Kaupungin liikelaitos, Riihimäen vesi, on tiedottanut vedenlaadun huonontumisesta. Kyse on koliformisesta bakteerista, joka on ulostebakteeri. Herajoella tehtiin nopeaan tahtiin viemärin uusimistyö.
Kerrottiin, että viemäri oli tukkeutunut. Tosiasia lienee, että viemärivesi oli valunut maastoon.
Vedenottokaivo on viemäriputkesta noin 20 m:n päässä.
Tästä nimenomaisesta kaivosta on pumpattu vettä pois jo pitemmän aikaa.
Totuus on se, että viemärivesi ja juomavesi ovat menneet sekaisin.
Sitähän meille ei kerrota, koska virkamies perinteisesti ei tee virheitä, kuten kaikki tiedämme ja olemme kokeneet.
Kerrottiin, että viemäri oli tukkeutunut. Tosiasia lienee, että viemärivesi oli valunut maastoon.
Vedenottokaivo on viemäriputkesta noin 20 m:n päässä.
Tästä nimenomaisesta kaivosta on pumpattu vettä pois jo pitemmän aikaa.
Totuus on se, että viemärivesi ja juomavesi ovat menneet sekaisin.
Sitähän meille ei kerrota, koska virkamies perinteisesti ei tee virheitä, kuten kaikki tiedämme ja olemme kokeneet.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Vesilaitos on keksinyt muutaman vuoden aika kaikenlaisia uusa maksuja.
Nyt voisi tulla kyseeseen coctail-maksu. Siihen sisältyy juoma- ja paskaveden sekoitus.
kyllä mutta veden laatu ei ole parantunut laisinkaan. Täällä karjaalla vesi on keväällä ja syksyllä ruskehtava ?? olin vuosia kipeänä ja kaiken maailman kummat vatsa kivut vaivasivat minua. sitten yksi yksityinen lääkäri ehdotti hankkimaan veden puhdistajan kotiin. ja veden puhistajan filtteri on karmean ruskea 2 kk kuluttua. mutta käytettyäni nyt tätä veden suodatinta on vatsa kipuni kadonneet ja eläm näyttää paljon paremmalta ilman kipuja. suosittelen veden suodattimen hankintaa jos kuulut ns : herkkä vatsaisiin..... tai sinulla on kummia vatsa kipuja
tai huimauksia ja veren paine on normaali voi se olla yksi oire myrkytys tilastasi.
Olisin liittänyt kuvan suodattimestani jos olisin läytänyt linkin mistä lisätä mutta tähän keskustelu linkkiin ei varmaan saa liittää kuvia.
Monikohan suomalainen on edelleen siinä luulossa että suomessa on hyvä vesi?? oletan että vesi on tyydyttävä .
Raaseporin kunnasta
Priima ostin, mutta paskaa sain.
Ajatelkaapa jos vesilaitos olisi myyty yksityiselle, niin mikä mökä tästä olisi nuossut. Nyt kaikki on hissuksiin kun vastuu on demarivirkahenkilöiden.
Kaupunginvaltuusto on oikeistoenemmistöinen, joten syyllinen löytyy sieltä.
Näin ne perheiden vesilaskut nousee ja nousee: eihän tuon hajuista ja makuista vettä voi juoda. Pitää ostaa kaupasta juomavettä.
Jos kaupungin vesilaitos toimisi kuntalaisten edun mukaisesti, se kuljettaisi kunnon juomavettä tankkiautoilla kotitalouksien käyttöön noudettavaksi.
Olkoot päättäjät sitten demareita tai kokkareita, eiköhän tämänkin paskajutun voi kääntää persujen syyksi.
Väärin. Euroopan unionin maissa vihreät luokitellaan vasemmistopuolueeksi.
Joten Riihimäellä on vasemmistoenemmistö. Sitä paitsi virkamieskunta on demareita tulvillaan, olipa valtuuston jako miten tahansa.
Vanha asetelma.
Nykyisin puhutaan konservatiiveista ja liberaaleista.
eikö suomen laki kiellä vedestä hyötymisen? ja kun katsoo veden huonoa laatu hinta suhdetta taitaa valtio itse sortua rikkomaan omaa pykäläänsä.
ja oletat että tuotu vesi olisi jotenkin parempaa? oletko alisinkaan tietoinen miten paljon veteen lisätään ties mitä että olisi kuluttajan silmissä väritön ja hajuton..... mutta eei se viellä takaa että on hyvää vettä. ja eihän se vesi niin paljon kaupassa maksa..... minulla on vesi suodatin jonne kaadan kraana vettä ja saan puhtaampaa kuin kraanasta tuleva.... mutta en usko että tämä vaihto ehto sopii sinulle kun olet jo ilmaissut kanatsi että joudut itse juoma veden ostamaan kaupasta.
mitä jos itse tekisit jotain asialle? joka parantaisi juoma vettäsi. valittamalla en usko että paranee..... minä ratkaisin suodatin laitteella(asun kerrostalossa) joten erillinen vesi kone oli paras ratkaisu...Nikken . PIMAG WATERFALL . itse olen ollut todella tyytyväinen saan raiaksta mautonta hyvää vettä ja suurin osa myrkyistä jää suodattimeeni