Pienenähän minä olin hulluna Disneyn prinsessa-animaatioihin ja musiikkinumeroihin. Mutta mitä enemmän olen lukenut alkuperäisiä tarinoita ja yrittänyt ymmärtää niiden alkuperäisiä vaikutteita, sitä enemmän välttelen Disney-versioita.
Disneyllähän on taipumus muuntaa tarinoita alkuperäisistä melko paljonkin kun yrittävät myydä sitä lapsille. Jotkin niistä ovat kyllä liian hurjia lapsille joten ymmärrän kyllä sen puolen jotenkuten.
Siltikin minusta näyttää siltä että koko homman primmäisenä tarkoituksena on lähinnä kaupallinen, mahdollisimman tehokas rahantekokone. Disney pyrkii myymään mahdollisimman paljon leluja ja oheistuotteita yksinkertaisesti liimaamalla niiden kylkeen heidän animoitujen prinsessaversioidensa naamakuvia.
En juurikaan näe noissa tulkinnoissa paljonkaan intohimoa hahmojen ja niiden ympäristön ja aikakauden tutkimista kohtaan. Ja tytöt oppivat myöhemmin että nämä eivät olekaan niitä alkuperäisiä tarinoita niin kuin kasvoivat luulemaan.
Jostakin syystä Disney-prinsessat ovat alkaneet nyppimään minua
4
985
Vastaukset
Muutamia arvosteluvideoita:
Tuhkimo — Erot: https://youtu.be/K0ybrUf5iao
Pieni Merenneito — Erot: https://youtu.be/YjUh8oIyQuU
Kiinalainen analysoi Disneyn Mulania: https://youtu.be/N3QKq24e0HMItse pidän Disneyn prinsessoista, jopa vielä nyt aikuisena. Luovathan ne hieman stereotypista kuvaa naisesta ja siitä, että olisi aina oltava pitkätukkainen ja tosi naisellinen, jos ei koe olevansa tosi supernaisellinen, mutta ihminen voi olla välittämättä noista seikoista ja vain nauttia Disneyn luomista tarinoista. Itse diggailen esim. Arielia, Mulania, Belleä, Elsaa ja Annaa sekä Prinsessa ja sammakko -tarinan Tianaa.
Tosin ainakin nämä modernimmat Disneyn prinsessat Arielista tai ainakin Bellestä lähtien ovat hieman itsenäisempiä eivätkä koko ajan vain odota jotakuta saapuvaksi ja pelastamaan. Heissä yhdistyy hieman poikatyttöä ja naisellista/tyttömäistä tyyppiä, joka on minusta jees. Mutta jokainen nainen on naisena sellainen kuin itse haluaa ja jokainen tyttö tyttönä. Itseeni vain nämä Disneyn naishahmot, kaikki Disneyn naishahmothan eivät ole virallisia prinsessoja, esim. Megara (Hercules) ei ole virallinen prinsessa eivätkä nuo Elsa ja Annakaan taida olla mikäli muistan oikein. Virallisia Disneyn prinsessoja ovat Lumikki, Tuhkimo, Ruusunen, Ariel, Belle, Jasmine, Pocahontas, Mulan, Tähkäpää (Rapunzel), Tiana ja Merida (Urhea) ja Moana.
Itseeni vain nämä Disneyn naishahmot, esim. prinsessat iskevät.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?
Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos3875787Miten löydän sinut
Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit151742- 1101014
Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin
Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http20932Moraaliköyhä S-ryhmä
S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko95914- 56894
Asentajako putosi radiomastosta
https://www.is.fi/tampereen-seutu/art-2000011707236.html Ihminen on kuollut pudottuaan radiomastosta Tampereen Teiskoss46882Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla
Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?132882- 78861
- 41833
