Sain ristikon ratkottua ja mielestäni myös ymmärsin vihjeet. Ensi alkuun annan vinkkejä chatissani. Toivon muiltakin aluksi "hippavinkkejä", mutta en tietenkään voi suoriakaan vihjeitä torpedoida.
Ristikon sanojen keskipituus on reilusti alle kovisten keskiarvon (piilokirjaimia oli myös keskimääräistä enemmän), mutta ristikko oli silti varsin hyvä ja haastava, ehkä kuitenkin 3- kuin ihan täysi 3.
IS Viikonloppu 26.-27.9.2020
18
186
Vastaukset
- Anonyymi
VVV sekä viivalle asti?
- Anonyymi
Olisko näihin heittää mitään vihjettä. VVV ja viivalle asti . Parvensa kuuluisin kaipais kans lisävaloa. Kiitti jo etukäteen
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olisko näihin heittää mitään vihjettä. VVV ja viivalle asti . Parvensa kuuluisin kaipais kans lisävaloa. Kiitti jo etukäteen
Voltit, kirit ja kirka.
Kysyttiin myös näädästä, mutta robotti poisti sen jostakin ihme syystä.
- Anonyymi
Osalla erikoislinjoja ylhäällä keskellä. Pillillä imevät pääkuvan vieressä. Käsittämättömiä keskiosassa oikealle. Syntyi v.1888 oikea alaosa. Noihin alueisiin en saa ideaa tai vahvistusta. Muutoin etenee ok ehkä.
- Anonyymi
Muistista, lukiot, imaisut, sisnsaksat, taata.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistista, lukiot, imaisut, sisnsaksat, taata.
Kiitos. Sain vahvistuksen tästä ja nyt etenee hymyssä suin
- Anonyymi
Hei. Oikea reuna sakkaa enää.. se tuli, 29 ja palomies? Ei ole tullut järkevää tuonne.
- Anonyymi
Rikkoa, iowa ja tauno.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Rikkoa, iowa ja tauno.
Täällä sakkaa oikea reuna. Joku vinkki tohon sota kuvaan ja isä lapset kuvaan olis huippua
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Täällä sakkaa oikea reuna. Joku vinkki tohon sota kuvaan ja isä lapset kuvaan olis huippua
Muistista kieriä ja auttaa tai jotain sinne päin.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Muistista kieriä ja auttaa tai jotain sinne päin.
Olikin avitus eikä auttaa.
- Anonyymi
Joku kirjoitti:
Olen hiukan eri mieltä NÄÄTÄ -ratkaisusta. Tarkkaan ottaen ei ole oikein, mutta eipä näissä tietysti aina ole syytä ryhtyä liikaa nipottamaan.
Oikeassahan kritisoija. Vihje olisi asiallisesti oikein laitettuna NÄÄTÄELÄIN. Vaikka kyse on koviksesta, kyllä faktavihjeet saisivat silti olla oikein eikä vain vähän sinne päin.
En oikein pitäisi, jos olisi tällaisia vihje-ratkaisu -pareja:
NÄÄTÄ > AHMA
NÄÄTÄ > MINKKI - Anonyymi
Nimimerkki PM puolustaa laatijaa viimeiseen asti:
Toisaalta voi myös pähkäillä: näätäeläimet=näädät, näätäeläin=näätä. Mikä mahtaa olla ristikon laatijan ajatus?
Näädät (Martes) on näätäeläinten heimoon kuuluva nisäkässuku. Näätä ja näätäeläimet on eri asia.
Laatija on samaistanut nämä kaksi asiaa. Ylläpito tunnusti virheen ja ylläpitoa nolotti, mutta edelleen laatijaa halutaan puolustaa ikäänkuin vihje olisi täysin oikein.
On se kenenkään etu, että laatijaa puolustellaan viimeiseen asti? Vaikka laatija itse tunnustaisi tehneensä virheen, sen jälkeenkin joku puolustaisi laatijaa, että ei hän mitään virhettä tehnyt. - Anonyymi
Tällainen on tyypillistä toisessa foorumissa. Tällainen asenne monen mielestä pitäisi olla myös tällä vai pitäisikö? Onko kaikki kritiikki vain mollaamista?
- Anonyymi
Ja sattuu sitä ajatusmokia kokeneillekin ratkojille.
Mutta VEDESSÄ TAI JÄÄSSÄ -> LANA? Miten ko. kalanpyydys jäässä?
Airon lavasta ja mailan lavasta jääkiekossa/jääpallossa on mielestäni kyse.
Lana vedessä olevana ei käynyt edes mielessä. Lana näyttäisi ratkojat. fi mukaan tarkoittavan myös rysää. Kyllä jäätäkin voi lanata. Ehkä duaali? Piilokirjaimet ovat kyllä satunnaisesti ongelma lyhyissä sanoissa.- Anonyymi
Tarkalleen ottaen maila ei ole jäässä (ei hän lapa jään sisään painu) vaan jäällä, mutta minulla on jotenkin mielikuva, että jääkiekossa puhutaan "lapa jäässä" eikä "lapa jäällä".
Ehkä kuitenkin oikeammin olisi VEDESSÄ TAI JÄÄLLÄ - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Tarkalleen ottaen maila ei ole jäässä (ei hän lapa jään sisään painu) vaan jäällä, mutta minulla on jotenkin mielikuva, että jääkiekossa puhutaan "lapa jäässä" eikä "lapa jäällä".
Ehkä kuitenkin oikeammin olisi VEDESSÄ TAI JÄÄLLÄVai onko sekä lapa että lana väärin?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
SDP on vastuunkantaja, ja siksi suosituin kansan keskuudessa
Kiusaamiseenkin SDP puuttuu heti sellaisen tultua ilmi. Esimerkiksi persut lakaisevat nämä maton alle ja pahentavat site1396313Punavihreät puolueet haluavat Suomeen satoja tuhansia kehitysmaalaisia
SDP, vihreät ja vassarit haluavat nostaa esim. pakolaiskiintiötä todella paljon. Orpon hallituksen aikana maahanmuutto705237Miksei Korhonen (pers) vastaa Kokon (sd) esittämiin kysymyksiin?
Hyviin käytöstapoihin kuuluu kysymyksiin vastaaminen, eikä alkaa syyttelemään kysymyksen esittäjää. Mikä vaivaa Korhost143675Häirintäkohun keskellä olevalta kansanedustajalta Jani Kokolta (sd) rajua tekstiä somessa.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011772322.html Ajaakohan tämä SDP:n kansanedustaja Jani Kokko oikein täysillä valoi1213280Nyt tuli Suomen somaleista todella ikävää faktaa
sillä osa somalivanhemmista lähettää lapsiaan kotimaahansa kurinpitolaitoksiin, joissa heitä pahoinpidellään. Illan MOT1152438Kähmijä puolueen kannatus romahtamassa
Erityisesti naiset ovat suuttuneet SDP:lle kertoo asiantuntijat712286Kommentti: oikeuslaitos korvattava SDP:n johdolla
Näkisin että Suomessa tuomiovalta pitäisi olla demareiden johtoportaalla. Koska porvarimedia säestettynä persujen kirku12028Persut pettävät ja valehtelevat aina
Petoksistahan jää kiinni kuten olemme persujen kannatusromahduksesta nähneet, mutta siitä huolimatta persut jatkavat val271618Sinä et halunnut sitoutua
Samalla tavalla kyin minä ja koen vihdoinkin että se on ihan ok. Sitoutuminen merkitsi meille erilaisia asioita, eikä ne161313- 811188
