Voiko isännöitsijä tai vuokra-osakeyhtiö pakottaa vuokralaisen muuttamaan remontin ajaksi? Tässä tapauksessa asunto pitäisi olla tyhjä remontin alkuun mennessä, eikä sijaisasunnosta ole tietoakaan. Onko kyseessä siis perusteeton vuokrasopimuksen irtisanominen?
Vuokralaisen oikeudet remontissa.
4
52
Vastaukset
- Anonyymi
Voi pakottaa muuttamaan. Oliko muita mielenvikaisia kysymyksiä?
- Anonyymi
Vastaus oli mielenvikainen.
- Anonyymi
Riippuu siitä, miten vuokrasopimus on irtisanottu. Toistaiseksi voimassa olevan vuokrasopimuksen voi irtisanoa 6 kk varotusajalla. Sama 6 kk koskee myös tapausta, missä vuokralainen haluaa jatkaa vuokrasuhdetta remontin jälkeen/aikana.
Meillä on yleensä irtisanottu putkiremontin ajaksi sen vuoksi, että remonteissa on pölyä, melua ja työmiehet ramppaavat koko ajan asunnista toiseen. Usein vanhat vuokralaiset ovat kuitenkin palanneet, koska emme toki harjoita hyväntekeväisyyttä mutta emme ota korkeinta mahdollista vuokraakaan. - Anonyymi
Siis onko nyt vuokrasopimus irtisanottu vai pääsisitkö muuttamaan huoneistoon takaisin, kun remontti on tehty? Remontteja ei voi lykätä tai perua sen takia, että joku yksi asukas ei suostu muuttamaan. Kyllä siis taloyhtiöllä/vuokranantajalla on oikeus kehottaa vuokralaista muuttamaan pois remontin ajaksi. Voitte sitten keskenänne keskustella vuokranalennuksista, hyvityksistä tai mistä ikinä. Kannattaa tarkistaa kotivakuutusyhtiöstä, että korvaavatko väistöasuntoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1047810Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4186964SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1685228Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1014152Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal954066Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en734052Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103792Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03490Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132340Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema161919