Olen 10v poika ja haluaisin tienata 300€ Pleikkariin. Millä tavalla voisin saada rahaa? Koti työt ei kiinnosta koska saan vaan 0,50€.
Miten saan rahaa 10v
3
324
Vastaukset
- Anonyymi
Olet liian nuori ja et saa tehdä töitä. Tee vain niitä kotitöitä kiltisti niin saatat saada palkkioksi pleikkarin sitten kun vanhemmilla on sellaiseen varaa.
Pleikkarin hinta on kumminkin tosi paljon ja esim. sitä ennen pitää saada vuokra ja muut laskut maksettua. Rahaa on vaikea saada mistään, olit minkä ikäinen tahansa, koska töitä ei niille aikuisillekaan löydy tarpeeksi.
Jos haluat auttaa laskujen suhteen niin kysy, että vanhemmat selittää mihin kaikkeen kuluu rahaa ja jos voit itse omilla toimillasi vähentää kuluja jotenkin ja olla sähkössä tai muissa ostoksissa säästäväisempi.
Pyydä heitä näyttämään, että näet laskut ja muut niin sen käsittää paremmin.
Sillä tavoin säästät heidän kuluissaan ja sinulla on paremmat mahdollisuudet saada se pleikkari. Kotitöiden teko itsenäisesti auttaa heitä myös kuluissa ja että he jaksavat töissä tai etsiä töitä, mikä tilanne teillä onkin.
Kysy ja keskustele vanhempiesi tai huoltajaisi kanssa, että onko tällainen sopimus teidän kesken kuinka mahdollinen. - Anonyymi
Muista, että olet vain 10 vuotias ja täällä netissä ei kannata hirveästi kysyä asioita yksinään, koska tulee vastaan kaikkia törkeitä ihmisiä.
Tuolta löytyy tietoa ja apua sinun ikäisillesi turvallisesti ja siellä osataan neuvoa minua paremmin:
https://www.nuortennetti.fi/ - Anonyymi
mäkin oon 10v tarvitsisin 3,50e
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Valtion alijäämä = yritystukien määrä = 10 mrd. euroa
Mutta persut eivät vaan suostu tasapainottamaan valtion budjettia, vaikka yritystuet on tiedetty haitallisiksi. Miksi p1208407Suomi käyttää sosiaalietuuksiin suhteessa eniten rahaa koko maailmassa
Suomi käyttää sosiaaliturvaetuuksiin enemmän rahaa suhteessa bruttokansantuotteeseen kuin mikään muu maa maailmassa. Su4187630Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-95235Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite824889Vähän fiksumpi Nimi kisa ? :=)
Kirjoita teidän etunimet allekkain. Jos nimissä on joku kirjain sama, poista se. Tee sama tarkistus kaikille kirjaimill294659Mikä on suurin luonne- eroavuus sinussa
Ja kaivatussasi? Vaikuttaako se huonoon vai hyvään suuntaan siinä, että teistä voisi tulla jotain?2043009- 1252934
Kenen haluaisit voittavan Amazing Racen: Tuomas ja Esko, Millu ja Karoliina vai Maria ja Vilma?
Amazing Race Suomi huipentuu lauantaina finaaliin. Jäljellä on kolme paria ja tiedossa on tehtäviä, jotka järkyttävät os342802Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin732760Gallup: Katsotko Salkkareita tai oletko katsonut?
Salatut elämät on suomalaisten suosikkisarja vuosikymmenestä toiseen. Salkkareiden parissa viettää aikaa sukupolvet laps242426