Summaryx Oy:lle maksettiin kesällä noin 75000 euroa.

Anonyymi

Näin maskiselvityksen tekijä laskutti ministeriötä

KASPERI SUMMANEN | 09.10.2020 | 12:17- päivitetty 09.10.2020 | 14:16

Summaryx Oy:lle maksettiin kesällä noin 75000 euroa.

Sosiaali- ja terveysministeriön (STM) tilauksesta selvityksen maskien käytöstä koronavirusepidemiassa laati Summaryx Oy. Yhtiölle maksettiin ministeriöstä kesä- ja heinäkuun aikana yhteensä 74 774 euroa.

STM:n hankintatietojen mukaan yhtiön laskuja on tältä vuodelta tähän mennessä kaikkiaan kolme kappaletta. Niistä ensimmäinen on suuruudeltaan 9 900 euroa ja se on päivätty kesäkuun 18. päivälle. Kaksi muuta laskua on molemmat päivätty heinäkuun ensimmäiselle päivälle. Ne ovat suuruudeltaan 44 999 euroa ja 19 875 euroa. Iltalehti kertoi myöhemmin perjantaina, että itse maskiselvityksestä Summaryx Oy olisi laskuttanut 24 645 euroa.

STM:lle toukokuun lopussa valmistunut selvitys herätti tuolloin runsaasti keskustelua. Täältä löytyvässä raportissa todetaan muun muassa, että maskien käytön vaikutus hengitystieinfektioiden leviämiseen väestössä on vähäinen.

Selvityksen perusteella kasvosuojus voi jossain määrin ehkäistä käyttäjää levittämästä virusta, mutta ei tarjoa käyttäjälleen suojaa tartunnalta. Selvityksessä todetaan lisäksi, että suojuksen käyttöön liittyy myös riskejä. Väärän käytön sanotaan aiheuttavan kohonneen riskin tartuntojen leviämiselle.

Arvostelijoiden mukaan selvitys oli ristiriidassa kansainvälisen tutkimustiedon kanssa.

Selvitystä ja aiempia maskipuheita on jälleen ihmetelty, kun viranomaiset ja päättäjät ovat siirtyneet suosittelemaan laajasti maskien käyttöä. Keskustelussa on esitetty myös väitteitä keväisestä harhaanjohtamisesta maskien suhteen.


https://www.verkkouutiset.fi/nain-maskiselvityksen-tekija-laskutti-ministeriota/#439b70a4

1

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Maskiselvityksen tekijälle keväällä. tuollainen määrä rahaa!

      Ollaanpa anteliaita!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      299
      4840
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      138
      3099
    3. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      54
      3022
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      33
      1580
    5. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      227
      1262
    6. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1209
    7. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      12
      1042
    8. Miten antaa merkki hyvin eri ikäiselle miehelle, että kertoisi toiveensa ja ajatuksensa?

      Olen pitkään pitänyt miehestä, joka myös varmasti minusta. Hän ei tosin kerro ihastumisesta, eli voi hyvin olla, että tu
      Ikävä
      78
      1031
    9. Paskalaista valokuitulakiin

      Nyt maksajiksi joutuvat kaupunkilaiset eivätkä mökkiensä ulkohuusseissa kakistelevat mummot. Nimittäin EU määrää jokais
      Maailman menoa
      52
      1009
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      1001
    Aihe