Miten asia etenee jos on tyytymätön syyttäjän virheellisiin väittämiin sakkoasiassa ja haluaa asian uudelleen ratkaistavaksi.
Vastaukset 2
- Anonyymi
On vähän vaikea vastata, kun ei tiedä mitä on tapahtunut ja mistä on kyse ? Olet ainakin saanut poliisilta sakon eli virallisesti rangaistusvaatimuksen, mitä olet vastustanut määräaikaan mennessä.
Kysymyksestäsi ei käy selville oletko ollut eri mieltä poliisin ja syyttäjän kanssa rangaistusmääräyksen rahamäärästä, vai kiistät kokonaan syyllisyytesi, vai onko syyttäjä ollut poliisin kanssa eri mieltä ja tehnyt uudelleen arvioinnin ja määrännyt ankaramman seuraamuksen.
Ylemmällä syyttäjällä on aina oikeus ottaa asia uudelleen ratkaistavaksi. Ylin syyttäjä Suomessa on valtakunnansyyttäjä.
Sen jälkeen, kun vastustus vaatimus saapuu syyttäjälle sille määrätään käsittelypäivä
käräjäoikeudessa, joka ratkaisee asian.- Anonyymi
Vai, onko kyse siitä, ettet ole antanut poliisille suostumustasi sakkomenettelyyn ja nyt asia on syyttäjällä ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Haluatko että unohdan sinut kokonaan
Siihen suuntaan ollaan menossa, nyt jo. Ja ehkä parempi näin, niin ei kulu energiaa hukkaan mahdottomuuteen. Ja vaikka j811233- 42824
Haapaveden upea kurvikuningatar
No nyt on kyllä mahtava uutinen että Haapaveden rohkea ja toimelias nainen ja yrittäjä on päässyt finaaliin kurvikuninga72719Pisa-tulokset.....
Tuoreen tutkimuksen mukaan suomalaisten osaaminen on edelleen OECD-maiden keskitasoa parempaa. Kantaväestön oppilaiden240717Meinasi nainen mennä pasmat sekaisin
Rupesin vapisemaan, kun huomasin sinut. Mutta sain sentään juuri ja juuri koottua itseni, etten ihan häpäissyt itseäni.35591- 46575
Uskaltaisitko ihana nuorempi nainen lähettää
WhatsApp -viestiä, jos sulla on mun numero. Olisin ihan haltioitunut... Tykkään ja kaipaan ❤️❤️77560- 37512
- 24505
- 26482