaa nyt niin ei aikusena tule harmia. Silloin on monesti liain myöhäistä enää hoitaa.

      Hyvä puoli ristipurennassa on, että yleensä ei tarvitse yhtään hammasta ottaa pois. Omalla kohdalla alahampaat meni liian taakse, joten piti tehdä isompia korjauksia. Ristipurennassa harvemmin mitään niin suurta tarvitsee tehdä, jos vain seuraa kärsivällisesti hoito ohjeita.

      • Anonyymi

        Paikkaan hieman tuota ulkonäkö syy osuutta. Myöhemmin aikuisena kun on yksityiselle varaa voi suoristaa hampaitaan, mutta ne voivat kasvuvaiheessa muutenkin vielä suoristua, koska leukasi ei välttänättä ole kasvaneet täyteen kokoonsa.
        Lapsena/Teininä/nuorena raudat saa vain, jos purenta on virheellinen ja haittaa elämää sillätavoin. Ulkonäkö korjauksia ei tehdä, ellei hampaat/leuat vaikuta todella pahasti ulkonäköön. Mielellään odotetaan niiden kohdalla, että leuat ja hampaat saa kasvaa rauhassa.

        Kannattaa pitää huolta hammashygieniasta niin se auttaa siihen, että jos myöhemmin korjataan vaikka ihan ulkonäkösyistä, niin ikenet yms. paranee. Hammaslääkäri ei välttämättä edes voi tehdä joitain korjauksia, jos hampaat ja ikenet eivät ole tarpeeksi terveet. Hyvä nyt aloittaa siitä huolehtimaan, että hampaat pysyy hyvänä.


    • Anonyymi

      Riippuu pitkälle siitä, kuinka rautahampaita on suussa. Siis ristiasento, mutta sitähän ei voi ansaita. Hehe.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos

      Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks
      Maailman menoa
      21
      5248
    2. Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?

      Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut
      Maailman menoa
      30
      3409
    3. Haluat nainen torjua minut

      Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si
      Ikävä
      36
      3347
    4. Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat

      En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?
      Maailman menoa
      93
      3201
    5. Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?

      Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää
      Maailman menoa
      40
      3133
    6. Demareissa jo paniikki päällä

      Talouspoliittinen kykenemättömyys repii puolueen kahtia.
      Maailman menoa
      68
      2621
    7. Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan

      kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai
      Maailman menoa
      123
      2106
    8. En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä

      kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri
      Maailman menoa
      52
      2082
    9. Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti

      Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit
      Tv-sarjat
      26
      1327
    10. Listaa syitä mikä

      Estää asioiden eteenpäin menemisen.
      Ikävä
      180
      1207
    Aihe