Kulumaa olkapäässä

Anonyymi

Hei! Olen yli 80v ja todettu olkapäässä kulumaa jolle ei voi mitään tehdä. Kipua on . Oisko mitään luontaistuotetta joko vois auttaa tai onko lämmöstä apua tai jokin hierontalaite tai särkylääke . Minulla on jatkuvassa käytössä särkylääkkeitä joista ei tunnu olevan apua .

6

136

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kokeile Glukosamiinia, auttaa nivelrikkoonkin

    • Anonyymi

      Minä nuorena vemppaa, sen vanhana kärsii. Osta lämmin fleece ja iso pullo Kossua. Ei ne kivut mihinkään häviä, mut on kivempi kärsiä. Känissä.

      T: alkkis fyssari

    • Anonyymi

      Ei siihen mitään parannusta saa. Ainoa mahdollisuus on lieventää kipuja ja se tapahtuu parhaiten pitämällä sitä niveltä jonkinlaisessa liikunnassa. Sitten kyllä noihin kipuihin ihan tavallinen Voltaren autaa. Verrattuna glucosamiidiin se auttaa heti. Glucosamiidi voi autaa tai ainakin hidastaa heikkenemistä pidemmällä tähtäimellä.

      • Anonyymi

        ps. tavanomaisista särkylääkkeistä ei apua olekaan. Ainoat mitkä saattavat tehota ovat tulehduskipulääkkeet joita on Voltare geelissäkin. Esimerkiksi Ketoprofeeni mitä saa 25 mg tabletteina reseptivapaasti apteekeista.
        Tulehduskipulääkkeillä on taas sarja pitkän käytön haittavaikutuksia kuten mahdollisia tulppaongelmia. Niitä ei reseptittömyydestä huolimatta pitäisi käyttää jos on verenkierto ongelmia. Jokatapauksessa mieluiten vasta lääkärin määräämänä.
        Täällä Suomiketjuilla eivät kirjoita lääkärit, vaan parhaimmillaan kokemuspuoskarit joten jokainen neuvo täältä otettuna on itse tarkistettava ja omalla vastuulla.


      • Anonyymi

        Voltaren emugeeli voisi auttaa . Kannattaa levittää siihen olkapäähän.


    • Anonyymi

      jos mahdollista niin ruokavaliota kannattaa pikkaisen tarkistaa. Kala, pähkinät,marjat,pinaatti ihannekset ja kokoviljatuotteet ovat hyväksi nivelille. Alentavat myös tulehdustasoa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

      Kerro yksi aiheista
      Ikävä
      101
      7503
    2. 94
      5338
    3. Se on hyvästi

      Toivottavasti ei tavata.
      Ikävä
      83
      4987
    4. Olenko saanut sinut koukkuun?

      Hyvä. Rakastan sua.
      Ikävä
      136
      4364
    5. Alavuden sairaala

      Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
      Ähtäri
      11
      3120
    6. Miksi sä valitsit

      Juuri minut sieltä?
      Ikävä
      52
      2749
    7. Sisäsiittosuus

      Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
      Suomussalmi
      46
      2742
    8. Kerro nyt rehellisesti fiilikset?

      Rehellinem fiilis
      Suhteet
      57
      2332
    9. Törkeää toimintaa

      Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818
      Ylivieska
      11
      2299
    10. Suudeltiin unessa viime yönä

      Oltiin jossain rannalla jonkun avolava auton lavalla, jossa oli patja ja peitto. Uni päättyi, kun kömmit viereeni tähtit
      Ikävä
      21
      1900
    Aihe