Yhdistyksen omaisuuden myynti

Jos yhdistys myy omaisuuttaan voidaanko saatu tulo jakaa jäsenille.
Jos yhdistyksessö on kahdenlaisia jäseniä
Äänioikeutettuja. Iso jäsen maksu
ja
Ei äänioikeutettuja pieni jäsenmaksu.
Niin voidaanko noita ryhmiä kohdella erilailla tulon jaossa?

7

5069

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei ole mitään "tuloa" mitä jakaa.
      Yhdistys myy omaisuuttaan ja saa sen tilalle toisenlaista omaisuutta, rahaa. Kysymys on yhdistyksen omaisuudesta, ei jäsentensä.

      Teoriassa ehkä yhdistys voisi antaa esimerkiksi lahjoja. Tämä olisi tietenkin lahjaveron alaista, ja jäseniä tulisi kohdella yhdenveroisesti. Kuitenkin olisi varsin vaikeaa perustella miten yhdistyksen omaisuuden lahjoittaminen ulospäin täyttäisi yhdistyksen sääntömääräistä tarkoitusta ja lakisääteistä vaatimusta siitä, että "[y]hdistyksen saa perustaa aatteellisen tarkoituksen yhteistä toteuttamista varten". Seurannaisvaikutukset siitä, että tällaista rahalahjoittelua ei katsottaisikaan aatteellisen yhdistystoiminnan toteuttamiseksi voisivat olla melkoiset.

    • Anonyymi

      Pitää noudattaa yhdistyksen sääntöjä, eikä tulon jakaminen jäsenille ole ainakaan suoraan kielletty:

      Päätöksenteko yhdistyksen kokouksissa on demokraattista. Äänivaltaisen enemmistön kanta yleensä muodostuu kokouksen päätökseksi. Jokaisella yhdistyksen viisitoista vuotta täyttäneellä jäsenellä on äänioikeus kokouksissa. Säännöillä voidaan rajoittaa määrättyjen jäsenten äänioikeutta. Tällaisia voivat olla esimerkiksi kannatusjäsenet, tai sääntömääräyksenä voi olla, että äänioikeutta ei ole jäsenellä, joka ei ole huolehtinut jäsenmaksujen maksamisesta.

      Säännöissä voidaan määrätä, että hallitus voi päättää yhdistyksen omaisuuden myymisestä, vaihtamisesta ja kiinnittämisestä. Valtuutettujen kokouksessa päätetään kiinteistön luovuttamisesta tai kiinnittämisestä taikka yhdistyksen toiminnan kannalta huomattavan muun omaisuuden luovuttamisesta.

      Yhdistyksellä on tilin- tai toiminnantarkastaja. Toiminnantarkastajan on tarkastettava yhdistyksen talous ja hallinto yhdistyksen toiminnan edellyttämässä laajuudessa sekä annettava tarkastuksestaan kirjallinen toiminnantarkastuskertomus tilinpäätöksestä päättävälle yhdistyksen tai valtuutettujen kokoukselle. Jos tarkastuksessa on ilmennyt, että yhdistykselle on aiheutunut vahinkoa tai tätä lakia tai sääntöjä on rikottu, siitä on mainittava tarkastuskertomuksessa.

      Yhdistyksen kokouksen päätös on aina mitätön, jos se loukkaa sivullisen oikeutta.

      Mitätön on myös päätös, joka vähentää yhdistyksen jäsenellä sääntöjen mukaan olevaa erityistä etua yhdistyksessä taikka sisällöltään tai päätöksentekotavaltaan olennaisesti loukkaa jäsenen yhdenvertaisuutta. Hallituksen jäsen, yhdistyksen toimihenkilö ja toiminnantarkastaja on velvollinen korvaamaan vahingon, jonka hän on toimessaan tahallisesti tai huolimattomuudesta aiheuttanut yhdistykselle

      Omaisuuden myynnistä ja lahjoittamisesta, jos se on olennaista, päätetään kokouksessa. Jäsenellä voi olla sääntöjen puitteissa erityisiä etuja, mutta toisaalta jäsenet ovat myös yhdenvertaisia. Ei ole suoraa estettä, etteikö omaisuutta voida myydä ja lahjoittaa, mutta siitä pitää olla sovittuna joko säännöissä tai siitä pitää sopia kokouksessa. Tilin- tai toiminnantarkastaja siunaa asian lopulta, mutta asiasta on mahdollista käynnistää aina myös kanne.

      • Anonyymi

        Onko tämä joku 1900-luvulla aktiivinen yhdistys?


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Onko tämä joku 1900-luvulla aktiivinen yhdistys?

