Ostin tämän:
https://m.motonet.fi/fi/tuote/471245/Calearo-Universal-auton-lasiantenni-AMFM-40-dB-vahvistuksella
Miksi tuolla antennin päässä pitää olla tuollainen 10cm maadoitusjohto? Ikkunan juuressa ei ole helppoa maapaikkaa.
Voinko jatkaa sitä johtoa ja maadoittaa radion päässä? Jos voin, niin herää kysymys, että eikö se ole jo maadoitettu kertaalleen tuolla liittimellä radion kuoreen?
Autoantennin kytkentä
11
3496
Vastaukset
- Anonyymi
Tarvitseehan sen vahvistin maankin plussan lisäksi.
Saishan sen maan tietty antennikaapelin vaipan kautta mutta ei ole hyvä idea kuitenkaan...- Anonyymi
miksei ole hyvä idea? koska juuri antennijohtoa pitkin taloissa mastovahvistimille jännite (ja maa) tuodaan.
- Anonyymi
Löytyihän se asennusohje kaksinkerroin taitetun mainospahvin välistä. Selkeästi mainitaan että maadoitusta ei saa jatkaa. Eli kattoverhoilu oli purettava kun ei saanut tuoda abikojatkoksella anteennikaapelin rinnalla radiolle asti.
- Anonyymi
Eikös siinä ole sopivasti hollilla taustapeili. Eikös sen kiinnitysruuvit ole ihan metallissa kiinni?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Eikös siinä ole sopivasti hollilla taustapeili. Eikös sen kiinnitysruuvit ole ihan metallissa kiinni?
Taustapeili on tuulilasissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taustapeili on tuulilasissa.
Siihen sitten vaan Lasit on maadotettu uusissa autoissa. Ei 50-luvun Mosseissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Siihen sitten vaan Lasit on maadotettu uusissa autoissa. Ei 50-luvun Mosseissa.
Jos ei ole peilissä kiinnitysruuveja niin sitten vaan pikaliimalla kaapelikenkä kiinni.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Taustapeili on tuulilasissa.
Käy romiksella katsomassa millaisia kanttauksia pellissä on tuulilasin reunoilla. Sitten vaan poraa oikeaan kohtaan reiän ruuville kattoverhouksien läpi.
- Anonyymi
Nykyautot ovat valmistettu lähes muovista ja välillä on hankalaa löytää maa, yleismittari on silloin paras mittalaite, se että jossain on peltiä, ei tarkoita, että siinä on maa.
- Anonyymi
Kyllä kattorakenteet sentään on yhtä "puuta" muun rungon kanssa :)
- Anonyymi
Maadoitus on itse asiassa tuossa se kakkos-johto, jonka avulla saadaan muodostettua silmukka vahvistimen virralle.
Periaatteessa antennien kohdalla voitaisiin tehdä monopoliantenni, jolla on maa vain juuresta, mutta silloin sen pitäisi olla maataso eikä maadoituspiste. Eri tyyppiset antennit vaatii vähän erilaista menettelyä. Tuo maadoitus vaaditaan, koska signaali viedään antennilta johdossa ja johtoon ei voi saada jännitettä(joka on aina vertailupistettä vasten mitattu) ilman sitä. Monopoli-antennissa se on antennin juuri. Dipolissa antennin toinen haara, joka nostaa hieman vahvistusta, koska on päinvastaisessa vaiheessa.
Kuitenkin periaatteessa riittää, että maa-piste on "riittävän lähellä" antennin maadoituspistettä. Esim. monopoliantennin pituus on lambda/4 eli aallonpituuden neljännes. Dipolissa puolikas aallon pituus. Mikä on lyhyt? Lambda/8 on puolet tuosta monopolista - se vaikuttaa vielä signaaliin aika paljon, mutta lambda/16 pituinen johto alkaa olla jo lyhyt. Siispä 100MHz:lle aallonpituus on 3m, joten "lyhyt" johto on 3/16m = 0,18m = 18cm. Siispä ei juuri tuon yli kannata jatkaa johtoa. Toisekseen johdon jatkaminen aiheuttaa ylimääräisen katkoksen, mikä taas aiheuttaa heijastuksia antennissa eikä tämä ainakaan paranna kuuluvuutta. Sopivan mittaisella antennipätkällä kun voi saada vastakkaiseen vaiheeseen signaalin ja siitä seuraa yhteenlaskettuna signaalin kumoutuminen.
Vaiheistuksen kääntymistä voi kuitenkin hiukan auttaa yleensä jatkamalla sekä maa että signaalijohtoa. Se ei ole hyvä ratkaisu, koska signaali vaimenee eikä voi taata, miten antenni siihen reagoi - luultavasti kuitenkaan ei haittaa. 100MHz kohdalla homma ei vielä ole kovin hankalaa, koska muutaman sentin virheet annetaan vielä anteeksi johtojen pituudessa. Toisin on 2.4 gigahertsin wifi:n kanssa, jossa milleillä on väliä.
Sanoisin, että tuosta antennista ei ole mitään hyötyä, koska dipolin vahvistus on siinä reilun 2dB ja antennijohtoa on reilu metri - vahvistus ei ole ongelma vaan radioaaltojen häipyminen. Tähän voisi auttaa paremminkin kaksi antennia, toinen etulasissa ja toinen muualla kohdin autoa, jolloin signaalia tulisi ainakin jostakin, jos auto on tarpeeksi pitkä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua
Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä992055Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa
Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.2881866Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3251688Martina lähdössä Ibizalle
Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.2041555- 311177
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht901134Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em941103- 511047
Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg
parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤651042- 581028