Sosiaalityöntekijä ja TE palvelu virkailijan kanssa. Oliko niin että pyyhkii yli kuntouttavantyötoiminnan ja lukee tarkasti ennenkuin allekirjoittaa, eikö allekirjoitus ollut "pakko" työmarkkinatuen takia vai?
Taas aika aktivointisuunnitelman tekoon
Anonyymi
13<50
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
TE-akalle jotain puuhasteltavaa palkkansa eteen.
En minä mitää tee.
T:tupaanoinen betaalastmies
Etkä tekis sinäkään jos ei luottoa saa.
Psykiatrin ovat siitä mukavia ihmisiä että päästävät ihmisen eläkkeelle kun kauniisti pyytää. Muistakaa mainita että ilmainen työnteko ja auktoriteetit on teille punainen vaate.
Juu kuulemma viimeistään päässä naksahtaa ku joutuu pakkopalveluun näin moni sanonut.Suomalaisen luonteelle ei sovi pakotus ja halventaminen mikä näissä aktivoinneissa usein piilosasti tapahtuu.Yksin istut ja yrittävät saada suostumaan omaan ehdotettuun juttuun.Näin se menee.
Ymmärrän täysin, jos jollakulla napsahtaa. Se voimaton raivo, mitä tunnet, kun sinut esitellään vaikka jossain kunnan laitoksessa 'kuntoutettavana', se vie voimat. Kunpa oppisimme toimimaan yhdessä, me työttömät kiusatut. En pidä työttömien puoluetta hyvänä ideana, koska jokaisen tavoite tietysti on työllistää itsensä, ja sehän sotisi työttömien puolueen periaatteita vastaan, veisi siltä kannatuspohjaa.
Itse koin muutaman kerran, miten minua kohdeltiin, kun kävin paikallisella vanhainkodilla tapaamassa jotakuta. Kaikki olivat kohteliaita ja ystävällisiä. Kun sitten raahauduin sinne muka 'kuntoutettavana', henkilökunnan asenne muuttui täysin. Voisin kirjoittaa kohtauksia, joista se ilmenee. Itse asiassa olen jo kirjoittanut, julkaista vaan vielä pitäisi.
Voisimme kehitellä keskuudessamme esimerkiksi avustajarinkejä, jossa menemme toistemme tueksi noihin tilaisuuksiin (uhrin kutsumana tietysti vain) ja laadimme valituksia ja pidämme esillä väärinkäytöksiä. Moni tarvitsee apua valitusten ja kantelujen laatimiseen. Minä ainakin mielelläni tarjoutuisin auttamaan siinä. Asiantuntija-apua en pysty tarjoamaan, mutta voisin auttaa muokkaamaan valituksia selkeämmiksi.
Joo eläkkeelle pääviasta...en oo koskaan ollu työtön jne
Minulle soitti te-palvelun lehmä,joka sanoi sinun täytyy mennä kuntouttavaan työtoimintaan,koska olet ollut yli vuoden työttömänä.Minä sanoin,että etsin työtä,enkä mitään orjatyötä ja en allekirjoita mitään muuta kuin sellaisen paperin,jossa haen kunnon työtä kunnon palkalla.Jos kaikki tekisivät samoin,ei ihmisarvoa alentavia orjatöitä tarvitsisi tehdä kenenkään.
Missä asun näitä ei edes korona estä aktivointia te keskuksessa, olen ollut pari vuotta työttömänä, tietäis saako karenssia jos ei mene kuntouttavaan jos sellaista lakia ei ole,
on vain joku ehdotus
Suomi on maailman ainoa maa,jossa saa teettää orjatyötä valtiovallan hyväksymänä.
Ootko varma.
Onko missään näin tyhmää lakia no täällä on ja varmaan pysyykin kun vässykät eivät taistele vastaan.Suomessa on varmaan yli 600000 työtöntä osa piilotettu työkokeiluihin ja muihin palveluihin.
Jos pakottavat kuntouttavaan karenssilla, on siellä 1 päivän hakee masennuksen takia sairaslomaa?