Mitä tarkoittaa käytännössä Puuruuvin leikkausvoima? meneekö poikki vai mitä?
kaava kyllä löytyy. ( liekö sitten oiikein)
Fp = 16d2, kun d > 3mm
paljonko kestää alaspäin vetoa yksi 5mm/ 50mm ruuvi (Ruuvin teholinen paksuun 3,5mm, siis kiinteä osa) puuruuvilla kiinnitetään 20mm vaneri puutolppaan. kuinka painava vaneri pysyy.
kaavan mukaan 16x3,5x2= 112N --> 12kg ....voiko se olla noin vähän, mitä tuo leikkausvoima sitten taarkoittaakin? netistä en järkevää vastausta tuntien etsiskelyn jälkeen löytänyt..
Puuruuvin leikkausvoima ( N )?
7
2095
Vastaukset
- Anonyymi
Pitäisikö olla d potenssiin 2. Tulisi järkevämpi tulos.
- Anonyymi
Puunaulan kätevyyden ja ketteryyden kaava on se että kun kengänpojana olevan nahan ja päällysnahan kitkakerroin suhteutetaan vetyionikonsentraationbriksiläisen taulukonvastalukuun niin saadaan PH arvo jolla on jalkahien ja annostellun D-vitamiinin hajun yhteyden antama luku.
- Anonyymi
muuten hyvä mutta pitää olla briksiläisen logaritmin antaman arvon vastaluku...sori
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
muuten hyvä mutta pitää olla briksiläisen logaritmin antaman arvon vastaluku...sori
Tosiasia on, että logaritmi yksinkertaistaa nykysukupolvia henkisesti rasittavaa elämäntyyliä.
- Anonyymi
Nykyään käytetään paljon puuruuvia kasauksessa rakennettaessa, mutta jokainen voi kokeilla niiden kestävyyttä käytännössä itse.
Ruuvaa puuruuvin jenkaosa puuhun ja napauta vasaralla kylkeen niin katkee pienellä voimalla.
Tavallinen rautanaula ei katkea vaan taipuu sietkeästi.
Siis puuruuvia ei missään tapauksessa saa käyttää puuosien kasauksessa ulkotiloissa jossa kosteus voi turvottaa puuta.- Anonyymi
Joo en minäkään ymmärrä tuota ruuveilla kokoamista. Ennen kaikki tehtiin naulaamalla ja hyvin on pärjätty. Taitaa olla joku muuotihomma kun tv:stä on nähty näitä nuoria "ruuvaajatimpureita" niin ajatellaan että tuohan on muodikasta, minäkin teen ruuveista.
Usein kuulee selitettävän että muka sen takia kun naulat nousee? Tosiasiassa esim. ulkoterassin naulat nousee 5 vuodessa just sen verran ettää jos nyt haluaa ne harvat pikkuisen nousseet lyödä takaisin niin siihen kuluu aikaa 3 minuuttia jokaista alkavaa 5 vuotta kohti.
Jokus selitti että sitten voi käyttää ne laudat uudelleen ... Kuka sitten käyttää uudestaan jotain 15-20 v vanhoja terassinlaudotuksia?
Ei mitään järkeä! Naulaamalla on puolet nopeampikin tehdä.
- Anonyymi
Kaava on 16*d*d
16*3,5*3,5=196N eli noin 19,6 kg
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain14310238Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-729783Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1056809Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin2085238- 1734959
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.1533792- 802618
- 1702611
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1642433- 582272