hei!minulla on 7 viikon ikäinen vauva
joka kärsii kovista vatsavaivoista olen antanut
neljä tippaa cuplatonia joka syönnin yhteydessä,
annan tuttelia.Voiko tippojen määrää lisätä?
ja kysyisin vielä miten lapsilla todetaan
maito-allergia?poikani syö 120ml maitoa kahden
tunnin välein olenko turhaan huolestunut tällaisesta määrästä? miten tiheään teidän tämän ikäiset vauvat syö määrä?
Pikaista apua kaipaava!
5
1517
Vastaukset
- äityli
kokeile maitohappobakteereja Cuplatonien rinnalla, meillä ne ainakin olivat kaikkein paras vatsanväänteiden poistaja. Poika 7kk ja annan edelleenkin.
Voisikohan kyseessä olla tiheänimun kausi kun juo niin usein?Se puolestaan on ohimene3nvä juttu. Vauvoille tulee noita kausia aina silloin tällöin.
Maitoallergia todetaan yleensä altistuskokeella sairaalassa. Ihan pienillä verikoe ei välttämättä kerro ikeaa vastausta. Eli altistuksessa vauvalle annetaan lehmänmaitopohjaista korviketta jonka jälkeen tarkkaillaan mahdollisia ilmaantuvia oireita. - Tiina.
Hei, vaihda Tutteli Nan-korvikkeeseen, se on vatsaystävällisempi!!! Minunkin molemmille lapsilleni Tutteli aiheutti vatsakipuja mutta Nannilla ne väheni! Osta apteekista lisäksi DDS-junior maitohappobakteeriJAUHETTA! Se vie viimeistää vatsanväänteet pois! Huom, käy osastolla, vauvat 0-12kk, siellä on artikkeli DDS jauheesta! Suosittelen! Purkki maksaa 19.90 ja riittää kuukaudeksi!
- tällä palstalla
kerroin virheellisesti...
artikkeli DDS-jauheesta onkin tällä palstalla, sinun viestisi alapuolella!!!
- Laura
Meidän poika oli koliikkivauva. Cuplatoneista ei ollut minkään valtakunnan hyötyä, Disflatylista sen sijaan oli vähäsen apua (on muuten helpompi käyttääkin). Maitohappobakteereita kannattaa aina kokeilla, niistä ei ole muuta kuin hyötyä. ;)
Vauvahieronta on hyvä keino helpottaa vauvan oloa.
Meidän poju söi kahden tunnin välein elämänsä ensimmäiset 3 kuukautta. Tiheästi syöminen tietysti rasittaa vatsaa enemmän, mutta ei lasta nälässäkään voi pitää. - marianne
Koliikkiin ei ole keksitty mitään pätevää hoitoa. Em. cuplatonit olivat meilläkin turhia. Tärkeintä on , että sinä äitinä jaksat tämän rumba-vaiheen. Tätä kun jatkuu vielä ympärivuorokautisesti, olet pian naatti. Minä ainakin olin. Suku ja/tai ystävät apuun ja pinkaiset pihalle välillä yksin. Tai miehesi kanssa. Kerran viikossa tai edes joka toinen viikko hetken irroitus ja jaksat.
Meillä mummu ja pappa hoitivat joka toinen viikko yhden yön ja sain nukuttua ja jaksoin taas.
Koliikki on vain kestettävä. Niin surullista kuin se onkin. Meillä se loppui päivälleen 3kk. Toivottavasti teilläkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie806932Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1346513Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3816303Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3644112Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1532492Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.62409Kumpi on sekaisempi - Koskenniemi vai Trump?
Koskenniemi haukkui Trumppia A-studiossa, niin että räkä lensi suusta. Sen sijaan Trump puheessaan sanoi, että Grönlant582179Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1431509- 141492
- 1981230