Summaryx Oy:lle maksettiin kesällä noin 75000 euroa.

Anonyymi

Näin maskiselvityksen tekijä laskutti ministeriötä

KASPERI SUMMANEN | 09.10.2020 | 12:17- päivitetty 09.10.2020 | 14:16

Summaryx Oy:lle maksettiin kesällä noin 75000 euroa.

Sosiaali- ja terveysministeriön (STM) tilauksesta selvityksen maskien käytöstä koronavirusepidemiassa laati Summaryx Oy. Yhtiölle maksettiin ministeriöstä kesä- ja heinäkuun aikana yhteensä 74 774 euroa.

STM:n hankintatietojen mukaan yhtiön laskuja on tältä vuodelta tähän mennessä kaikkiaan kolme kappaletta. Niistä ensimmäinen on suuruudeltaan 9 900 euroa ja se on päivätty kesäkuun 18. päivälle. Kaksi muuta laskua on molemmat päivätty heinäkuun ensimmäiselle päivälle. Ne ovat suuruudeltaan 44 999 euroa ja 19 875 euroa. Iltalehti kertoi myöhemmin perjantaina, että itse maskiselvityksestä Summaryx Oy olisi laskuttanut 24 645 euroa.

STM:lle toukokuun lopussa valmistunut selvitys herätti tuolloin runsaasti keskustelua. Täältä löytyvässä raportissa todetaan muun muassa, että maskien käytön vaikutus hengitystieinfektioiden leviämiseen väestössä on vähäinen.

Selvityksen perusteella kasvosuojus voi jossain määrin ehkäistä käyttäjää levittämästä virusta, mutta ei tarjoa käyttäjälleen suojaa tartunnalta. Selvityksessä todetaan lisäksi, että suojuksen käyttöön liittyy myös riskejä. Väärän käytön sanotaan aiheuttavan kohonneen riskin tartuntojen leviämiselle.

Arvostelijoiden mukaan selvitys oli ristiriidassa kansainvälisen tutkimustiedon kanssa.

Selvitystä ja aiempia maskipuheita on jälleen ihmetelty, kun viranomaiset ja päättäjät ovat siirtyneet suosittelemaan laajasti maskien käyttöä. Keskustelussa on esitetty myös väitteitä keväisestä harhaanjohtamisesta maskien suhteen.


https://www.verkkouutiset.fi/nain-maskiselvityksen-tekija-laskutti-ministeriota/#439b70a4

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maskiselvityksen tekijälle keväällä. tuollainen määrä rahaa!

      Ollaanpa anteliaita!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Persujen Anna Koskela kaahasi 172 km/h

      Kuvasi samalla myös videota, jonka sitten myöhemmin poisti. Jotenkin tuntuu persuilta lähtevän nyt kaikki lapasesta, va
      Maailman menoa
      54
      6898
    2. Koska Minja Koskela ja Sofia Virta kääntyy islamiin?

      Sekä vihreät että vasurit selvästi pitävät islamista ja muslimeista, varsinkin naiset, joten voidaan olettaaa että nuo k
      Maailman menoa
      56
      5492
    3. Ratkaisujen tarjoamisen sijaan SDP on keskittynyt levittämään väärää tietoa

      Kokoomuksen kansanedustaja Martin Paasi on turhautunut eduskunnassa käytävään salikeskusteluun. Hän kertoo, miksi. – Ko
      Maailman menoa
      99
      5331
    4. Sofia Virran pahoinpitelyä puolustetaan netissä

      HS soitti Virran pahoinpitelyä puolustaneille https://www.hs.fi/politiikka/art-2000011516353.html
      Maailman menoa
      63
      5326
    5. Miksi media ei ole tutkinut Li Anderssonin antifa-yhteyksiä

      Antifa on väkivaltainen äärivasemmistolainen terrori-järjestö, joka USA:ssa on nyt kielletty. Andersson itse on äärivas
      Maailman menoa
      99
      4924
    6. Sebu Tynkkynen vaatii Ulkopoliittisen instituutin rahoituksen leikkaamista

      kun UPI:n tutkija kritisoi Tynkkystä, Mikä Trump tuo Tynkkynen oikein luulee olevansa? https://www.iltalehti.fi/politi
      Maailman menoa
      19
      4907
    7. Juuri nyt! Parturi bongattu Sannan seurassa!

      🌐 Breking News 📢 🗞️ 🆕 Kaksikko bongattu Suomen Helsingin Töölöstä. Kyllä. Sieltä samasta Töölöstä, josta kuppakin
      Maailman menoa
      8
      4750
    8. Keskisarja kiihotti persuja kansanryhmää vastaan

      Rikoksen vakavuutta lisää se, että Keskisarja toimii eduskuntapuolueen puheenjohtajana, jonka puheilla on enemmän painoa
      Maailman menoa
      77
      4563
    9. Mercedes-Benzille riitti Suomen äärioikeistohallitus

      Tästä jo pari vuotta sitten varoiteltiin, että kaikki ulkomaalaiset investoijat poistuvat fasistipersujen myötä tukemast
      Maailman menoa
      70
      4145
    10. Kolmepäiväinen työviikko on kulman takana

      Zoomin toimitusjohtajan mukaan tekoäly alkaa olla monissa työtehtävissä niin tehokas, että ihmiset voivat pudottaa työpä
      Maailman menoa
      24
      4137
    Aihe