VL lähivirkistysalue

Onko kukaan pystynyt kieltäytymään VL merkinnästä tontillaan ? Kaavoittaja voi viedä ranta-alueen tontistasi kaavoittamalla sen VL alueeksi. Sosialisoida ja raiskata hienon tonttisi !
85288
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Niin, mutta onhan tuo ihan perusteltua kaupunkialueella. Jossain maaseudulla asian voisi kyseenalaistaa, mutta siellä ei ole tontteja.

Äänestä
  • Mietippä asiaa tontin omistajan kannalta.! Jollet omista mitään niin kantahan on selvä. Kaavoittajan työtä helpoittaa jos on punainen ajatusmaailma.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Mietippä asiaa tontin omistajan kannalta.! Jollet omista mitään niin kantahan on selvä. Kaavoittajan työtä helpoittaa jos on punainen ajatusmaailma.

    No minä omistan vl -alueita, metsäalueita ja erilaisia rakennuspaikkoja. Olen kirjoittanut tuon 18:51 laitetun tekstin eikä minulla ole yhtään punainen ajatusmaailma. Ota sinäkin selvää asioista ennenkuin vaahtoat!

    Äänestä

"Onko kukaan pystynyt kieltäytymään VL merkinnästä tontillaan ?"

* Yleensä ei, mutta jos löytyy jokin laillinen peruste tai este niin sellaisia on saattanut olla. Asia on kuitenkin niin että kunnalla on kaavoitusmonopoli, -myös yksityisten maiden suhteen. Se tarkoittaa että maanomistajalla ei ole mitään asemaa jolla hän voisi yksiselitteisesti "kieltäytyä" ylipäätään mistään kaavamerkinnöistä jos kunta niitä perustellusti alueelle kaavalla osoittaa.


"Kaavoittaja voi viedä ranta-alueen tontistasi kaavoittamalla sen VL alueeksi."

* Kaavoittaja (eli kunta) ei voi "viedä" tontistasi yhtään mitään kaavoittamalla! Tämä väite on pelkkää paskanjauhantaa joka perustuu puhteeseen tietämätttömyyteen. Kaava ei muuta maanomistusta koskaan itsenään vaan maanomistuksen muuttamiseen vaaditaan AINA joko vapaaehtoinen kauppa/muu luovutus tai lunastustoimitus. Kunnalla ja valtiolla on lain suoma lunastusmahdollisuus tietyissä tapauksissa, -ei siis mielivaltaisesti tai rajattomasti. Kunnan pitää kyetä osoittamaan että lunastusta tarvitaan välttämättä yleisen hyödyn kuten yhdyskuntarakenteen kehittäminen, virkistysalueiden varaaminen tms., muutoin asia on kaadettavissa hallinto-oikeudessa.

Muutenkin yritä pysyä vähän tolkussa näistä käsitteistä mitä ne tarkoittavat: VL- merkintä ei KOSKAAN voi kaavassa olla osa "tonttia"! Tontti on ainoastaan se alue joka kaavassa on määrätty tontiksi. VL -alue voi kuulua samalle maanomistajalle, jopa saman tilaan, mutta ei koskaan ole osa "tonttia". Omistamasi alue ei siis ole kokonaan tontti, vaan se on kertomasi perusteella tila. Tilaan eli yhteen maanomistusyksikköön voi kuulua sekä rakennuspaikkaa (ei kuitenkaan tonttia), että VL -aluetta.

Ainoastaan kaupunkikeskustoissa ja tiheään asutuisssa taajamissa on tontteja. Harvaan asutummilla paikoilla kuten maalaiskylien keskusteoissa ja haja-alueella kaavoihin merkityt AO/RA/AM -paikat ovat rakennuspaikkoja -eivät tontteja vaikka kaavassa onkin sama merkintä. Se että niistäkin yleeensä puhutaan "tontteina" -perustuu tietämättömyyteen ja aiheuttaa paljon turhaa sekaannusta.

