Lohko/lokilämmitin viime parilla kerralla on polttanut sulakkeet. Muuten pitäs ko. lämmitin toimia.

Anonyymi

Lohko/lokilämmitin viime parilla kerralla on polttanut sulakkeet. Muuten pitäs ko. lämmitin toimia.
Osaatko sanoa, että olisko vaikee tehtävä tee-se-itse-mekaanikolle, jos korjais tämän vian tai vaihtais lokilämmittimen? Vai kannattaisko huollattaa ammattimiehellä?

5

1852

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Useimmiten vika on kaapelissa joka on osittain poikki, tutki se ensin. Laita lämmitys päälle ja heiluttele ja vääntele kaapelia, tai mittaa yleismittarilla samalla tapaan vääntelemällä kaapelia.

    • Anonyymi

      Minulla heti uutena lämmitin poltti jopa talon sähkökeskuksesta parkkialueen pääsyötön sulakkeen. Syy löytyi heti, lämmittimen liitäntäkaapeli nojasi pakosarjaan ja metallisen suojaputken sisällä kaapeli oli sulanut ja mennyt oikosulkuun.

      Vika voi siis olla joko lämmittimen kaapelissa tai liitosjohdossa. Liitosjohdon vian voi löytää siten että kokeilee lämmitintä toisella kaapelilla, että palaako sulake vielä. Jos palaa niin sitten meneekin remonttihommiksi ja jos käy tuuri niin pääsee lämmittimen kaapelin uusinnalla, mutta itse lämmittimenkin vastus on voinut vioittua ja polttaa siis sulakkeen.

    • Anonyymi

      Terve.
      Onko tämä sähkölaite ja tällöin jos Lohko/lokilämmitin ei toimi, niin viat on seuraavia
      - Sulake palanut
      - Kytkin tai rele viallinen
      - Sähköjohto irti, katki tai löysällä.
      - Kosketushäiriö (korroosio)
      - Itse laite (tai sen anturi) viallinen
      [VW Golf & Vento 1992 - 1996 Korjausopas, 0: 16]

    • Anonyymi

      Sellasta vielä, että täältä[https://www.autodoc.fi/varaosat/vw/vento/vento-1h2/1886-1-8] ei löydy mitään hakusanoilla loki/lohkolämmitin. Osaisitko sanoa, että myydäänkö autodoc:ssa lohkolämmitintä vai onko tämä väärä nimi ko. auton osalle ja jos kyllä, niin mikä tämän auton osan virallinen nimi on?

      • Anonyymi

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kysymys muille miehille

      Onko teille varattu nainen ongelma? Mikään muu naisessa ei töki kun se että hän on varattu. Kamppailen houkutuksen kanss
      Ikävä
      84
      5900
    2. Kohta katson sun kuvaasi

      ja päästän ajatukseni liitämään. Jo kuvasi näkeminen rauhoittaa, ja pistää hyrräämään vähän muutakin. Ihanan kaunista sa
      Ikävä
      24
      3527
    3. VOI TÄTÄ ILON

      JA ONNEN PÄIVÄÄ 😂
      Tuusniemi
      159
      2049
    4. Ahneus iski Fazeriin, suklaalevy kutistuu 180 grammaan

      Kun mikään ei riitä. Shrinkflaatio. Mitä isot (Marabou) edellä, sitä pienet (Fazer) perässä. Pienikin voi siis olla a
      Maailman menoa
      228
      1977
    5. Jos kaivattusi on perääntynyt lähestyessäsi

      jossain tilanteessa, ymmärrätkö miksi hän saattoi tehdä sen?
      Ikävä
      174
      1741
    6. Martinan bisnekset rajusti tappiolla

      Seiska 28.7: nousukiito katkesi, yritykset C-luokkaa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      282
      1485
    7. Voiko olla, onko se tosiaan niin että

      Kumpikin rakastetaan toisiamme. Nyt pitää sukeltaa pakastimeen ❤️🥵
      Ikävä
      57
      1021
    8. Tiedätkö mitä kaivattusi harrastaa?

      Minä en tiedä.
      Ikävä
      67
      1011
    9. Metsa Man Extra kanava toimii hyvin

      ja sieltä voipi kahta vanhoja vitejoita pahimpaan puutteeseen. Peukalot ylös.
      Tuusniemi
      21
      990
    10. Mitkä yleiset huonot tavat ihmisillä ärsyttävät sinua ?

      Aloitukseen saa vapaasti purkaa tuntojaan. Itseäni hiukan kiusaa, kun saman talon asukkaat eivät vastaa tervehdykseen.
      80 plus
      109
      927
    Aihe