Vaihdevuosi vatsa

Anonyymi

Hei,
vaihdevuosiin asti masu oli littana, nyt selkeä makkara.
Miten olette saaneet masun littanaksi, onko rasvaimu ainut vaihtoehto ?

6

954

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei sitä enää saa littanaksi. Ihmisen vartalo muuttuu iän myötä. Sille ei voi mitään.

      Selkärankakin lyhenee useita senttejä. Mittaa pituutesi, tuskin on enää sama kuin 30 vuotta sitten. Kun selkäranka lyhenee selkänikamien mennessä kasaan, masu menee makkaroille tai pullistuu. Ymmärrät varmaan.

      Vanhat ihmiset ovat eri näköisiä kuin nuoret, liikkuvatkin eri tavalla. Olet varmaan huomannut sen. Sama juttu se on jokaisella.

    • Anonyymi

      Sentit lähtee ja helposti.
      Syöt säännöllisesti tasaisin väliajoin normaalia terveellistä ruokaa, vähentää myös napostelun tarvetta.
      Karsit ylimääräiset rasvat ja sokerit pois.
      Vähintään kolme kertaa viikossa reipasta, hien pintaan nostavaa, kävelyä. Ja tärkein vähintään tunti. Rasva lähtee palamaan vasta pidempikestoisessa rasituksessa.
      Silloin myös unen laatu paranee, vältä siis turhaa valvomista.

      Pieniä asioita mutta tehoaa eikä maksa mitään. Rasva tulee kyllä takaisin, mikäli et tee pysyvää elämäntapa muutosta.

      • Anonyymi

        No olettekos jotenkin onnellisempia litteävatsaiset?Ei kait tuo nyt haittaa jos on vatsamakkaraa???Hyvätsykää naiset itsenne sellaisena kuin olette,syökää mitä haluatte,ja nauttikaa elämästä!


      • Anonyymi

        Tuskin lähtee helposti. Olennaisinta lienee pitää paino kurissa. Ei voi vaatia, että olisi koko elämänsä täysin timmi. Naisille tulee ylimääräisiä kiloja viimeistään vaihdevuosissa. Tärkeintä on hyväksyä muutokset kehossa ja pitää silti paino hallinnassa.


    • Anonyymi

      Sokeri, alko ja gluteeniviljat pois, reipasta kävelyä 3-5 km per päivä ja hormonikorvaushoito yhdessä pitää minun vatsani litteänä ja mielen hyvänä. Syön paljon myös tuoreita vihanneksia ja marjoja, lisäksi mm kanaa ja munia, kalaa ja joskus vähän punaista lihaa, hedelmiä 1-2 päivässä aamiaissmoothiessa proteiinijauhetta.

      Painoa lähti useampi kilo tällä reseptillä alle puolessa vuodessa ja on pysynytkin poissa, vaikka painon vähentäminen ei ollut suunnitelmissa. Mielikin pysyy hyvänä 😊

    • Anonyymi

      Mulla lähti hula vanteella, suosittelen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL

      Martina on kasvattanut fiksun tyttären.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      393
      998
    2. Muuttaisitko kaivattusi luokse

      heti asumaan? 🛒
      Ikävä
      102
      885
    3. Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta

      Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei
      Kansallinen Kokoomus
      288
      853
    4. Mitä kaivattusi

      pelkää? 👻
      Ikävä
      77
      738
    5. Mitä odotat kohtaamiselta?

      Niin, otsikossa kysymys.
      Ikävä
      82
      726
    6. Samassa kylässä asuu yks mies...

      Jota en voi sietää... yök!
      Ikävä
      71
      691
    7. Olet kuin minä

      Jännä huomata tämä kerta toisensa jälkeen eikö ❤️
      Ikävä
      50
      655
    8. Sanotaan se sitten tässä

      Rakastan sua mies varmaan.
      Ikävä
      37
      646
    9. Sinun silmiisi kun

      Katson niin ymmärrän sen. 👁️👁️👀
      Ikävä
      44
      617
    10. Mä olen tosi

      Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui
      Ikävä
      38
      609
    Aihe