Sain perinnöksi 70luvun talon ja muutin vuokra-asunnosta sinne. Yllätyin , kun näin ettei taloon oltu uusittu paljon mitään rakentamisen jälkeen kattoa lukuunottamatta. Täällä on vanha kellastunut talon ikäinen jääkaappi ja se tärisee ja pitää kovaa ääntä. Jopa vieressä oleva pöytä tärisee ja jos jättää siihen jonkin tavaran reunalle niin se tippuu. Onko normaalia tuon ikäisellä laitteella? Ruoat kuitenkin pysyy hyvinä joten ajaa asiansa. Olen aina ollut sitä mieltä että vanhat laitteet ovat luotettavempia kuin uudet joten en rupee vaihtaa ellei oo oire jostain pahasta viasta. Kyseessä on jääkaappi jossa semmonen pakastelokero ja korkeutta yli metri. Suurin piirtein ruokapöydän korkunen.
Jääkaappi toimii oudosti.
6
209
Vastaukset
- Anonyymi
Hehheh. Hauska juttu.
- Anonyymi
Mikäköhän olisi vialla?
- Anonyymi
Sanoisin, että kompuran kiinnitys. Kumipuslat on kovettuneet tai veltostuneet tai jotain.
- Anonyymi
Huriseeko koko ajan vai sammuuko välillä? Meillä vuoden 1995 jääkaappi sanoi sopimuksen irti oltuaan päällä viikon putkeen.
Veikkaan, että kompressorin tärinänvaimentimet tulleet tiensä päähän. Toimiiko termostaatti ja tuottaako kylmää kaappiin? Jos muuten toimii normaalisti, niin mahdollinen syy tärinään on edellämainitsemani seikka.
- Anonyymi
Vanhoissa kaapeissa voi olla lauhdutin ripustettu kuminauhoilla ja nämä sitten vanhuuttaan poikki ja tästäkin voi seurata tärinää ja ääntä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Yh:n pihalla aina eri auto
Ompa jännä seurata ohiajaessa, että millainen auto on nyt erään yksinhuoltajan pihassa. Näyttääpä siellä taaskin olevan2014224- 2443374
Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus12831En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.792295Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va851963Exän käytös hämmentää (taas)
Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k2391609- 1381270
- 151228
- 481208
- 991131