Olin töissä eräässä siivousalan yrityksessä. Ylläpitosiivoojana.
Meillä oli ns. tiimi, joka hoiti tietyn alueen. Tiimissä oli n. 10 työntekijää. Jos joku tiimistä sairastui, tiimin piti hoitaa tämän sairastuneen ihmisen työt yhdessä. Työaika 8 h ei saanut kuitenkaan ylitttyä. Eli piti hoitaa omat hommat ja lisäksi saikuttavan työntekijän hommat. Jos meni yliaikaa, siitä ei maksettu palkkaa. Mutta yli mennyt aika korvattiin siten, että sai lähteä joku päivä aikaisemmin. Siis sen ajan mitä oli tehnyt yliaikaa.
Ongelmana oli se, että näitä saikku juttuja tuntui olevan jatkuvasti. Toinen ongelma oli se, että usein muut tiimin jäsenet ilmoittivat, että eivät ehdi auttamaan, koska oma alue on muutenkin niin tiukka, etteivät pysty edes sitä tekemään. Kolmas ongelma oli se, että omakin alue on niin tiukka, ettei pysty koskaan lähtemään aikaisemmin, vaikka olisikin tehnyt tätä ilmaista ylityötä.
Irtisanouduin.
Mitä mieltä tälläisestä toiminnasta?
Mitä mieltä tälläisestä toiminnasta?
3
160
Vastaukset
- Anonyymi
Tästä olisi pitänyt tehdä juttu jo alussa esimiehelle.
Annetussa työajassa tehdään sen mukaista laatua.
- Anonyymi
Ikuinen ongelma, varsinkin jos on keikkasiivooja eikä vakituisena missään tehtaalla yms. Ei niitä ole ikinä ajoitettu oikein ja esimiehen pitäisi tulla itse tuuraamaan silloin, jos työntekijät ei riitä, mutta eihän ne ikinä tule. Ja hänen esimiehensä pitäisi kanssa silloin tarvittaessa tuurata hänen muita tehtäviään.
Ennen kun oli firmat pienemmät ja itse aloitettu, esimiehet osasi ja tiesi työstä jotin eikä olleet ulkopuoleta palkattuja, niin ne esimiehet tuli kanssa tuuraamaan hommia. Nyt suurin osa heitä on ylipalkatttuja ulkopuolisia virkamiehiä, myyntijohtajia tai muita vastaavia, joten eivät tule auttamaan.
Vartijointi ala taitaa vielä olla harvoja, missä esimies tai esimiehen sijainen tuuraa kaikki saikutukset ja poissaolot. Mutta siellä ei voikaan vartijointifirma vain jättää tulematta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?917191Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit277119Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1196448Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik975558Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455434Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa655265Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta
Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t555240Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta
Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t35194Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus435148Sanna valittiin Euroopan huonoimmaksi pääministeriksi
Sannan kaudella Suomi oli ainut maa missä bkt laski. Kannattaa huomata, että luvut valitsi Sannan huonoimmaksi. Ihmiset274646