Windowsin historiaa
Anonyymi
12<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 11 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ja tässä linuksin tämän päivän nykytodellisuutta https://www.tivi.fi/uutiset/linux-jakelu-endeavouros-sai-paivityksen-kiusalliset-bugit-vaivaavat-asennusta/d2086fa1-3875-4ae3-98ee-4fe3958a48c0
Linux ei ole Endeavouros.
Tämän päivän uutisia:
"Bing-hakukoneen keräämää käyttäjädataa oli noin viikon verran salaamattomana Microsoftin palvelimella."
"Microsoft-huijarit ovat jostain syystä nyt syksyä kohden aktivoituneet tuntuvasti Suomen suuntaan. Operaatiot ovat yleensä hyvin organisoituja"
Haluatko lisää Microsoftiin liittyvää uutisointia?
Turha saivarrella, itekin tiedät mistä on kysymys!
Eiköhän se syy, miksi Windowsiin tehdään enemmän hyökkäyksiä, ole se, että samalla vaivalla saa paljon suuremman kohteen. Jos löydät Linuxista haavoittuvuuden, hyödyt siitä paljon vähemmän kuin vastaavasta Windowsin haavoittuvuudesta, koska Windowsin markkinaosuus on aivan eri luokkaa kuin muiden käyttöjärjestelmien.
Lisäksi toki Windowsin huono puoli on se, että haavoittuvuuksien paikkaaminen on hitaampaa, koska Microsoft on vastuussa kaikille järjestelmille, jotka sitä käyttävät, ettei päivitys sotke mitään muuta (ellei se ole väistämätöntä). Jos Linux-päivitys sotkee jonkin Linuxia hyödyntävän järjestelmän toiminnan, kukaan ei ole vastuussa.
Tietysti tiedän ettei Linux ole Endeavouros.
Joillekin mutumaaneille jotkut asiat ovat vaan mahdotonta ymmärtää oikein.
Onko asioiden kertominen siksi kiellettyä???
Tekstissäsi on kaksi kovaa Jos-sanaa.
olisikohan sepolla takaportti vähän vuotanut?
Vindovs-tubuttimella onkin porttikielto avaruuteen, lentää enää korkeintaan roskalavalle.
Jotain päivityksiä asenteli, jonka jälkeen ei enää käynnistynyt. Sininen bsod ruutu ja kernel paniikki. Voiko tuon käynnistää vikasietotilassa Windowsin mutta ei sinnekään pääse. Vittu mikä paska.
Windowsissa on muuten aivan kaamea ääni latenssi!