Nyt on Hämeenmaan ja Keskon (yleensäkin kauppojen) aika ottaa oma vastuu tästä suosituksesta ja pakottaa kaikki tähän hommaan, yrityksethän saa tehdä omia järjestyssääntöjään. Odotan että nämä kaupat jakavat maskin mennessäni kauppaan ja pois lähtiessä odottaa iso roskis mihin maski heitetään. Nämä maskit maksaa kaupoille muutaman sentin, asiakaalle jonkin verran enemmän itse hankittuna. Joten näyttäkäähän kaupat mallia, Prismat, Cittarit , Lidlit ja ym.
Maskisuositus Kanta-Hämeeseen
Anonyymi
15<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 15
Vanhimmat
Ei millään pysty, kyllä katteet on niin pienet ja työvoimakulut on niin hirvittävät.
Käsidesi jo tarjottu. Sekin kymmenesosaan laimennettua etikkaa.
En seuraa uutisia. Onko kyse jostain jääkiekkomaskista.
Hitsatessa kandee käyttää maskia
Standardimaskit suodattavat uloshengitystä. Jos kaikki käyttävät, ne maskit estävät viruksen kantajia levittämäsät virusta. Sairaalatasoiset ns kirusgiset maskit suodattavat sekä ulos- että sisäänhenkitystä. Ovat tahokkaita, mutta kalliita. Jos kaikki käyttävät standardimaskeja, taudin leviäminen estyy, so uusia tartuntoja ei hengitysilman kautta tule. Avaaja on erittäin oikeassa. K-Hämeessä annettua maskisuositusta tulisi ehdottomasti noudattaa. Näin siksi, koska esim Hämeenlinnassa esiintyneitä tuoreuita tartuntoja ei ole pystyytt jäljittämään. Jos maskeja ei käytetä, tartuntariskin sijainti ei ole tiedossa ja se vaanii kaikkialla. Silsi Cittarin, Prisman, K-marketin, Goodmanin, Lidlin ja kaikkine muidenkin liikkeiden tulsi vaatia asiakkailtaa maskien käyttöä. Näin ehdottomasti. Monessa maassa maskittomuudesta julkisella paikalla saa ison jopa 50...100 €uron sakon.
HÖPÖ,HÖPÖ!
Selvä. Kyse on viruksesta. Eikö niitä ole kaikkialla.
Mikä maski suodattaa 0.00000005 metrin kokoisen ötökän.
Nasse jos suodattimet on kunnossa.
Eipä+näkynyt+Cittarin+ja+Prisman+myyjillä+vaikka+sairaahoitopiiri+suosittelee.+Näyttäis+edes+henkilökunta+mallia,+mitä+suositus+tarkoittaa,+eikä+pyyhitä+takapuolta+näillä+suosituksilla.+Asiakkaista+olikin+jo+noin+50%+maskit.
Kassat ovat pleksien takana, se riittänee heille. Jos minun pitäisi tehdä kokonainen työpäivä maski naaman edessä, saisin varmaan hiilidioksidimyrkytyksen.
No eipähän tule paniikkikohtausta.
Minusta näitä saa kohtuullisen halvalla nykyisin. Paljon alle euron kappale ja kaupassa ei varmaan tarvitse käydä joka päivä. Itse olen jo käyttänyt keväällä ja nyt syyskuun ilman erillistä suositusta. Seuraan Hämeenlinnan tilanne tarkasti terveyspalvelut sivuilta ja sinne tiedot melkein päittäin. Maskit suojaa käyttäjää ja muita ja mitä suurempi määrä on tolkuissaan ja käyttää meillä on joku mahdollisuus elää normaalisti.
"Maskit suojaa käyttäjää ja muita..."
Vain ns sairaalatasoiset eli kirurgiset maskit suojaavat käyttäjää sekä lisäksi muita. Ne siis suodattavat sekä sisään- että uloshengitystä. Standardimaskit eivät suojaa käyttäjää, mutta suojaavat muita henkilöitä. Standardimaskit suodattavat vain uloshengitystä, mutta eivät sisäänhengitystä. Idea on siinä, että jos kaikki käyttävät stanadardimaskia, se estää mahdollisia viruksen kantajia levittämästä ilmateitse virusta ja tartuntoja ei tule. Siksi std-maski kaikkienn ihmisten käyttämänä on tehokas.
Höpö höpö
höpö höpö