Koronatilanne on hyvin vakava. Uusia

Anonyymi

tapauksia on tullut juuri meidän ikäistemme keskuuteen. Oletteko varmoja ettei meidän ikäluokka voisi kuolla Covid-19 sairauteen. Mulla on tuttuja Amerikoissa, Japanissa ja olen käynyt Saksassa. Ulkomaiset lääkärit mm tuo yksi tuttavani Japanista on tavannut paljon nuoria, joille on tullut pahanlaatuisena tää tauti. Kolmetoista nuorta on ollut hänen sairaalassaan tehohoidossa. Kertoi myös niin ne jälkioireet ovat hankalia. Hengenahdistusta, sydämensykettä ( korkeaa pulssia ) , lihaskipuja ja lihasheikkoutta. Joillekin jopa alle 25 ikäisille om jäänyt krooninen voimattomuus.
Maailmalla on kuolemantapauksia alle 40 ikäisillä. Ei ihan muutamaa, useita.
Huolettaa eniten nämä meidän kouluikäiset lapset. Nyt kun ei oo etäopetusta, niin koko ajan saa olla peloissaan, milloin tuo 10 vee saa taudin.
Kertokaa kokemuksia.

2

128

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Sitä saa mitä tilaa :(

    • Anonyymi

      Tietenkin voi kuolla. Nuorimmat ovat olleet ihan lapsia. Tuo virus on pelaisi venäläistä rulettia. Ei tiedä miten milloinkin käy. Toiset sairastuvat lievästi ja toiset kuolevat.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Työeläkeloisinta Suomen suurin talousongelma

      Työeläkeloisinta maksaa vuodessa lähes 40 miljardia euroa, josta reilut 28 miljardia on pois palkansaajien ostovoimasta.
      Maailman menoa
      294
      2983
    2. Veroaste on Suomessa viitisen prosenttiyksikköä liian matala

      Veropohjaa on rapautettu käytännössä koko kulunut vuosituhat, jonka vuoksi valtion menoja on jouduttu rahoittamaan velka
      Maailman menoa
      61
      2343
    3. Israel euroviisujen 2.

      Israel sai taas eniten yleisöääniä. Suomesta täydet 12 pistettä, poliittinen ”ammattiraati” antoi 0 pistettä. Hyvä Is
      Uskonnot ja uskomukset
      348
      2017
    4. Persujen puoluekokous 2026

      Missä ja Milloin pidetään ?
      Maailman menoa
      118
      1784
    5. Euroviisut ei enää niin musiikkikilpailu?

      Kappaleiden taso ei enää ole mikä sijoituksen ratkaisee.Eikö kukaan ihmettele että Israel pärjää lähes joka vuosi kisois
      Maailman menoa
      126
      1719
    6. Mun mielestäni on tosi loukkaavaa

      Nainen, että luulet palatan typeriä, sekavia ja ilkeitä viestejä mun kirjoittamiksi. Mä en ole katkera, epätoivoinen, ra
      Ikävä
      212
      1385
    7. Tiedän satavarmasti ettet tule koskaan

      Uskaltamaan mitään. Ei me tulla edes näkemään koskaan.
      Ikävä
      66
      1337
    8. Mikä kaivatussasi

      Viehättää ulkoisesti ja mikä sisäisesti?
      Ikävä
      65
      1337
    9. Mikä se viehättävin

      Asia on kaivatussasi?
      Ikävä
      68
      1263
    10. Rakas nainen ymmärsin

      Että minun pitää pitää kiinni sinusta. Haluan, että sä olet onnellinen. Olet mulle se oikea ja mä sulle. Rakastan Sua yl
      Ikävä
      78
      1223
    Aihe