laastarihoito ja verenpaine

Anonyymi

Voiko hormonilaastarin tehon heukennettyä tulla tykytyksiä...tuntuu hormonitason vaihtelu vaikuttavan sydämeen

1

142

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Voi tulla, erityisesti jos hormoniannos on Sinulle liian pieni. Kannattaa käydä gynellä puhumassa asiasta. Estrogeenin tarve voi vaihdella riippuen siitä, missä kohtaa vaihdevuosia ollaan tai omienkin hormonitoimintojen vielä yrittäessä rutistaa jotakin aikaiseksi ja sitten taas romahtaessa.

      Jos nykyinen laastari ei enää tehoa, voi olla liian pieni annos tai vaikutustapa. Silloin voit saada isompiannoksisen laastarin, tai nykyisen laastarin rinnalle geelin lisäksi tai vaihdon geeliin (tuubissa oleva tuntuu vaikuttavan ainakin minulle paremmin kuin pumppupullogeeli), jonka annosta voi säädellä olon mukaan tai tabletit. Tabletit ovat tehokkaimmat monille, mutta niissä on verisuonitukosriski, jota ihon kautta annostelussa ei ole.

      Minulla on geeli melko isolla annoksella tällä hetkellä ja se tuntuu sopivan parhaimmin: ei hikoilua, ei rytmihäiriöitä, uni maistuu yhtäjaksoisena koko yön ja mieli on hyvä.

      Otan lisäksi iltaisin magnesiumia glysinaattina, sekin vähentää tykytyksiä, kuumotuksia ja parantaa unta.

      Ja ennen kaikkea: käy naisgynekologilla, jonka erikoisalaa ovat vaihdevuodet, jotta saat parasta ja vähäriskisintä hoitoa juuri Sinulle suunniteltuna ja joka ottaa kokonaisterveytesi huomioon. Tsemppiä Sinulle!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Joensuun kaupunki levittelee tonttitietoja Keskisuomalaiselle

      Sähköposteja ja tonttitietoja levitellään mm. Pasi Koivumaalle
      Joensuu
      27
      3545
    2. Tiesitkö tätä ex-miehistä? Noriko Salo jysäytti yllätyspaljastuksen

      Noriko Salo ja ex-F1 kuski Mika Salo olivat naimisissa v. 1999-2022. Kirsi Salon ex-mies puolestaan on muusikko Sammy A
      Kotimaiset julkkisjuorut
      14
      2800
    3. Kuka? Riehui valtuuston kokouksessa tänään ?

      Onko puolangan puolesta porukkaa. Vaikuttaa siltä. Sairasta.
      Puolanka
      121
      2716
    4. Huh, huh! Sofia Belorf ei ole itse pessyt hiuksiaan kolmeen vuoteen

      Sofia Belorf elää ökyelämää Dubaissa. Sofian arjessa kulta, raha ja luksus ovat vahvasti läsnä. Luksuselämään tottuneell
      Kotimaiset julkkisjuorut
      116
      2398
    5. Kuka oli töllöntyön tekijä?

      Ketä on nyt pidätetty? Oliko syy mustasukkaisuus tyttöystävästä tai oliko muita lieventäviä seikkoja? Katuuko tekijä nyt
      Pieksämäki
      18
      2182
    6. Toivoisitko Rakas vielä?

      Haluaisitko vielä? Uskoisin osaavani näyttää sinulle, kuinka ainutlaatuinen nainen olet.
      Ikävä
      77
      1762
    7. Ihan pieni näkeminen vaan

      👋 ja minä olisin valmis jo vaikka mihin sun kanssa. Nämä on näitä.. 🤫🫣😘💥
      Ikävä
      50
      1678
    8. Sointu Borg tilittää - Ei suostu enää tähän työhön: "Katastrofi"

      Sointu Borg on mediapersoona, joka löi itsensä läpi Diili-realityssä. Borg on monipuolinen tekijä: mediapersoona, juonta
      Suomalaiset julkkikset
      26
      1666
    9. Kotikasvatus siitä se lähtee eli missä meni vikaan että lapsesta tuli puukottaja

      Ottakaa muut oppia, normaali kotielämä. Ei liikaa edes hengellisyyttä.
      Pieksämäki
      43
      1381
    10. Jos saisit antaa yhden neuvon

      jälkikasvullesi elämää varten, niin minkä antaisit?
      Sinkut
      144
      1334
    Aihe