"TORIJENGI: Mikä on tämä ihmeen poikajengi n. 9-12 vuotiaita. Joka ilta juoksevat hippaa ja muutakin Kuhmon torilla ja autojen välissä. Kotiintuloajoista ei näy olevan tietoakaan klo 21 aikaan. Joku jengi on jo kirjaston paapelin polttanut. Ainakin kauan saa tuo 'erävoitto' siinä nurmikolla maata muistomerkkina. Olisiko vanhemmat aika puhua vähän aiemmasta kotiintulosta 10-vuotiaille"
No jo on kommentti kirkoherralta!
No jo on kommentti kirkoherralta!
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ai joo. Onko joku nähnyt nuorisoa ja vieläpä torilla. Katoavaa kansanperinnettä 🤔
Asiaa kirkkoherra kirjoitti. Tuon ikäisten kuuluisi olla tuohon kellon aikaan jo kotona. Jos ei, se on vanhemmilta suurta välinpitämättömyyttä.. vai pitääkö lastensuojelu laittaa asialle.
Hyvä jos hakevat koronasuojaa, päivällä on oma jengi heti 9 jälkeen, vähän varttuneenpia laupeuden enkeleitä syljeksimässä ja mouruamassa, illalla tulevat mouruajat. Laukunkantajan patsaan läheisyydessä on asemalle jääneet.
Suutari on huolissaan meidän lapsukaisista. Ihan oikein että vanhemmat kaipaileisivatl omiensa perään !!
Ainahan toreilla on ollut ihmisä, nuoria tai vanhoja. Vaivaisia ja täytettäviä, hyvä jos vielä kokoontuvat. Pitäisikö sekin lailla kieltää.
Piilosilla ja hippasilla ollaan,ei kannata olla huolissaan,julistakoon jerusalemin suutari mitä haluvaa.
Paikkakunta on muutenkin niin hiljainen ja uinuva, jos joskus torilla on elämää, niin kauhea haloo tehdään siitä. Siunatussa maassa käy kuhina maan alla toukilla, torilla sentään universumin viisaimmaksi itsensä kohottanut yksilö tapaa ilmielävänä sielunkumppaneita ennenkuin on liian myöhäistä. Tuokoon suutari tarjottavat, jos kuvittelee että nälkä tappaa. Laupeuden työtä tuntuu tekevän lakeuksien ystäville. Aamen
En usko että hengellinen pelastus tulee viemällä kaupan ylijäämätuotteita itsensä liikaa myrkyttäneille ihmispedoille, jos kukkaakin kastelee liikaa se märäntyy tai antaa kasvuravinnetta, tärkeämpi olisi kerätä aidon hädän kolehtiin, näiltäkin kerjäläisiltä kolikot . Laittaisi liikettä ja nöyryyttä. Maailmassa on jo niin pahoja loukkoja, josta ehkäpä voisi saada työhevämpiä ihmisraunioita tänne, ja vastavuoroisesti laittaa länsimaiseen elämän hyljänneeet raunioit sinne missä täytyy miehistyä.