On jäänyt ylimääräiseksi 2,5" pata-levyjä vaihdossa isompiin ja SSD-levyihin.
https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https://tse1.mm.bing.net/th?id=OIP.xXcg4KxM2OlO9yNr3ERsZgHaHa&pid=Api&f=1
Haluaisin nämä levyt käyttöön.
Löysin kovan etsimisen jälkeen vahingossa kuvastosta liitännän USB-porttiin tätä varten
https://www.partco.fi/fi/tietokonetarvikkeet/vaeylaet/usb/usb-lisaelaitteet/17294-dk-usb-ata-4.html
mutta siinä on lisäys
Huom! kiintolevy tms. tarvitsee vielä oman käyttösähkönsä.
Miten käyttösähkö on mahdollista rakentaa tällaiseen irto pata-levyyn?
Tai onko jollakulla tiedossa muu ratkaisu liitännän tekemiseen?
https://external-content.duckduckgo.com/iu/?u=https://tse1.mm.bing.net/th?id=OIP.xXcg4KxM2OlO9yNr3ERsZgHaHa&pid=Api&f=1
Haluaisin nämä levyt käyttöön.
Löysin kovan etsimisen jälkeen vahingossa kuvastosta liitännän USB-porttiin tätä varten
https://www.partco.fi/fi/tietokonetarvikkeet/vaeylaet/usb/usb-lisaelaitteet/17294-dk-usb-ata-4.html
mutta siinä on lisäys
Huom! kiintolevy tms. tarvitsee vielä oman käyttösähkönsä.
Miten käyttösähkö on mahdollista rakentaa tällaiseen irto pata-levyyn?
Tai onko jollakulla tiedossa muu ratkaisu liitännän tekemiseen?
Vastaukset 33
Vanhimmat
Suoraan en osaa vastata, mutta varmasti tuollainen löytyy, Itselläni on tuollainen adapteri isolle 3,5 levylle omalla virransyötöllä. Tosin iso levy tarvitsee oman virransyötön muutoinkin, USB ei pysty antamaan tarpeeksi virtaa. Ilmeisesti pieni PATA on myös tehosyöppö.
Minulla on 2,5" SATA-irtolevyjä varten adapteri, joka toimii mainiosti itsessään Usb-liitännästä saatavalla virralla.
https://www.muistikauppa.fi/tuote/sandberg-usb-3-0-to-sata-link/
Tällaista vastaavaa pata-levylle etsin. Hakukoneeni DuckDuck ei löydä Suomesta.
- aloittaja -
Multitronicista löytyy
HDD/SSD docking station, USB 3.1 Gen 2, USB-C, 10 Gbps, black
Näyttäisi olevan SATA-levylle?
https://www.multitronic.fi/fi/products/2205113
https://www.deltaco.fi/tuoteryhmät/tallennus-ja-media/kiintolevyn-telakointi/K308C
- aloittaja -
HDD/SSD docking station, USB 3.1 Gen 2, USB-C, 10 Gbps, black
Näyttäisi olevan lukutaito kadoksissa,
Windowskoneeni turahtelee.
Windowsin heikko koodi on tietoturvaongelma!
Siellä missä windows, on aina myös ongelma
Kaupasta saa toimivia parilla kypällä!
Taitaa turahtelu kuulua peräpäästäsi...
Ainakin Motonetistä saa USB3 IDE/SATA-adapterin, johon käy 2,5"- ja 3,5"-levyt. Mukana tulee virtalähde. Hinta noin 35 euroa. Sopii lähinnä satunnaiskäyttöön, koska adapterissa ei tule mukana mitään koteloa.
Verkkokaupassa saatavuus nolla. Jossain Joensuussa löytyy.
Kiitos hyvästä vinkistä
https://www.motonet.fi/fi/tuote/9500469/Kiintolevy-adapteri-IDE--SATA
Valmistajan tuotekoodilla HDADIS100BK näyttäisi löytyvän muitakin myyjiä, esim https://www.satshop.fi/nedis-usb-3-0-adapter-for-sata-ide-2-5-3-5-hdd.html tosin saapuu heille varastoon vasta loppukuusta. Nediksen omalla sivulla saattaa olla per heti, mutta hinta on muutaman euron kalliimpi.
Tuo näyttää hyvältä. Kyllä tuon kolmisen viikkoa jaksaa odottaa. Välikaapeli näköjään täytyy hankkia erikseen ja ehkä 2,5" ei tarvitse voimanlähdettä erikseen.
Kiitos hyvästä vinkistä
- aloittaja -
Motonetin versiossa tuli joku metrin pituinen USB3-piuha mukana. En ole 2,5" levyjä siinä koskaan käyttänyt, mutta 3,5" IDE- ja SATA-levyjä kyllä. Ainakin ne tarvitsevat 12 voltin jännitettä avuksi.
