huutaminen

Minulle on noin kahden vuoden ikäinen kissa, jolla on todettu ummetusta. Ensimmäinen kysymykseni onkin mikä auttaisi ummetukseen? Öljyä on yritetty, ei oikein maistu. Sitten kissani on alkanut ihan hirveästi huutamaan. Jatkuvaa parkumista ja mouruamista. Miten sen saisi loppumaan ja mistä se mahtaa johtua? Kaikki vinkit otetaan vastaan.
6556
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Moi!

Mulla on kaks kisua(kaksoset), ne on alkaneet nyt keväällä mouruamaan*heh.. kevättä rinnassa, uskoisin että sinunkin kissalla on.. Ummetukseenhan on jotain erilaisia napuja.. ja maito ainakin vetää toisen meän kissan vatsan kuralle..

Äänestä

Mitä öljyä oot kokeillu? Meillä ainaskin parafiiniöljy auttaa ja hotkasevat sen ihan suosiolla. Jostakin oon kuullu et kissalle ois annettu luumuja, mutta en sitten ole varma onko ne niin hyviä kissalle...
Toi huutaminen vaikuttas ihan kevätmourulta :)
Onko kisu leikattu? Yksi kissani piti mouru-konserttia viimeiset pari kuukautta, loppu lyhyeen kun leikattiin :)

Äänestä

Heippa,
Meidän KalleKollilla, kohta 12 v sisäkissa, on ollut ummetusta epäsäännöllisen säännöllisesti. Olen huomannut että kun annan sille raakaa lihaa (naudanlihaa, hirvenlihaa tai nauhan jauhelihaa) niin silloin on vatsa kovalla joten Kalle ei saa enää lihaa ja vatsa on toiminut suhteellisen hyvin.
Lisäksi annan sille ruokalusikallisen rahkaa (jos sitä on) tai (kerma)viiliä, kumpaa nyt sattuu olemaan, lisäksi kermaa, jugurttia tms maitotuotetta (maitoa ei saisi antaa sillä se pehmentää liikaakin vatsaa).
Silloin kun kollilla on ollut erityisen vaikeaa olen antanut voita ruokaöljyssä (sitä se syö vapaaehtoisesti, sekin on auttanut). Ennen se nuoli parafiiniöljyä lautaselta mutta ei enää, menee vaan karkuun kun näkee että otan pullon esille. Ja ruiskussa sille ei voi antaa mitään, on se sen verran voimakas katti (painaa n 8½ kiloa).
Lisäksi annan sille kissan kalanmaksaöljykapselin (saa eläinkaupasta) kerran päivässä, sekin auttaa (ainakin uskon niin sillä sen jälkeen kun olen alkanut antamaan kalanmaksaöljyä on ummetus vähentynyt).
Raksuruokana se saa eläinkaupan erikoisruokia, joskus makupalaksi LatzKatz:ia, purkkiruoka on myös yleensä eläinkaupan ruokia, onhan ne kalliinpia mutta olen todennut että parempi antaa kunnon ruokaa kuin maksaa se eläinlääkärin maksuina.
Kalle on leikattu n vuoden ikäisenä ja edelleen keväisin se istuu oven takana mouruamassa pahalla äänellä.
Meillä on myös toinen kissa, n 10 vuotias tyttökissa, sekin mouruaa joskus mutta hennommalla äänellä. Sillä ei ole ummetusta, kakki tulee hyvin liukkaasti, hyvä että ehtii hiekkalaatikolle.

Äänestä

Kiitti tosiaan vinkeistä, pitää koittaa niitä. Olisin sen vielä lisännyt että kisu on tosiaan leikattu ensimmäisen kiiman jälkeen jolloin mouruaminen oli ihan erilaista ja kisuni on tyttö. Yleensä en ole kovin suurta viettiä ulos huomannut näin keväälläkään. Eikä parvekkeella olo hänelle oikein maistu. Pitäisi varmaan noita kalanmaksatabletteja harkita.. Onkohan ne kovinkin arvokkaita?

Äänestä
  • Kalanmaksaöljykapselit maksoivat vimeksi 12.70€, purkissa 90 kapselia

    Äänestä

Ruiskulla suuhun pari milliä parafiiniöljyä. Ota kissasi syliin niin, että se on selällään käsivarrellasi kuin vauva ja ruiskulla vaan vähän kerrallaan suuhun, jos ruokaan sekoitettuna hylkii ruokaa. Kun otat kissasi syliin, niin kiedo se ensin vaikka pyyhkeeseen, koska jos alkaa raapimaan niin ei mene käsivarret naarmuille. Pakolla ei saa antaa vaan kokoile tuota keinoa. Pakko saada öljy jotenkin kuitenkin suuhun! :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tuskastunut kirjoitti:

Minulle on noin kahden vuoden ikäinen kissa, jolla on todettu ummetusta. Ensimmäinen kysymykseni onkin mikä auttaisi ummetukseen? Öljyä on yritetty, ei oikein maistu. Sitten kissani on alkanut ihan hirveästi huutamaan. Jatkuvaa parkumista ja mouruamista. Miten sen saisi loppumaan ja mistä se mahtaa johtua? Kaikki vinkit otetaan vastaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu