Kissa liian kiintynyt minuun?

Anonyymi

Voiko kissa kiintyä omistajaansa liikaa? Mitä sille pitäisi tehdä?

Tuntuu että oma kissa kiehnää minussa niin paljon, että että ei saa omassa rauhassa olla paljon ollenkaan. Aamulla kun kuulee että herään makuuhuoneessa, se tulee heti oven taakse maukumaan ja mouruamaan. Sama, jos aamulla käyn vessassa, se itkee oven takana.

Se on usein lähettyvillä, tuntuu että se haluaa jatkuvasti huomiota. Se tulee syliin, tietokoneella ollessa näppäimistön päälle, keittiössä häärätessä kiehnää jatkuvasti jaloissa ja yrittää lähes aina pöydälle jos teen pöydän ääressä jotain. Kissa tuntuu ihan "vaativan" huomiota, ja tuntuu että en kykene sitä sille antamaan ihan niin paljoa kun se haluaisi.

Vietän kissan kanssa aina suurimman osan päivästä, sillä olen työttömänä joten se ei ole kamalasti yksin. Yksin se kuitenkin pärjää, että ei tee poissa ollessani tuhoja tai muuta, joten ei ole eroahdistunut. Kotona ollessani se kuitenkin yrittää tehdä kaikkea millä saisi huomioni herätettyä (tuhoaa paikkoja: repii muovimattoa lattiasta, jalkalistasta maalia, repii hampailla kissanvessan edessä olevasta matosta palasia yms.), joten se selkeästi janoaa huomiota.

Se on ihanaa että kissa on sosiaalinen ja sylikissa, mutta välillä tuo on niin ärsyttävää että on pakko lähteä hetkeksi pois kotoa että voi hengähtää ja olla hetken rauhassa ilman että minulta jatkuvasti vaaditaan jotain. Kissalle olen ostanut paljon erilaisia leluja (myös aktivointileluja) sekä siltä löytyy iso raapimapuu. Leikitän myös kissaa säännöllisesti ja ulkoilemme valjaissa, joten virikkeitä ei ainakaan puutu.

Olisiko kenelläkään neuvoja tämän suhteen? Kissa on terve, eli syö, nukkuu ja leikkii normaalisti ja vaikuttaa muuten tyytyväiseltä.

1

1295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hei. Sinun on käynyt tuuri,kissasi haluaa olla kanssasi aina vain. Ehkä se haluaa että touhusta sen kanssa? Leikitys? Ulkoilu? Olet sen elämän tärkeä asia,sen mielestä sen arvoinen,että sen kannattaa sinua seurata teetpä mitä vain. Onnea molemmille. Sitten kun kissasi tulee vanhemmaksi,sinäkin iloitsee sen huomiosta. Ja joo täälläkin on kissa joka haluaa huomiota paljon. Olen siitä ihan otettu,kun huomasin nyt talven alla,miten se tykkää,kun olemme enemmän sisällä,leikimme palloradalla,linnunsulilla,jne. Kesällä se halusi ulkoilka paljon,tutustua maailmaan. Talvi me kyhnötetään enemmän sisällä,hän ei halua olla ulkona kylmässä kauan kerrallaan kun haluaa lämpöön.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      98
      6168
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      349
      5637
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      2673
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      107
      2098
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      107
      1798
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1744
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1623
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      180
      1287
    9. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1197
    10. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      33
      1058
    Aihe