Siis, minkälaista musiikkia kuuntelette?? Tiedän kyllä, että kaikilla on oma musiikkimakunsa. Itse esim. kuuntelen perus "goth" musaa (Sisters of Mercy 4ever!!)
Musiikkimakuja??
9
708
Vastaukset
- Kronos
Kaija Saariaho, Evanescence, Laurie Anderson, Björk (erityisesti "Medulla"), Rinneradio, Angelit, Santana, Lab, Indica, Peter Tosh, Burning Spear, Einojuhani Rautavaara, Magnus Lindberg, Kimmo Pohjonen... ja tietenkin: Kronos Quartet! ;-D
- pakana
Lähinnä soi suomi poppi ja rokki
- harmaavaris
Näin wiccojen kesken musiikkimausta voi olla parempi etsiä foorumi, mistä löytyy useampia aiheita. Wicca.fi tarjoaa yhden tällaisen foorumin.
Musiikki kun on aihe, joka ei oikeastaan uskontoon liity mitenkään. - sol_niger
että the 69eyesin "debils" pyörii tälläkin hetkellä näiden mustikoiden soittimissa. Jonka gothic girl-lohkasu lienee aloittanut monen matkan goottiuuden ja wiccalaisuuden pseudosofistikoituneeseen okkultismiin.
Yleensä musiikki ja musiikkimaku määrittää hieman yksinkertaisuuteen taipuvaisten, kuten wiccojen, elämänkatsomuksenkin.- Zackh
Itselläni ei the 69 eyes tällä hetkellä soi, mutta muuta musaa kyllä löytyy, whatever... Itse en ole lohkaisua "gothic-girl" koskaan kuullutkaan, en ole edes nainen, joten se siitä. En myöskään ole gootti enkä wicca, satun vain pitämään goth ja darwave musiikista. Jos sinulla on jokin ongelma sitä kohtaan, ole ystävällinen ja esitä se asiallisesti.
Kiitos. - Kronos
Jospa selittäisit, miten vastaukseni tuolla ylempänä heijastaa yksinkertaisuuttani?
Veikkaanpa ettet tod.näk. ole monista noista artisteista koskaan kuullutkaan. Vai...? - Raven
Eclipsen päänaukomisessa on havaittavissa selvää taantumista... (ja juuri kun minä kuvittelin että alemmas ei enään pysty vajoamaan). Ilmeisesti häneltä on panokset päässeet kokonaan loppumaan koskapa hänen ns. "kritiikkinsä" rajoittuu nykyään sekalaisten linkkien viskomiseen ja typerien stereotyyppien kehittelemiseen.
Toisaalta taas, erilaisten halventavien stereotyyppien maalaileminenhan kuuluu olennaisesti useimpiin viha-ideologioihin. Nämä pimennyksen esittämät goottiwicca-stereotypiat ovat suunnilleen yhtä objektiivisia näkemyksiä kuin juutalaisista esitetyt stereotypiat natsi-saksan propagandassa
- luminara
Suomalaista musiikkia, erityisesti suomirockkia kuten vaikkapa cmx:ää tai neljää ruusua myös jani wicholmia. Siis ihan tavallista musiikkia tavallisena ihmisenä...
- May.May
Italialainen metalli kiehtoo, kuten Lacuna Coil ja Dakrua, mutta toki menee myös kotimainen räminä Hanoi Rocksista Bitch Alertiin ja Sentencediin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 712963
- 462564
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322225- 792138
- 951956
- 321702
- 121536
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171487Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?271302Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil191195