Satshopin vastaava laite on ilmeisesti riisuttuna muuntajasta ja välijohdosta. Ainakaan yhdestäkään kuvasta ( erinomaiset kuvat muuten ) tai selityksestä ei käy ilmi ovatko mukana.
Pikku vinkki verkkokauppaa käyville minkä nyt taas huomasin selatessa, että olisi tärkeä verkkosivun ylläpitäjän ja tavarantilaajan toimia yhdessä niin, että sivulla näkyisi ( sen lisäksi, että on loppu ) koska on arvioitu tulevan lisää seuraavan kerran.
Esim. nyt jää helposti Motonet kokonaan pois ostokuviosta, kun Satshopilla on ilmoitus 3 viikon päästä saatavasta ( ja pääsi kirjanmerkkeihin kalenteriin ). Vaikka tosielämässä saattaa Motonetissä olla jo perjantaina tavara hyllyssä ja kauppa on menetetty.
Varmasti tuohon voi joku kehittää automatiikan, joka vertaa tilaus-/tilausvahvistuslistan ja tilaajan tekemän saapumisarviopvm:n ja automaattisesti lisää tiedon verkkosivulle ettei sitä käsin tarvitse tehdä. Joissakin taloissa tuo toimiikin.
Uskoisin ohjelman maksavan hyvin nopeasti itsensä takaisin.
VINK-VINK Motonet........ ja muut.
Siis aloittaja kirjoitti ylläolevan.....
Suunnilleen samat kuvat näyttää olevan kuin Motonetissäkin. Eli piuhat ja muuntaja on mukana. https://www.satshop.fi/pub/media/catalog/product/h/d/hdadis100bk-7.jpg
Katos faan. Tuo nuoli kuvaan on selaimessani älyttömän heikkona. Piti nokka työntää melkein kiinni näyttöön. Uudet lasitkin on pitkään ollut tarpeessa.
- aloittaja -
Onko tämän yrityksen peruja https://fin.afterdawn.com/uutiset/artikkeli.cfm/2011/08/12/elektroni_fi_joutunut_poliisitutkintaan
ja tuo sat shopin saatavuusaikataulu ei pidä. odotettu on viikkotolkulla ja yhteydenottoja useita.
Minä romutin PATA paahtimet noin lähes 20 vuotta sitten. Tarvitset adapterin, mutta samalla hinnalla saat SATA levyn jossa on luokkaa N000 x suurempi kapasiteetti ja on paljon nopempi ja luotettavamsi.
Tarkoitus on hyödyntää pinoa Pata-levyjä, ei hankkia lisää kapasiteettia.
"Tarkoitus on hyödyntää pinoa Pata-levyjä, ei hankkia lisää kapasiteettia"
Eiko pinossa PATA-levyjä ole yhtään kapasiteettiä?
Jos hankit adapterin kaapelin hinnalla yhden edullisen USB HDD:n niin saat hyödynnettyä rahasi nopeampaan ja valtavasti suurempaan kapasitettiin.
Verkkiksessä on halvin USB3-levy 75 euroa. Adapterin saa puoleen hintaan, ja lisäksi voi hyödyntää vanhoja levyjä.
Ja sitten minulla olisi pino toimettomia Pata-levyjä edelleen....
Ei kiitos.
- aloittaja -
Tällä onnistuu SATA ja PATA/IDE levyjen liittäminen USB-väylään. Mukana on PATA/IDE levyjen tarvitseman lisävirtajohto.
https://www.verkkokauppa.com/fi/product/31401/fvgck/DeLOCK-USB-3-0-adapteri-IDE-ja-SATA-levyille
Kumma kyllä, tuo näköjään ei toimi XP:ssä. Tarvitsisin myös siihen sopivan.
Kiitos hyvästä vinkistä.
Tuo XP:ssä toimimattomuus kait koskee tuota oheisohjelmaa. Kommenttien perusteella käytetty myös XP:ssä ja Linuxissa.
- aloittaja -
Enpä huomannut että kyseessä oli 2.5" PATA/IDE levyt - nuo eivät tarvitse erillistä virtajohtoa vaan virta tulee sen data-liittimen mukana.
Vain 3.5" kokoiset PATA/IDE levyt käyttävät erillistä virtajohtoa data-liittimen lisäksi.
On olemassa telakoita, Minullakin on, joihin levy tökätään pystyyn. Helppo vaihtaa toiseen levyyn.
Niissä on yleensä mahdollisuus käyttää pineniä ja suuria levyjä samassa telakassa.
Noi pata liitännäiset vain alkaa olla harvinaisia.
On mutta Windowskoneeni turahtelee.
Windowsin heikko koodi on tietoturvaongelma!
Siellä missä windows, on aina myös ongelma
USB - Patajätkälevykö
eikös see oon hoooo moooo
Linuxin heikko koodi on tietoturvaongelma!
Siellä missä linux, on aina myös ongelma
Sinne tuo Microsoft on tunkenut itseään jo vuosia ja pistänyt ostamansa vanhat ohjelmat roskiin.