Jos maillesi tulee rantaan VL -merkintä, se ei estä sinua käyttämästä rantaasi kuten ennekin. Ainostaan rakentaminen vL -alueelle estyy. Siinäkin voi olla poikkeuksia, joskus kaavamääräykset sallivat VL -alueille esim. rantoihin kuitenkin laitureita, grillikatoksia tms.

Sen sijaan että rähjäät hyödyttömästi netissä asiasta, vinkkaisin sulle neuvon että mene juttelemaan kuntaan kaavoittajan kanssa ja yritä neuvotella että saisitko siihen omalle VL -alueellesi kuitenkin salltittua esim. jotain grillikatosta tms. JOllei kunnalla ole suunnitteilla mitään alueeseen kohdistuvaa lunasustarvetta vaikkapa jonkun rantapolun takia niin ei tuo mitään mahdotonta ole. Asiallisella asenteella saa kaavoittajankin kanssa paljon mukavammin jutut luistamaan kuin rähjäämisellä ja tietonpuutteeseen perustuvalla möykällä. Toivottavasti juttusi onnistuu!

nimim. joskus työkseen kaavoja laatinut

Äänestä
  • Muuten asiallinen kirjoitus, mutta tontteja on vain asemakaava-alueilla, muualla vain tiloja. Tosin oikeusvaikutteinen yleiskaava vastaa usein samaa, kuin ei sitovan tonttijaon asemekaavaa.

    Kerrataanko, heikoin ensin:

    1. Maakuntakaava
    2. Yleiskaava / osayleiskaava
    3. Oikeusvaikutteinen yleiskaava / osayleiskaava
    4. Asemakaava
    5. Asemakaava sitovalla tonttijaolla

    Tästä seuraa se, että vuonna 1940 laadittu asemakaava on aina voimakkampi kuin vuonna 2020 laadittu yleiskaava. Kaavoitus etenee heikoimmuusjärjestyksessä, eli voimassa oleva on aina uutta heikompi.

    Äänestä

  • Anonyymi kirjoitti:

    Muuten asiallinen kirjoitus, mutta tontteja on vain asemakaava-alueilla, muualla vain tiloja. Tosin oikeusvaikutteinen yleiskaava vastaa usein samaa, kuin ei sitovan tonttijaon asemekaavaa.

    Kerrataanko, heikoin ensin:

    1. Maakuntakaava
    2. Yleiskaava / osayleiskaava
    3. Oikeusvaikutteinen yleiskaava / osayleiskaava
    4. Asemakaava
    5. Asemakaava sitovalla tonttijaolla

    Tästä seuraa se, että vuonna 1940 laadittu asemakaava on aina voimakkampi kuin vuonna 2020 laadittu yleiskaava. Kaavoitus etenee heikoimmuusjärjestyksessä, eli voimassa oleva on aina uutta heikompi.

    " Kaavoitus etenee heikoimmuusjärjestyksessä, eli voimassa oleva on aina uutta heikompi", ei vaan vahvempi! Anteeksi typo!

    Äänestä

  • Kiitos hyvästä kirjoituksesta. Kaksi kysymystä siihen liittyen: 1) Jos asemakaava-alueella sijaitsevalla yksityisomisteisella tontilla on VL-merkintä (osa tonttia), niin onko muilla lupa käyttää aluetta? Esim. voivatko he tulla poimimaan sieltä vadelmia vadelmapensaasta? 2) Onko meillä tontinomistajina lupa aidata alue esim. tuija-aidalla?

    Äänestä

Onko minulla oikeutta pitää omistamallallani (VL merkinnän alaisella) "tontilla" asuntovaunua esim. kesän aikana? Voikohan kaivaa levikettä/parkkipaikkaa sille?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anonyymi kirjoitti:

Onko kukaan pystynyt kieltäytymään VL merkinnästä tontillaan ? Kaavoittaja voi viedä ranta-alueen tontistasi kaavoittamalla sen VL alueeksi. Sosialisoida ja raiskata hienon tonttisi !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu