Hyväntekeväisyys

solina

Onko nuorille olemassa mitään hyväntekeväisyysjärjestöjä?

3

504

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietoa

      Ei varmaan, koska jos joku perustaa sellaisen niin eikös jo joku vallanhimoinen evp päässyt valloita sen johtopaikan ja haukkuu nuoria kuinka huonosti ne käyttäytyy.
      Samalla haalii hallitukseen nuoruuden puoluetoverit.
      Ja kilpailee eläkeikäisistä jäsenistä järjestämällä virkistäytymismatkoja Ilomantsin Pääskynpesään.

      • Reima

      • Oleo Leo
        Reima kirjoitti:

        Ainakin on tämä: http://www.leo-clubs.fi/

        On pelkästään nuorille eli ei paljon evp:t kukkoile.

        Mistä klubista olet? Ite oon Vaasasta, alkujani Kempele/Oulunsalosta. Mukava, että näkee täälläkin leoja.

        Noin lyhyesti sanottuna leot ovat osa Lions klubin nuorisotoimintaa. Järjestön tarkoitus on edistää alueen nuorison palvelutoimintaa antamalla jäsenille mahdollisuuksia kehittää itseään vapaaehtoistoiminnan kautta. Järjestöön voi liittyä kuka tahansa 14-28-vuotias, joka on kiinnostunut järjestö- ja vapaaehtoistyöstä.

        Itselleni leot ovat juuri se oikea järjestö. Aktiviteetteja pohditaan ja toteutetaan yhdessä. Ei tarvitse tehdä samoja hommia vuodesta toiseen samojen asioiden hyväksi. Joskus tehdään työtä lasten hyväksi, toisinaan taas vanhusten hyvinvoinnin eteen. Mietitään yhdessä, missä apua tarvittaisiin. Se tekee toiminnasta joustavaa. Samasta porukasta on löytynyt myös hyviä kavereita.
        Suosittelen lämpimästi järjestöä kaikille.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      65
      2252
    2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      222
      2127
    3. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      119
      1441
    4. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      17
      1196
    5. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1190
    6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      104
      1061
    7. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

      Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
      Kaste
      102
      959
    8. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      73
      949
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      78
      899
    10. Ja tääkin vielä...

      Kukakohan on valittanut, Salmiko itse? https://www.viiskunta.fi/rehtori-valittiin-ahtarissa-ilman-hakumenettelya-o/13479
      Ähtäri
      33
      875
    Aihe