Sosialistihallitus aikoo viedä läpi lain joka estää käytännössä rahapelaamisen mannersuomen ulkopuolella toimivien pelioperaattoreiden peleissä. Pelirahaa ei voisi laittaa peleitilille eikä voittoja kotiuttaa Suomeen.
Tämähän alkaa muistuttaa jo vakavasti entisen DDR:n toimintaa.
Tämähän alkaa muistuttaa jo vakavasti entisen DDR:n toimintaa.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Se on oikein pitäisi nuo rahastus pelit hävittää kokonaan
Jolla on massia se kantaa voittokassia. Suomi yritetään sulkea kaikelta muulta paitsi joutavilta ihmisiltä.
Täällä on liikaa paperiitomia käyttävät hyvä uskoisia hyväkseen
Suomalaisiahan on kautta aikojen kaikki toiset käyttäneet hyväkseen. Alhainen kansa ei koskaan nouse alhaisuudestaan. Kekkostakin kehuttiin puolijumalaksi, mutta miestä käytettiin vain härskisti hyväksi.
Täällä on myös liikaa niitä, jotka eivät osaa kirjoittaa suomea, kuten sinä.
Niin?
Ollaan muuten vain eurooppalainen vuosisatainen sivistyskansa.
Onko sulla nyt jostain paha mieli?
Itse olen pelannut jo reilusti yli 10 vuotta ulkomaisissa peliyhtiöissä kuten Unibet, Expekt ja NordicBet. Vasemmistohallitus ei lopeta pelaamistani niissä jatkossakaan.
Onko tieto osulan kassalta vai oikein sanomalehteen painettu ??
MTV3:n sivuilla. Tulee voimaan ensi vuonna. Ahvenanmaa (PAF) saattaa kuulua joukkoon.
Lainaus YLE:n sivuilta:
Hallitus yrittää suojella Veikkauksen yksinoikeutta verkon rahapeleihin Suomessa. Ministerit linjasivat viime viikon budjettineuvottelujen yhteydessä, että valtio yrittää estää rahansiirrot ulkomaisten uhkapeliyhtiöiden pelitileille.
Hallituksen poliittinen linjaus on osa sopua, jossa hallitus lupasi korvata vähenevät rahapelituotot täysimääräisesti Veikkauksen edunsaajille vielä ensi vuonna. Tuottoja on vähentänyt kolikkoautomaattien vähentäminen ja ulkomainen kilpailu verkon rahapeleissä.
Sanatarkasti hallituksen linjaus (siirryt toiseen palveluun) on kirjattu näin: "Lakiin tullaan sisällyttämään rahansiirtojen estot. Maksuliikenne-estojen toteutuessa Ahvenanmaahan liittyvä kysymys ratkaistaan hallitusneuvotteluissa sovitun mukaisesti."
Suomi ampuu itseään tässä asiassa. Rahapelaajat tuovat ruokakauppaan euroja, pitävät Suomen talouden näin pyörimässä. Kukaan ei pelaa suomalaisilla sivuilla, koska niistä on mahdotonta voittaa. Ihmisillä ei ole kohta enää ollenkaan ostovaraa ja sehän se ilmeisesti onkin tarkoitus 😔
Onneksi ulkolaiset pelisivustot ovat olemassa vain rahan jakamiseen;)
Asiassa on kolme ongelmaa, sosialismi, sosialismi ja sosialismi!
Niin paljon kuin olen pitkän elämäni aikana sekä ammattini puolesta että joidenkin tuttujen tilannetta sivusta seurannut, sanoisin että pelikoneet kiinni ja rajoitukset kaikille suomalaisille myösVeikkauksen peleihin.
Aivan käsittämättömän paljon on ihmisiä, jotka ovat kauheassa kusessa peliriippuvuutensa takia.
Kuka on "kusessa" mistäkin syystä. Jotkut on naisen vuoksi, jotkut naisen puutteen vuoksi. Jotkut alkoholin vuoksi, jotkut huumeiden vuoksi. Rahan puutteen vuoksi on monikin. Monilla myös onni on potkaissut pelimaailmassa. Moni on kusessa myös verottajan kanssa.
Kyllä näitä kastuneita riittää tällaisessa maassa.
Kansalaisista+n.1%+on+peliongelmaisia.+Jälkimmäinen+voidaan+myös+lausua+''ääliöitä''
Kusessa olemisen vertailulla eri syistä ei ole merkitystä.
Ongelmien nostamisella esiin on.
Taitaapi olla niin , että tämä aloite on hallitukselta se , jolla voivat osoittaa puuttuneensa rahanpesuun .
Panostavat tähän aikansa , ja miljardeja pesseet pääsevät pälkähästä .
Jotain tarttee tehdä .