        Niin varmaan.


    • Anonyymi

      Voiko yhdistyslain mukaan myydä yhdistyksen omistama kiinteistö hallituksen jäsenelle alle hinta-arvion?

    • Anonyymi

      Lähtökohtaisesti yhdistyksen tulee toimia yhdistyksen sääntöjen mukaisesti. Sääntöihin on aina kirjattu yhdistyksen toiminnan tarkoitus ja päämäärä. Vaikka rahan jakaminen yhdistyksen jäsenille ei ole suoranaisesti kielletty, harvoin se on myöskään yhdistyksen toiminnan tarkoitus.

      Kuten aiemmin tässä on jo kirjoitettu, yhdistyksen varallisuus on aina yhdistyksen varallisuutta, ei koskaan yhdistyksen jäsenten varallisuutta. Yhdistyksen varojen jakaminen jäsenille voi olla suoranainen rikos.

      Yhdistys voi toki käyttää kertynyttä "ylimääräistä" varallisuutta niin, että yhdistyksen jäsenmaksua pienenetään tulevina vuosia Yhdistys voi pitää jäsenilleen tavallista paremman vuosikokouksen, jossa on mukana myös illallinen. Tärkeää tässä on se, että tällainen ylimääräinen etu jäsenyydestä jakaantuu tasapuolisesti kaikille jäsenille. Yhtä tärkeää on sekin, että ylimäärinen etu ei saa tosiasiallisesti olla yhdistyksen varojen selvää kuppaamista.

      Yhdistyksen varoilla kikkailu henkilökohtaisen hyödyn vuoksi johtaa usein raastupaan. Siitä voi jokainen lukea lisää vaikkapa keskustapuolueen Nuorisosäätiön kohdalta.

      • Anonyymi

        Nuorisosäätiö on hyvä esimerkki, vaikka se ei olekaan yhdistys. Ts. yhdistyksen hallitus ei voi lahjoittaa yhdistyksen varoja, ellei kysymys ole tavanomaisesta muistamisesta yms. Hallituksen tekemä muunlainen varojen jakaminen olisi luottamusaseman väärinkäyttämistä.

        Yhdistys voi kuitenkin jakaa varojaan sääntöjensä mukaisesti, jos niissä on sellaisia ehtoja. varojen jaosta voidaan päättää myös yhdistyksen (yleis)kokouksessa, tai jos säännöissä on määrätty valtuutetuista, heidän kokouksessaan, ellei varojen jakoa ole säännöissä valtuutetuilta kielletty.

        Varojen jaossa on noudatettava jäsenten yhdenvertaisuutta. Äänioikeutta vailla olevia jäseniä voidaan kohdella yhdenveratsuudesta poikkeavalla tavalla, jos se on hyväksyttävää, esim. jos he maksavat pienempää jäsenmaksua kuin äänioikeutetut jäsenet, niin varojen jakoa voidaan jyvittää jäsenmaksun suhteessa.

        Varoja jaettassa on hyvä ottaa huomioon verotus, sillä joissakin tapauksissa varojen jako voi olla jäsentensä verotettavaa ansio-/pääomatuloa, tai lahjaverotettava saanto.


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä

      ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis
      Maailman menoa
      437
      7469
    2. Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia

      Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai
      Maailman menoa
      94
      6166
    3. Nasima löi Jussille luun kurkkuun

      Nasima kertoi ettei Jussi sovi puhemieheksi, koska sallii rasismin. Mihin toimiin perussuomalaiset ryhtyvät? Kuka nouse
      Maailman menoa
      185
      5866
    4. Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)

      No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j
      Maailman menoa
      208
      5652
    5. Razmyar on säälittävä - puhemiehellä ei ole mitään syytä ottaa kantaa tähän "silmäkohuun"

      jonka toimittajat sai aikaan. Asia ei kuulu puhemiehelle millään lailla. Razmyar haluaa taas vaan huomiota. Mutta jos r
      Maailman menoa
      35
      4511
    6. Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen

      Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi
      Maailman menoa
      91
      4368
    7. Suomalaisilta vaaditaan valtavasti suvaitsevaisuutta - miksi sitä ei vaadita muslimeilta

      Suomalaisilta vaaditaan kaikkea, pitää olla suvaitsevainen ja hyväksyä vieraiden tavat, rasisti ei saa olla jne. Miksi s
      Maailman menoa
      34
      3654
    8. Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun

      ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta
      Maailman menoa
      116
      3590
    9. Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä

      ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan
      Maailman menoa
      67
      3588
    10. HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi

      Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok
      Maailman menoa
      85
      3530
    Aihe